Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
S nadšením pro vaše miláčky.
Pro Plan logo
Výhody pobytu venku

Pouštět nebo nepouštět kočku ven?

3 min. čtení
Pro Plan logo
Sponzorováno Pro Plan

Zatímco většina majitelů v Evropě své kočky pouští ven, někteří dávají přednost tomu, když jejich kočka prostředí bytu téměř nikdy neopouští. V tomto článku se zaměříme na pro a proti obou přístupů.

Výhody skutečnosti, že kočka pobývá pouze v bytě

Teprve s příchodem podestýlek pro kočky v padesátých letech 20. století se jejich majitelům otevřela možnost, jak snadno žít s kočkou pouze v bytě, nebo v domě. Od té doby bylo zjištěno, že kočky žijící pouze uvnitř mají delší průměrnou délku života, než kočky žijící venku. Důvodem je menší riziko, které kočkám hrozí. Například:

  • Krádež – s rostoucím počtem cenných čistokrevných koček, které chováme jako domácí mazlíčky, roste také počet jejich krádeží.
  • Kočka se ztratí – kočky pobývající venku jsou občas nedopatřením uvězněny v garážích, kůlnách nebo dokonce kabinách automobilů.
  • Dopravní nehody – jedna z hlavních příčin úmrtí koček, zejména mladých zvířat, která se ještě nenaučila vyhýbat rizikům spojeným s dopravou.
  • Predátoři – kočky pobývající v bytě se pochopitelně nedostanou do styku s liškami a dalšími predátory.
  • Rvačky – s výjimkou případných potyček s ostatními kočkami v domácnosti se kočky pobývající v bytě nedostávají do rvaček s cizími kočkami a psy.
  • Otravy – i když se to nestává často, kočky pobývající venku mohou nedopatřením pozřít jedovaté látky, jako je nemrznoucí kapalina, granule proti slimákům nebo jed na krysy.
  • Infekční choroby – řada infekčních onemocnění se přenáší pouze úzkým kontaktem mezi kočkami; některé mikroorganismy nebo dokonce parazity však můžeme do bytu přinést my sami na botách či na oblečení; proto je důležité si uvědomit, že i kočky pobývající pouze v bytě musí být pravidelně očkovány a odčervovány, aby zůstaly zdravé.
  • Ochrana přírody – díky tomu, že některé kočky nechodí ven, snižuje se riziko nadměrné lovecké aktivity populace koček a s tím související velké množství ukořistěných ptáků, a to zejména v období hnízdění.

Jak kočka stárne, může dávat přirozeně přednost pobytu doma. Pohodlí a bezpečí plynoucí z neustálého pobytu v bytě může některým starším kočkám vyloženě vyhovovat.

Výhody pobytu venku

Kromě přínosů trvalého pobytu v bytě má své výhody také možnost pobytu venku.

Hlavní výhodou pobytu venku je mentální zdraví a celková pohoda koček. Kočky jsou od přírody lovci, kteří si vyznačují vlastní území a využívají vynikající čich, sluch, hmat a specializovaný zrak ke sledování a lovení kořisti.

Kočky při pobytu venku do větší míry uplatňují přirozené způsoby chování. Zřejmě proto tyto kočky méně často trpí mentálními nebo behaviorálními problémy v porovnání s kočkami žijícími výhradně v bytě. Kočky pobývající venku mají více tělesné aktivity, takže nejsou tolik náchylné k obezitě a souvisejícím zdravotním obtížím.

Spánek u koček

Jak dlouho spí kočky? V průměru 15 hodin denně (některé spí dokonce 20 hodin denně!). Většinou spí hlavně ve dne a v noci loví. Nejaktivnější jsou za soumraku a za úsvitu, protože v tomto období je nejaktivnější také jejich kořist. Většinu doby, kdy kočky spí, spíš jen dřímají a jen krátce spí hlubokým spánkem. Jako predátoři musí být kočky neustále připravené okamžitě vstát. Ať už vaše kočka chodí ven nebo žije pouze v bytě, musí mít k dispozici bezpečné a pohodlné místo, kde se může schovat a v klidu usnout.

Může kočka žijící pouze v bytě onemocnět?

I když kočky žijící výhradně v bytě jsou v porovnání s kočkami, které mohou chodit ven, chráněnější proti infekčním chorobám a parazitům, musí být pravidelně očkovány a odčervovány, aby zůstaly zdravé. O specifických potřebách vaší kočky se poraďte s veterinářem.

Konečné rozhodnutí je na vás

Zvážíme-li pro a proti, nelze říci, že by jeden z přístupů byl správný a druhý zavrženíhodný. Ať už se rozhodnete jakkoliv, nejdůležitější je poskytovat své kočce co nejlepší možnou péči, kvalitní výživu a spoustu podnětů, které budou podporovat její mentální pohodu.