Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
S nadšením pro vaše miláčky.
puppy looking up at owner in vet waiting room

Kastrace štěňat – odpovědi na vaše otázky

8 min. čtení

Odpovídáme na nejčastější otázky majitelů štěňat a psů ohledně kastrace a sterilizace.

Přinést si domů rozpustilý uzlíček chlupů je taková zábava! Když štěně učíte sedni a lechtáte ho na bříšku, je nepravděpodobné, že by vás vůbec napadla myšlenka na to, že by brzy mohlo mít vlastní štěňata.

Štěňata však mohou začít dosahovat pohlavní dospělosti přibližně od 6-7 až do 18 měsíců, v závislosti na velikosti plemene, a mohou tedy zabřeznout dříve, než by vás mohlo napadnout. Jako nový majitel psa si budete muset rozmyslet, zda chcete, aby se váš pes rozmnožoval, nebo ne, již v poměrně raném věku.

Kastrace vašeho psa mu pomůže vyhnout se neplánované březosti a může mít řadu dalších zdravotních, behaviorálních a sociálních výhod. Existují však i některé nevýhody, které v závislosti na konkrétním štěněti mohou převážit nad výhodami kastrace psa. A to i v případě, že od něj nechcete mít potomka. Pokud nejste rozhodnuti, vaše veterinární ordinace by vám měla pomoci s výběrem toho nejlepšího pro vaše štěně.

Co je to kastrace psa?

Chirurgická kastrace

Kastrace je běžná operace, která spočívá v chirurgickém zabránění rozmnožování domácích zvířat odstraněním některých nebo všech reprodukčních orgánů. U samců štěňat se jedná o odstranění varlat, u fenek se jedná o odstranění vaječníků a někdy i dělohy.

U psů samců bývá kastrace minimálně invazivní, pokud psovi nesestoupila varlata. Pokud vašemu psovi varlata neklesla do 6-9 měsíců věku, musí ho prohlédnout váš veterinář. Tito psi by neměli být uchovněni.

U fen je kastrace o něco invazivnější než u psů. Může být provedena řezem v břišní dutině, aby se odstranily vaječníky a děloha. Některé veterinární ordinace nabízejí také možnost kastrace pomocí laparoskopie, která je méně invazivní a může urychlit dobu rekonvalescence. Rozhodnutí o tom, jaký postup zvolit, by však mělo být založeno na diskusi s vaším veterinářem.

Obě operace se provádějí v celkové anestezii. Jako u každého chirurgického zákroku s sebou nesou jisté riziko, ale techniky a monitorování během anestezie minimalizují rizika na minimum. Vaše štěně nebude během zákroku pociťovat žádné nepohodlí. Veterinární ordinace vám při zákroku poskytne léky proti bolesti a protizánětlivé léky, které si často můžete vzít s sebou domů jako součást následné péče o štěně. Obvykle by mělo dojít k jedné nebo dvěma pooperačním kontrolám vašeho štěněte, které provede veterinář nebo veterinární sestra. To jim umožní sledovat hojení a ve vhodnou dobu odstranit případné stehy.

Pokud o kastraci štěněte uvažujete, nejlepším zdrojem spolehlivých informací a rad je váš veterinář. Ten vám bude schopen odpovědět na všechny otázky.

Chemická kastrace

Mohou existovat důvody, proč nechcete nechat svého psa vykastrovat chirurgicky. V těchto případech je také možné aplikovat injekce a tablety, které mohou vašemu psovi zabránit v rozmnožování. Tím se vyhnete chirurgickému zákroku a umožníte svému zvířeti v pozdějším věku rozmnožování. Léčbu je však třeba podávat pravidelně. Existuje určité riziko vedlejších účinků a také se musíte připravit na průběžné náklady. Pro některé psy však může být chemická kastrace vhodnější než chirurgická. Další informace o této možnosti vám poskytne váš veterinární lékař.

Kolik stojí kastrace psa?

