Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
S nadšením pro vaše miláčky.
Panic Attacks in Dogs

Záchvaty paniky u psů: příčiny, příznaky a léčba

5 min. čtení

Každý, kdo jimi trpí, vám potvrdí, že záchvaty paniky jsou strašné a jejich následky mohou být děsivé. Lidé a psi se sice v mnohém liší, ale strach a úzkost, které vyvolávají strach nebo chování podobné panice, máme všichni společné. 

I když psi pravděpodobně netrpí záchvaty paniky stejným způsobem jako lidé, strach, stres a vysoká úzkost mohou vyvolat chování, které vypadá velmi podobně a je pro psy stejně stresující. Je důležité, aby majitelé dokázali tyto stavy u svých psů rozpoznat, pochopili, jaké mohou být jejich spouštěče, a naučili se je zvládat.

Jako majitel zvířete chcete, aby váš pes žil šťastný a zdravý život. Umět si všimnout čehokoli škodlivého, nejlépe dříve, než se to stane, je klíčem k tomu, abyste jim pomohli překonat všechny problémy, kterým mohou čelit, jako je úzkost nebo přetěžující situace. Přečtěte si více informací o extrémních projevech strachu u psů a o tom, co dělat, pokud je váš psí kamarád zažívá.

 

Co způsobuje záchvaty paniky u psů?

Zjevné záchvaty paniky jsou důsledkem intenzivního strachu a jejich příčiny mohou být složité. Obvykle jsou spojeny s ohromujícími emocemi, fyzickými spouštěči, vzpomínkami nebo situacemi. Mohou také souviset se špatnou socializací nebo návykem, případně s kombinací situací, které narůstají až do stavu neustálého vzrušení, kdy pes již nedokáže zvládnout další stres.

Pokud se stres neřeší, může se stát chronickým a způsobit, že pes bude tyto záchvaty paniky prožívat pokaždé, když se setká se situací, která je pro něj zdrcující. Pokud se váš pes například bojí jít k veterináři a naučí se spojovat jízdu autem s veterinářem, může se snadno začít chovat extrémně stresově, jakmile uvidí auto – a může se to dokonce rozšířit na obecnější agorafobii.

Záchvaty paniky jsou téměř vždy vyvolány strachem – zejména tím, kterému se pes nemůže vyhnout nebo před ním utéct. Mezi ně patří mimo jiné: fobie z hluku, problémy s chováním související s odloučením, bolest nebo očekávání bolesti a strach z určité situace, místa nebo osoby (nebo naučený strach z nich). Někdy se však může jednat o kombinaci věcí, které se nahromadí a posunou psa "za práh".

 

Příznaky záchvatu paniky u psů

Protože psi se nedokážou vyjadřovat slovně jako my lidé, používají k projevení a sdělení svého strachu řeč těla a chování. Je důležité, aby je majitelé rozpoznali – a zde jsou některé z příznaků, které mohou projevovat:

 • Dýchání (nesouvisející s fyzickou aktivitou nebo horkem)
 • Třes nebo chvění
 • Olizování rtů a zívání
 • Hlasové projevy jako je štěkání nebo kňučení
 • Neobvyklá nebo neočekávaná agresivita 
 • Nadměrné slinění
 • Snaha uniknout ze situace – zběsilé škrábání na dveře apod.
 • Utíkání 
 • Uzavřenost (někdy se pes při extrémním strachu uzavře do sebe a může tak vypadat klidně)
 • Vyhledávání útěchy od svého majitele
 • Zvýšená srdeční frekvence
 • Schovávání se
 • Hrabání na neobvyklých místech v domě
 • Zvracení
 • Průjem

Tyto zjevné příznaky mohou v závislosti na příčině trvat od několika minut do několika hodin. 

