Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
S nadšením pro vaše miláčky.
Dog being washed

Lupy u psů: Příčiny a tipy na léčbu

4 min. čtení

Přestože se lupy u psů vyskytují poměrně často, je důležité znát jejich možné příčiny. Zde je vše, co potřebujete vědět o tomto onemocnění, a také několik nejužitečnějších rad, jak se s ním vypořádat.

Pojem "psí lupy" může být pro mnohé překvapením, ale stejně jako u lidí se i u našich čtyřnohých přátel může toto onemocnění objevit. Ačkoli se obvykle nejedná o nic, co by vás mělo znepokojovat, přítomnost lupů u psů může být známkou jiných zdravotních problémů. Je to pro nás také nevzhledné a hlavně pro ně často dost nepříjemné. Koneckonců podráždění kůže je docela nepříjemné, bez ohledu na to, o jaký druh se jedná.

Pokud jste si tedy v poslední době všimli, že se na srsti vašeho psa objevují nepříjemné bílé šupinky, máme pro vás několik tipů, jak se s tímto problémem vypořádat a zároveň výrazně zlepšit pohodu vašeho mazlíčka.

Co způsobuje lupy u psů?

Lupy jsou poměrně častým a zvládnutelným onemocněním domácích zvířat, které je vyvoláno jejich mazovými žlázami produkujícími kožní oleje. Seborea neboli produkce příliš velkého množství oleje těmito žlázami způsobuje nerovnováhu kůže, což vede ke vzniku malých šupinek vysušené kůže známých jako lupy. Tento stav může být způsoben i opačným efektem, tedy produkcí příliš malého množství oleje, což vyvolává podobnou nerovnováhu a podráždění kůže. Zde jsou uvedeny nejčastější faktory z mnoha, které mohou tento problém spustit.

Nezdravá strava

Stejně jako u lidí hraje výživa zásadní roli pro dobrý stav vašeho domácího mazlíčka. Pokud tedy nemají dostatek vitamínů, vody nebo mastných kyselin, které jsou pro zdravou kůži nezbytné, jejich srst bude s větší pravděpodobností trpět, což může nakonec vyústit v lupy.

Nedostatečná nebo nadměrná péče o srst

Kdo by nerad rozmazloval své chlupaté přátele občasným hýčkáním? Klíčové slovo je však "příležitostně" - příliš časté koupání nebo nekoupání vašeho miláčka tak často, jak je potřeba, může mít také za následek nezdravou kůži.

Nízká vlhkost vzduchu

Život v suchém podnebí se může podepsat na srsti vašeho psa; když není ve vzduchu dostatek vlhkosti, může to způsobit vysušení kůže vašeho psa. To je také důvod, proč se kožní onemocnění obvykle zhoršují v chladných měsících.

Sezónní alergie nebo alergie na prostředí

Pokud je váš pes mladý a kromě lupů nemá žádné jiné problémy, může se jednat buď o sezónní alergii, nebo o alergii na něco v jeho prostředí. V obou případech vám objednání k důvěryhodnému veterináři pomůže stanovit správnou diagnózu a v případě potřeby i léčbu psích lupů.

Bakteriální a plísňové infekce

Lupy u psů mohou být také důsledkem infekcí. To by rozhodně vyžadovalo návštěvu veterináře, protože je důležité určit, zda se jedná o bakteriální nebo plísňový původ, aby bylo možné zajistit vhodnou léčbu tohoto stavu.

Jaké jsou nejčastější příznaky psích lupů?

Lupy se dají poměrně snadno zjistit. Jakmile si všimnete bílých šupinek ulpívajících na srsti vašeho domácího mazlíčka, prvním krokem by měla být důkladná kontrola jeho kůže. Pokud si neustále olizují, koušou nebo škrábou kůži, měli byste si všimnout červených skvrn způsobených podrážděním. V některých případech se může objevit také zápach, stejně jako vypadávání srsti nebo přítomnost strupů. Je třeba si uvědomit, že kdykoli se váš pes chová neobvykle nebo se zdá být utrápený, je vždy na místě se na problém podívat a pokusit se najít jeho příčinu.

Která plemena psů jsou náchylnější k tvorbě lupů?

Obecně platí, že lupy se mohou objevit u každého psa a u většiny z nich se objevují sezónně, ale existují určitá plemena, která jsou ke vzniku šupinaté kůže geneticky předurčena. Jedná se o psy se střední nebo dlouhou srstí, mezi které patří např:

  • Zlatí retrívři
  • Kavalír King Charles španěl
  • Yorkšírští teriéři
  • Jack Russell teriéři
  • Norfolk teriéři

Jaký je dobrý přípravek na psí lupy?

I když se se svým psem nebudete moci podělit o vlastní šampon proti lupům, existuje několik řešení, která vám pomohou tento problém řešit. Na prvním místě na seznamu vašich priorit by mělo být zajištění lepší stravy, aby váš chlupatý nejlepší přítel dostával všechny potřebné vitamíny, které potřebuje ke štěstí a zdraví.

Další účinnou léčbou psích lupů je používání zvlhčovače vzduchu ve vaší domácnosti, který zajistí, že kůže vašeho mazlíčka zůstane hydratovaná, což mu pomůže zastavit vylučování šupinek kůže.

Kromě toho lupy může způsobovat i obvyklá péče o srst, proto je dobré ji zkusit trochu změnit a zjistit, jak psí kůže reaguje na větší nebo menší péči.

Pokud jste již vyzkoušeli vše a nevidíte žádné výsledky, bylo by nejlepší navštívit veterináře a požádat ho o radu. Doufejme, že lupy co nevidět zmizí a váš pejsek se co nejdříve vrátí ke svému starému veselému já.

Máte zájem dozvědět se více o možných zdravotních problémech psů? Podívejte se, jak správně pečovat o kůži štěňat.