Chirurgická kastrace psa obvykle není levná, ale náklady závisí na mnoha faktorech. Například kastrace feny bude stát více než zákrok u psa. Náklady se také liší v závislosti na místě vašeho bydliště, typu veterinární kliniky a dalších službách, které si můžete zvolit a které mohou zahrnovat různé léky, krevní testy nebo použití nitrožilního katétru. V každém případě vám vaše veterinární klinika bude schopna před provedením zákroku sdělit přesnou cenu.

Kdy bych měl své štěně vykastrovat?

Váš pes, ať už pes nebo fena, začne dosahovat pohlavní dospělosti přibližně od 6-7 měsíců věku až do 18 měsíců, v závislosti na velikosti plemene. Nejlepší věk pro kastraci je kontroverzní téma a liší se podle velikosti i plemene vašeho psa.

Pokud se chcete vyhnout nechtěné březosti, může být lepší kastrovat fenu před prvním háráním, ačkoliv někteří veterináři doporučují počkat déle. U samců větších plemen někteří odborníci radí vyčkat do úplné dospělosti.

Neexistuje žádný jasný důkaz o optimálním postupu, proto byste měli se svým veterinářem probrat, co může být pro vaše štěně nejlepší.

Jaké jsou výhody a nevýhody kastrace mého štěněte?

Existuje několik zdravotních, behaviorálních a sociálních důvodů, proč může být kastrace vašeho štěněte vhodná a pravděpodobně pro něj i pro vás přínosná. Přestože však existuje spousta výhod, existují také některé potenciální nevýhody a kastrace psa nemusí být vhodným rozhodnutím pro každého pejska. Výhody zákroku se také liší v závislosti na pohlaví.

 • Kastrace zabraňuje vzniku nádorů varlat a snižuje riziko rakoviny prostaty a dalších onemocnění prostaty.
 • Kastrace psů může snížit přirozené agresivní pudy a mít další příznivé účinky na chování. Neplatí to však u každého štěněte a může zhoršit strachovou agresi. Pokud máte pocit, že vaše štěně vykazuje chování, které je problematické, je vhodné před kastrací probrat výhody a případné nevýhody kastrace s veterinářem nebo kvalifikovaným behavioristou.
 • Kastrace může pomoci zabránit tomu, aby se váš pes toulal nebo se na procházkách přibližoval k hárajícím fenám.
 • Kastrace psa může zlepšit chování při značkování teritoria pachem a při snaze o páření s předměty nebo lidmi.
 • Kastrace však má tendenci snižovat rychlost metabolismu zvířete, což znamená, že vaše štěně může být po kastraci náchylnější k přibírání na váze.
 • Existuje také souvislost mezi kastrací a zvýšeným rizikem vzniku onemocnění meziobratlových plotének (u trpasličích jezevčíků), onemocnění kloubů (zejména u zlatých retrívrů) a některých typů rakoviny (u několika různých plemen). Zdá se, že na to má vliv jak věk, kdy byla kastrace provedena, tak plemeno.
 • Kastrace feny snižuje pravděpodobnost vzniku rakoviny prsu (mléčné žlázy).
 • Kastrace může být prevencí vzniku rakoviny dělohy a vaječníků, stejně jako dalším život ohrožujícím infekcím dělohy, jako je pyometra, která se u starších nekastrovaných fen vyskytuje poměrně často a může být smrtelná.
 • Kastrací se odstraní riziko nechtěné březosti, které pro vás představuje značnou zodpovědnost, kdy se musíte o fenu starat během březosti i po narození štěňat a následně musíte štěňata vychovávat. Kastrace je také obzvláště důležitá, pokud má vaše zvíře dědičné zdravotní potíže. Zabrání se tak jejich množení a přenosu na štěňata.
 • Kastrací se odstraní riziko falešné březosti.
 • Hárající feny mohou až tři týdny produkovat krvavý výtok, s nímž se mnozí majitelé mohou obtížně vyrovnávat.
 • Kastrace má tendenci snižovat rychlost metabolismu psa, což znamená, že štěně může být po kastraci náchylnější k přibírání na váze.
 • Kastrace může u fen zvýšit riziko inkontinence.
 • Existují souvislosti mezi kastrací psa a zvýšeným rizikem vzniku onemocnění meziobratlových plotének (u trpasličích jezevčíků), onemocnění kloubů a některých typů rakoviny. Zdá se, že na to má vliv jak věk, kdy byla kastrace provedena, tak plemeno, ale tato oblast je předmětem probíhajícího výzkumu.