Příznaky extrémně děsivé události mohou být přechodné – tj. strach vyvolaný ohňostrojem může pominout zhruba za hodinu. Zato strach vyvolaný návštěvou veterináře může trvat, dokud se pes neocitne v bezpečí domova a mohou mít mnohem dlouhodobější účinky. V případě silných fobií z hluku (např. ohňostrojů) může trvat několik dní, než se neurotransmitery v mozku vrátí do normálu – a s každým dalším opakováním se strach prohlubuje.

 

Pět způsobů, jak můžete pomoci

Přestože záchvaty paniky u psů mohou být obtížně zvládnutelné, existuje několik způsobů, jak můžete svého chlupatého přítele uklidnit a pomoci mu překonat jakoukoli náročnou situaci, které čelí.

1. Zůstaňte klidní a pozitivní

Nejdůležitější věcí, kterou můžete udělat, je zůstat klidní a pozitivní. Váš pes bude odrážet váš postoj, a pokud uvidí, že jste úzkostní a ustaraní, nepomůže mu to. 

2. Projevujte jim náklonnost

Je důležité být mu ve stresových situacích nablízku. Poskytněte mu veškerou útěchu, kterou u vás hledá. To může spočívat v tom, že si vedle něj sednete na zem v klidném prostoru a jen mu poskytnete podporu ze své přítomnosti, nebo může chtít více fyzických doteků. Nechte se jím vést.

3. Poskytněte jim rozptýlení

Snažte se psovi poskytnout fyzickou i psychickou stimulaci; hrajte proto hry, které ho zaměstnají a zabaví, protože to může odvést jeho pozornost od důvodu jeho paniky. Pokud se příčina jeho strachu nenachází v přírodě, může být dobré vzít ho na procházku, provádět s ním tréninky založené na odměnách nebo používat puzzle hračky. Mějte však na paměti, že pes trpící extrémním strachem nebude schopen přijímat potravu nebo jíst – a vlastně ani nebude schopen se rozptýlit.

4. Pusťte jim hudbu

Je známo, že hudba má pozitivní vliv na náladu psů, zejména reggae a soft rock. Zjistěte, jaký typ hudby má váš pes nejraději, a použijte ji k jeho rozptýlení, kdykoli projeví známky úzkosti. Může, ale nemusí to pomoci, ale hudba může působit jako rozptýlení a může uvolnit i vás.

5. Vyzkoušejte uklidňující doplňky stravy 

Používání uklidňujících doplňků stravy může být velmi užitečné i v případech mírných záchvatů paniky. Obraťte se na veterinárního lékaře, který vám doporučí nejvhodnější krmivo pro vašeho psa.

Zdaleka nejdůležitější věcí, kterou můžete udělat, je rozpoznat situace, se kterými má váš pes opravdu problémy, a hledat způsoby jak jim předcházet, nebo pokud to nejde, minimalizovat jejich dopad. 

Pokud váš pes zažívá záchvaty paniky často, bylo by nejlepší domluvit si schůzku s vaším veterinářem, abyste zjistili, zda se u něj nevyskytují nějaké klinické problémy, a poté požádat o doporučení ke zkušenému akreditovanému behavioristovi, který vám pomůže vypracovat prostor pro změnu chování, abyste se s těmito problémy vypořádali. 

 

Rozdíly mezi úzkostí, fobií a záchvaty paniky u psů

Úzkost, fobie a záchvaty paniky jsou pojmy, které se někdy používají zaměnitelně. 

Pokud jsou správně zvládnuty a v případě potřeby s odbornou pomocí, může bojácné chování u psů zůstat jen krátkými epizodami v životě vašeho psího kamaráda. Abyste jim pomohli ke skvělé kvalitě života, musí váš pes v situacích jako jsou záchvaty paniky, cítit lásku a podporu, ale nezapomeňte vyhledat pomoc, abyste zabránili jejich zhoršení.

Pokud se chcete dozvědět více o chování vašeho psa ve stresových situacích, přečtěte si dále o nadměrném štěkání psů a zjistěte vše, co potřebujete vědět o jeho příčinách a způsobech, jak mu můžete zabránit.