S nadšením pro vaše miláčky.
pro plan
krmte psatak aby byl fit

Obezita u psů

4 min. čtení
pro plan
Sponzorováno Pro Plan

V dnešní době může nadváha a obezita trápit nejen lidi, ale i psy.

V Evropě se to týká přibližně každého třetího psa. Dle veterinářů je hlavním problémem to, že většina majitelů nepozná, že jejich pes přibral na váze, a kvůli tomu nepřistoupí na výživová opatření. Důvodem obezity jsou často špatné stravovací návyky získané už ve štěněcím věku. Základem prevence psí obezity je učení psa zdravému chování, a to hned od narození. Během fáze růstu byste se měli vyhnout nadměrnému krmení štěněte. Když jíte, nedávejte mu žádné jídlo z vašeho talíře. Nedovolte, aby se z vašeho štěněte stala "líná brambora" na pohovce; a především nikdy nenechávejte psí misku plnou krmiva po celý den. U obézního psa je větší pravděpodobnost, že se u něj vyvinou závažná onemocnění: artritida a bolest kloubů, srdeční a plicní onemocnění a problémy s játry. A především, jeho střední délka života bude kratší než u zdravého psa. Poskytnutí zdravé a vyvážené stravy mu může pomoci vyhnout se riziku obezity.

Díky Purina® systému hodnocení tělesné kondice, který pro vás vyvinuli veterináři a odborníci na výživu, budete vy i váš veterinář moci dohlížet na jeho tvar těla, zkontrolovat, zda se mu dostává dostatečného množství cvičení a zda je krmen správným množstvím krmiva. Díky tomu můžete mít fyzický stav vašeho mazlíčka pod kontrolou a zakročit v případě problému. (Systém hodnocení tělesné kondice naleznete na konci článku.)

ČTYŘI KROKY V BOJI SE PSÍ OBEZITOU

1. Krmte psa tak, aby byl fit

Pro udržení zdravé hmotnosti je nezbytné, aby pes dostával nutričně vyváženou stravu se správným obsahem energie. Dodržujte dávkování krmiva, které vám doporučil veterinář, a pro přesné odměřování porcí používejte odměrku. Pokud se váš pes účastní programu řízeného snižování váhy, je lepší mu dávat dvě nebo tři menší porce než pouze jednu velkou porci denně. Pes nebude mít takový pocit hladu.

Tipy týkající se pamlsků:

Pamlsky jsou sice součástí výchovy i vašeho vzájemného vztahu, pokud však psovi dáváte příliš mnoho pamlsků, může velmi rychle nabrat přebytečná kila. Existuje několik způsobů, jak předcházet riziku překrmování pamlsky:

  • Nedávejte psovi tučné pamlsky a jídlo od stolu (zbytky jsou pro psa lákavé, mohou však obsahovat příliš nadbytečných kalorií). Raději sáhněte po dietních pamlscích pro psy.
  • Vyzkoušejte zdravé pamlsky pro psy, jejichž složení podporuje pohyblivost kloubů.
  • Zaznamenávejte si, kolik pamlsků jste už psovi dali – pokaždé, když dáte pamlsek psovi, dejte také jeden pamlsek do předem připravené krabičky; večer pak snadno spočítáte, kolik pamlsků "navíc" pes během dne dostal.
  • Když pes žadoní, věnujte mu místo pamlsků více pozornosti.

2. Pohyb jako zdroj energie

Pohyb a hry jsou základem vašeho vzájemného vztahu, ať už se jedná o procházky v lese nebo aportování v parku. Je to také zábavný způsob, jak psovi pomoci zhubnout a udržet si dobrou kondici. Rozmanitost je koření života, takže se snažte obměňovat zaběhnuté návyky třeba následovně:

  • Noste sebou na procházky různé hračky – pokud váš pes rád aportuje, proč nevzít na procházku házeč míčků, aby pes musel pro míček dál než obvykle?
  • Choďte na procházky s přáteli, kteří mají také psy – když si psi hrají spolu, spálí daleko více kalorií.
  • Zkuste během procházek něco změnit – když změníte trasu nebo tempo chůze, bude procházka zábavnější.

Pamatujte však, že staří nebo artritičtí psi se nemohou pohybovat stejně jako zdravá zvířata. Vhodnou formu pohybu pro tyto psy vám doporučí veterinář.

3. Sledujte hmotnost psa

Snažíte-li se pomoci psovi zhubnout, stanovte si realistické cíle. Sledování pokroků, které pes průběžně dělá, tak bude snazší a dokonce zábavné. Ideálním cílem je úbytek hmotnosti ve výši 2 % celkové váhy týdně. Zvažte možnost, že byste si vývoj hmotnosti psa zapisovali do tabulky, měřili mu obvod pasu a hodnotili jeho tělesnou kondici pomocí strukturovaného systému BCS (hodnocení tělesné kondice). Máte-li zájem o oficiálnější a přesnější hodnocení, poraďte se s veterinářem.

Nutriční potřeby se odlišují na základě věku

S přibývajícím věkem a snižující se aktivitou mají starší psi větší sklon k získání nadváhy. Ta je velkou zátěží pro jejich klouby a zároveň zvyšuje riziko rozvoje dalších onemocnění včetně artritidy, onemocnění srdce a potíží s dechem. Proto je u starších psů velmi důležité sledovat jejich tělesnou hmotnost a skóre tělesné kondice. Pomoci starším psům zůstat v ideální kondici můžete také podáváním dietního krmiva pro psy se specifickým poměrem bílkovin a kalorií, který podporuje udržení podílu svaloviny a omezuje ukládání tělesného tuku.

4. Nikdy to nevzdávejte

Psi by měli hubnout postupně – jedná se o pozvolný proces. Nenechte se tím vy ani váš pes odradit. Postupné hubnutí je v pořádku a navíc to zvyšuje pravděpodobnost, že si pes zdravou hmotnost udrží. Pomoci může i krmivo speciálně vyvinuté pro psy bojující s nadváhou. Např. PURINA® PRO PLAN® All Sizes Adult Light/Sterilised jsou nízkotučné a nízkokalorické dietní granule pro psy s nadváhou, které pomáhá tlumit chuť k jídlu a pocit hladu. Díky odborníky pečlivě sestavenému složení poskytuje psovi vyváženou výživu a obsahuje vysoce stravitelné složky a živiny v adekvátním množství. Vědecky podložená receptura tohoto krmiva je zárukou dlouhodobého úbytku váhy.

Při správné výživě, odborné pomoci veterináře a novým návykům v oblasti fyzické aktivity váš pes dosáhne optimální hmotnosti – vy i váš pes si tak budete moci naplno vychutnat společně prožité chvíle.

Systém hodnocení tělesné kondice
Systém hodnocení tělesné kondice
Systém hodnocení tělesné kondice