Zklidní kastrace fenu?

Neexistují žádné jasné důkazy, že by kastrace změnila chování vašeho zvířete. Hárání může měnit hormony feny a způsobit, že je podrážděnější. Pokud ale má vznětlivou povahu, je nepravděpodobné, že by se to po kastraci změnilo, protože je to součást její osobnosti.

Jak mám nechat štěně vykastrovat?

puppy wearing cone

Chcete-li nechat štěně vykastrovat, objednejte se ke svému veterináři. Může se stát, že před operací budete muset štěně přivést na předoperační prohlídku. Veterinář vás požádá, abyste štěně několik hodin před anestezií nekrmili.

Nejspíše budete požádáni, abyste štěně ráno přivezli k veterináři a vyzvedli ho později téhož dne.

Pokud chcete štěně vykastrovat, ale nemůžete si to finančně dovolit, obraťte se na místní charitativní organizaci pro zvířata. Mnoho organizací nabízí finanční pomoc, která vám pomůže pokrýt náklady na kastraci.

Jak dlouho trvá kastrace psa?

V závislosti na velikosti psa, jeho věku, pohlaví a případných zvláštních okolnostech může zákrok trvat od 30 do 90 minut.

Jakou pooperační péči bude mé štěně po kastraci potřebovat?

 

Rady pro zotavení po kastraci psa:

 • První noc po operaci zůstaňte štěněti nablízku.
 • Vaše štěně může při zotavování z anestezie kňučet nebo naříkat. Nebojte se – může to být jen proto, že je dezorientované. Pokud to však bude trvat delší dobu, kontaktujte svého veterináře.
 • Štěňata mohou mít někdy jako nežádoucí vedlejší účinek anestezie žaludeční potíže. Váš veterinář vám doporučí dietní stravu, kterou můžete štěněti podávat během několika prvních dní po operaci. Dietní strava pomůže minimalizovat pravděpodobnost žaludečních potíží.
 • Zajistěte, aby byly podávány všechny léky, které váš veterinář poskytl pro pooperační péči, jako jsou protizánětlivé léky a léky proti bolesti.
 • Váš veterinář vás objedná na pooperační kontrolu několik dní po operaci vašeho zvířete, aby sledoval jeho zotavování.
 • Vaše štěně může den po operaci na procházku, ale venčete ho na vodítku dokud se zcela nezotaví nebo vám volný pohyb neschválí veterinář.
 • Aby si štěně nemohlo olizovat nebo škrábat operované místo, bude možná muset až 10 dní po operaci nosit límec. Pokud je to vašemu štěněti příliš nepříjemné, může být vhodnější volbou tričko. Límec bude potřeba sundávat při krmení štěněte.
 • Pokud nebyla vaše fena operována laparoskopicky, bude mít na břiše řez s několika stehy. Tato rána by měla být pravidelně kontrolována, aby bylo zajištěno, že je čistá a dobře se hojí.
 • Abyste ochránili stehy a dopřáli štěněti čas na zahojení, zabraňte mu ve skákání a venčete ho na vodítku, dokud veterinář nedá souhlas s volným pohybem. Pokud byly použity nerozpustné stehy, váš veterinář vám sdělí datum, kdy by měly být odstraněny. Obvykle je to přibližně 7-10 dní po zákroku. Samci psů obvykle nemívají vnější stehy.

Jaké změny mohu očekávat po kastraci psa?

Někdy je kastrace spojena s přibýváním na váze v důsledku hormonálních změn, které po kastraci probíhají. Psům můžete pomoci udržet se v kondici pravidelným pohybem a aktivním přechodem na méně kalorické krmivo nebo "light" krmivo, abyste zabránili pokastračnímu přibírání na váze. Jejich kalorický příjem můžete snížit i zmenšením porcí krmiva o 10 %. V takovém případě by váš mazlíček neměl přibírat na váze. Přečtěte si naše informace o krmení štěněte, kde najdete další pokyny.