Jak pečovat o kastrovanou kočku?

Jak pečovat o kastrovanou kočku

Jak pečovat o kastrovanou kočku?

Jak pečovat o kastrovanou kočku?

Jak pečovat o kastrovanou kočku

Jak pečovat o kastrovanou kočku?

Rozhodnutí, zda nechat kočku vykastrovat nebo ne, je jedním z nejdůležitějších kroků odpovědného chovatele. Jedná se o rozhodnutí, které ovlivní chování vaší kočky, její zdravotní a nutriční potřeby. Avšak není potřeba, aby vás toto rozhodnutí nějak znepokojovalo. Vzhledem k tomu, že kočky sexuálně dospívají již v útlém věku, kdy je stále považujeme za koťata, jedná se o rozhodnutí, které byste měli s veterinářem prodiskutovat co možná nejdříve.

V následujících řádcích vás seznámíme s potřebnými informacemi o tom co kastrace je, jaké přináší benefity, jak se o kastrovanou kočku starat a jak velkou roli hraje výživa.

Výhody kastrace

Výhody kastrace
 

Kromě toho, že kastrace brání nechtěnému zabřeznutí, snižuje i riziko vzniku některých onemocnění a rozvoje nepřijatelných projevů chování.

  • Po kastraci dochází ke snížení produkce pohlavních hormonů, u kocourů k výraznému omezení projevů chování souvisejících se značkováním území a boje o něj, u samic pak oslabuje sklon nadměrně projevovat náklonnost či naopak agresivitu; tyto důsledky kastrace značně prodlužují dobu dožití koček, neboť snižují riziko nákazy infekčními chorobami při rvačkách a zranění (při dopravních nehodách) během hledání sexuálních partnerů
     
  • Kastrace u samic vylučuje riziko onemocnění vaječníků nebo dělohy, včetně rakoviny, pyometry, polycystických vaječníků a metritidy – snižuje také riziko hormonálně podmíněných onemocnění (např. rakovina mléčných žláz a falešná březost)
     
  • U samců kastrace vylučuje nebezpečí onemocnění varlat včetně rakoviny a snižuje riziko onemocnění vyvolaných působením testosteronu (např. prostatitida, perianální adenom, perineální kýla a benigní hyperplazie prostaty)

 

 Kdy je možné přistoupit ke kastraci?

Kdy je možné přistoupit ke kastraci

Kočku je vhodné nechat vykastrovat mezi 4 až 6 měsícem věku tj. v době, než dosáhnou pohlavní zralosti. Kotě je možné vykastrovat mnohem dříve, což pro něj může být mentálně i tělesně o něco snazší. Vše však záleží na poradě s vaším veterinárním lékařem. 

Chirurgický zákrok

Kastrace je poměrně jednoduchý operační zákrok, který trvá přibližně 30 minut a rekonvalescence jeden týden. Pro kočky tento zákrok představuje odstranění obou vaječníků, případně i odebrání dělohy. U samců je operace jednodušší a obnáší odebrání varlat.

I když je kastrace významný chirurgický zákrok, považuje se za rutinní operaci s nízkým rizikem komplikací. Po zákroku je kočka obvykle ještě týž den propuštěna do domácí péče. Podle použité metody může a nemusí mít viditelné stehy.

Po operaci

Léčba FLUTD je obtížná a je nutné se během ní obrnit trpělivostí.

Přemýšlejte o tom, co vaši kočku v každodenním životě stresuje, a jak můžete tento stres zmírnit. Pokud si povšimnete výrazné změny v chování vaší kočky, promluvte si o tom se specialistou na veterinární péči o kočky nebo s odborníkem na chování zvířat.

Jakmile se vaše kočka probudí z narkózy, můžete si ji odnést domů. Měli byste být připraveni jí poskytnout zvláštní péči a pozornost v době po zákroku, protože může být trochu zmatená a mít bolesti. Kompletní rekonvalescence z anestézie trvá 6 až 8 hodin. Během tohoto období může mít kočka problémy s koordinací. Obecně platí, že po operaci byste kočku minimálně tři dny neměli pouštět ven, aby se minimalizovalo riziko infekce. Povšimnete-li si kolem rány zarudnutí, otoku nebo neobvyklého výtoku, okamžitě se obraťte na veterináře.

Kocouři obvykle po kastraci nemají žádné stehy, a i když mohou být během následujících 24 hodin mírně ospalí, velmi rychle se vrátí ke svým obvyklým neplechám.

U samic je kastrace o něco složitější, což znamená delší rekonvalescenci. Aby se tělesné tkáně mohly řádně zahojit, kočka by měla mít v prvních dnech po kastraci relativní klid a neměli byste jí dovolit skákat na vyvýšená místa.

Po operaci

Jak může pomoci výživa
 

Kastrace kočky může být skutečně pozitivní rozhodnutí pro celou vaši rodinu. Je však důležité zaměřit se také na změnu denního režimu a především změnu krmiva pro zachování jejího dobrého zdravotního stavu.

Kočka musí po kastraci dostávat mimořádně kvalitní a výživnou stravu, která obsahuje živiny podporující účinné hojení.

Poté, co se kočka zcela zotaví, je vhodné uvažovat o přechodu z vysoce kalorického krmiva pro koťata na méně energetickou udržovací dietu, např. krmivo PURINA® PRO PLAN® STERILISED. Následkem kastrace se výrazně snižuje množství kalorií potřebných pro udržení zdravé hmotnosti kočky a zároveň se zvyšuje její chuť k příjmu krmiva se současným snížením tělesné aktivity. Uvedené faktory zvyšují riziko překrmování a tím možné získání nadváhy - to může vést ke zdravotním problémům, včetně zvýšeného rizika onemocnění ledvin a infekcí dolních močových cest.

Některé z těchto vedlejších důsledků kastrace lze s přehledem zvládnout při podávání speciální stravy, která kočce zajistí udržení dobrého zdravotního stavu.

Vyzkoušejte krmiva PURINA® Pro Plan® STERILISED

Granule

 

Podělte se o to se svými přáteli

ShareEmailtwitterFB