S nadšením pro vaše miláčky.
Man in a field training dog

Jak naučit psa sedni v šesti snadných krocích

4 min. čtení

Naučit psa sedni by mělo být na prvním místě v seznamu věcí, které byste měli štěně naučit, když si ho poprvé přivedete domů. Koneckonců musí vědět, jak se chovat a kdy si dát pauzu od všeho toho běhání a skákání.

Výuka tohoto povelu jako součásti základního výcviku poslušnosti je základem pro budoucí výcvik triků a pomáhá psům lépe ovládat jejich impulsy. Jste připraveni zjistit, jak naučit psa sedni? Pak pokračujte ve čtení.

Co budete potřebovat

  • Klidnou místnost
  • Oblíbené pamlsky vašeho psa
  • Klikr – volitelně
  • Spoustu nadšení

Jak naučit psa sednout v 6 jednoduchých krocích

Nejjednodušší způsob, jak psa naučit tento základní trik, je použít metodu "vábení a odměňování". Jedná se o opravdu snadnou a přímočarou techniku, která vám při důsledném používání pomůže během chvilky dosáhnout požadovaných výsledků. Nezapomeňte se však nejprve ujistit, že tomuto výcviku můžete věnovat potřebný čas a úsilí a že mu také můžete poskytnout vhodné prostředí.

Jste připraveni začít se učit svého psa sedni? Dobře, pak nyní můžete postupovat podle tohoto průvodce krok za krokem.

1. Přibližte se ke svému psovi a podržte mu u nosu pamlsek

Pro dosažení nejlepších výsledků použijte jejich oblíbené pamlsky, ale v malém množství. Nechcete, aby měl příliš mnoho jídla navíc, protože to může narušit jeho obvyklou dávku krmiva a způsobit mu přibírání na váze nebo zažívací problémy.

2. Zvedněte pamlsek nad hlavu psa

Zatímco očichává pamlsek, zvedněte ruku nad jeho hlavu směrem k jeho zádům. Tím psa přimějete, aby chtěl pamlsek následovat a sklopil zadek.

3. Nabídněte jim pamlsek

Jakmile si pes sedne, klikněte na klikr nebo ho pochvalte a nechte mu pamlsek.

4. Několikrát opakujte

Opakování je při učení cviků klíčové. Chcete-li psa přimět, aby si znovu stoupl, odejděte nebo mu hoďte pamlsek opačným směrem – znovu se zvedne, aby si šel pro pamlsek. Běžte za ním, nebo ho přivolejte a začněte opakovat stejný postup.

5. Přidejte slovní pokyn a signál rukou.

Jakmile se mu to podaří, je čas přidat povel "sedni", aby se na něj naučil reagovat. Za tímto účelem řekněte "sedni", počkejte několik sekund a poté mu dejte pokyn rukou. Je důležité, aby byl váš pes v klidu, když mu dáváte slovní pokyn, jinak by si mohl nakonec spojit toto slovo s nesprávným pohybem.

6. Postupně vyřaďte pamlsky

Protože teď už ví, jak na povel reagovat, můžete ho začít pomalu od pamlsků odstavovat. Po nějaké době se naučí řídit pouze slovními a ručními signály. Je také dobré pokračovat v projevování nadšení a chválit ho pokaždé, když odvede dobrou práci.

Věci, kterým se při výcviku povelu sedni vyhněte

Při výcviku psa je snadné nechat se unést a soustředit se pouze na dosažení potřebných výsledků. Existuje však několik pravidel, která je třeba dodržovat, abyste měli jistotu, že svému psíkovi poskytujete zábavný a bezpečný výcvik. Níže uvádíme několik důležitých bodů, které je třeba mít na paměti.

Vyhněte se dlouhým cvičením

Dlouhé tréninky mohou vašeho psího miláčka nudit nebo frustrovat, a proto se doporučuje, abyste tréninky omezovali na méně než 5 minut každý. To neznamená, že nemůžete absolvovat několik cvičení v jeden den, ale mějte na paměti, abyste si dávali pozor na jakékoli známky toho, že by váš pes mohl být vyčerpaný nebo bez zájmu.

Cvičte na pohodlném a bezpečném místě

Při nácviku toho, jak psa naučit sedni, je nejlepší klidné a pohodlné místo. Je také dobré vyhnout se při zahájení výcviku psím parkům nebo veřejným prostorám, protože psi jsou v přítomnosti lidí nebo jiných zvířat obvykle velmi roztěkaní. Po několika cvičeních můžete zkusit cvičit venku.

Minimalizujte frustraci nebo netrpělivost

Je snadné být frustrovaný, když se zdá, že se váš pes nějaký trik nenaučí příliš rychle, ale snažte se zachovat klid. Pokud máte pocit, že ztrácíte trpělivost, ukončete výcvik a odložte ho na jindy. Na psa ani na sebe byste neměli vyvíjet žádný tlak, protože to má být zábava pro vás oba.

Pokud chcete dosáhnout optimálních výsledků, je klíčové, abyste se řídili těmito kroky, jak naučit psa sednout. Především si však pamatujte, že výcvik vašeho štěněte by neměl působit jako povinnost, ale měl by být něčím, co vám pomůže posílit vaše pouto a usnadnit komunikaci s vaším štěnětem.

Nyní, když váš pes zvládl tento základní trik, je čas přejít k něčemu náročnějšímu. Podívejte se na náš návod, jak naučit psa dávat pac!