S nadšením pro vaše miláčky.
pro plan
Jak správně krmit štěně a další tipy pro zdravý vývoj štěněte

Jak správně krmit štěně a další tipy pro zdravý vývoj štěněte

4 min. čtení
pro plan
Sponzorováno Pro Plan

Krmivo, které budete štěněti dávat, je jedním z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících jeho zdraví a celkovou spokojenost. Chcete-li štěněti dopřát co nejlepší start do života, vyberte pro něj vysoce kvalitní výživu, a co nejdříve jej naučte správným návykům v oblasti krmení.

Jak se připravit na příchod štěněte

Příchod do nového domova může být pro štěně stresující zážitek. Ocitne se v novém prostředí a může si připadat ztracené. Doporučujeme vám ještě před tím, než si nového pejska přivedete domů, pořídit mu několik základních věcí. A to pelíšek na spaní (ne moc velký, ani ne moc malý), obojek a vodítko (nezapomeňte, že štěně roste, a proto je potřeba kontrolovat, zdali je velikost obojku dostačující), hračky určené pro štěňata, pomůcky k péči o srst a zuby. V neposlední řádě je třeba pro vaše štěňátko pořídit misku na vodu a misku na potravu – ideálně z nerezového materiálu pro snadné čištění. Pokud máte možnost, pořiďte mu misku, která nejde snadno převrhnou. Ušetříte si tak čas strávený úklidem.

Připravte se na to, že štěňata jsou velmi zvědavá a podrobí svůj nový domov podrobné kontrole. Schovejte proto veškeré čističe, léky a další nebezpečné látky z míst, kam by se štěně mohlo dostat. Odstraňte jedovaté rostliny a ukryjte veškeré elektrické kabely, které by štěně mohlo rozkousat. 

Nepodceňte přípravu a pokuste se první dny vašeho mazlíčka v novém domově co nejvíce zpříjemnit.

Jak vybrat krmivo pro štěně?

Všichni víme, že děti potřebují nutričně bohatou stravou, aby dobře rostly a nabývaly na síle. Vaše štěně se v tomto od dětí nikterak neliší. Veškerá potrava, kterou štěně dostává, by měla být přizpůsobena jeho velikosti, metabolismu a dalším vlastnostem. První rok života u štěňat (dva roky u štěňat velkých plemen) je zásadní, protože v této době se tvoří základy pro jejich dlouhý a zdravý život. Zejména v prvních měsících života rostou štěňata velmi rychle. V tomto období štěně potřebuje z potravy získat až trojnásobek běžného příjmu kalorií, vyšší hladinu bílkovin, vitamínů a minerálů na kilogram tělesné hmotnosti v porovnání s dospělým psem.

Imunita u štěňat

Prvních 5 měsíců je pro rozvoj imunitního systému štěněte rozhodujících. Při kojení dostává štěně v mléce od matky protilátky, které ho chrání proti infekcím v prvních týdnech života. V průběhu odstavu se snižuje množství protilátek přijímaných od matky a u štěněte se začíná vyvíjet vlastní imunita. Zpočátku vytváří imunitní systém štěněte malé množství protilátek, ale jejich produkce se postupně zvyšuje.

Do doby, než imunitní systém štěněte zcela dozraje a bude organismu poskytovat protilátky v maximální účinné koncentraci, hovoříme o fázi nevyzrálého imunitního systému. V tomto období je štěně náchylnější k infekcím a trávicím potížím. Pomoci může krmivo s obsahem kolostra – prvního mateřského mléka.

Suché nebo vlhké krmivo?

Štěňata by měla dostávat suché krmivo, tedy kvalitní granule pro štěňata. Naučí se tak krmivo nehltat a před polknutím ho nejprve rozžvýkat. Štěně však musí mít neustále přístup k misce s čerstvou pitnou vodou, aby se mohlo kdykoliv napít.

Velikost porcí

Pokud veterinář štěněti nepředepíše jinou dávku krmiva, vždy co nejpřesněji dodržujte doporučené dávkování uvedené na obalu krmiva. Doporučený denní příděl by měl být rozdělen do několika porcí. Pes tak nebude mít pocit hladu. S přibývajícím věkem můžete množství porcí snižovat.

Výcvik týkající se krmení

Dobu krmení je třeba brát jako příležitost k výcviku štěněte. Štěně by se mělo naučit počkat, než mu připravíte krmivo. Máte-li více štěňat, budou nejspíš soupeřit o to, kdo bude jíst jako první. Pokud je naučíte na krmení počkat, omezíte tím i jejich soupeření.

Ke krmení je třeba již od útlého věku štěňat přistupovat zodpovědně. Snažte se nepodlehnout, když štěně žadoní o jídlo. Nemusí to nutně znamenat, že před vámi stojí hladový pes – pokuste je rozptýlit hrami a poté dejte misku stranou do doby, než bude čas na krmení.

Nejdůležitější je odolat nutkání dávat štěněti jiné jídlo než krmivo, zejména zbytky ze stolu. Lidská strava rozhodně není pro štěňata vhodná.

Skvělý start do života

Většina komerčně dostupných krmiv určených pro štěňata obsahuje veškeré živiny, které štěně potřebuje k tomu, aby dostávalo kompletní a vyváženou stravu. Při výběru krmiva pro své štěně však vždy kontrolujte jeho složení. Ujistěte se, že krmivo obsahuje proteiny a kvalitní obilniny, např. rýži. Sledujte také energetickou hodnotu krmiva a koncentraci minerálních látek v něm obsažených.

Naše unikátní receptury splňují každodenní specifické nutriční nároky štěněte a dávají mu dobrý základ pro zdravý život v dospělosti.

Veterináři a odborníci na výživu společnosti PURINA® vyvinuli PRO PLAN® PUPPY s komplexem živin HEALTHY START® pro co nejlepší možný start štěněte do života. HEALTHY START® s obsahem speciální složky – mleziva, prvního mateřského mléka, pomáhá každý den posilovat přirozenou obranyschopnost štěňat a podporuje jejich optimální růst a rozvoj.

Krmiva pro štěňata s komplexem HEALTHY START® najdete ZDE.