Onemocnění ledvin u koček

Stejně jako u lidí i u koček jsou ledviny životně důležitým orgánem, který vykonává řadu významných tělesných funkcí. Funkce ledvin:

  • Filtrují z krve odpadní látky (a vylučují je v moči)
  • Regulují koncentraci minerálů v těle a krevní tlak
  • Produkují nezbytné hormony

Selhání ledvin je u koček velmi časté. Týká se to zejména starších koček, které obvykle trpí chronickou formou onemocnění ledvin.

Různé typy selhání ledvin

Různé typy selhání ledvin
 

Akutní selhání je náhlá neschopnost ledvin řádně plnit svoji funkci. U koček může být důsledkem infekce nebo požití toxinů. Poškození ledvin tohoto druhu může být vratné, ne však vždy.

Chronické selhání ledvin se vyvíjí dlouhodobě v horizontu měsíců až let. Příčiny jsou různé, od infekce až po nádor, ve většině případů je příčina neznámá. V době, kdy se chronické selhání ledvin podaří diagnostikovat, nelze již patologické změny zvrátit. Naštěstí existují léky, které zpomalují progresi onemocnění a zmírňují příznaky.

Rozvoj chronického selhání ledvin
 

V počátečních stádiích přebírá zdravá ledvinová tkáň veškerou zátěž a kompenzuje tak poškození některých částí ledvin. Jak onemocnění postupuje, odumírají další části ledvin a zbývající zdravá tkáň již nedokáže zastat všechnu práci. V této fázi začne kočka projevovat příznaky selhání ledvin.

Chronické selhání ledvin je progresivní onemocnění, které se u řady koček v různé míře rozvíjí ve starším věku kvůli postupné degradaci částí ledvin, které jsou stále funkční. Chronické selhání ledvin se většinou léčí podáváním tekutin, speciální stravy a léků s cílem zpomalit progresi choroby a zlepšit kvalitu života kočky navzdory probíhajícímu onemocnění.

Rozvoj chronického selhání ledvin

Příznaky, na které si je třeba dát pozor
 

Nadměrné močení: onemocnění může ovlivnit schopnost ledvin koncentrovat moč, což znamená, že kočka produkuje velké množství zředěné moči. Aby kompenzovaly ztrátu tekutin, kočky více pijí.

Snížený apetit a letargie: jedná se o signál, že toxiny, které by byly za normálních okolností vyloučeny v moči, se ukládají v těle. To může vyvolat zvracení, dávení a zapáchající dech.

Stanovení veterinární diagnózy
 

Máte-li podezření, že vaše kočka má nemocné ledviny, rozhodně se poraďte s veterinářem. Veterinář provede krevní testy a otestuje vzorek moči kočky. Diagnostikuje-li onemocnění ledvin, bude nutné kočce upravit dietu nebo nasadit léky (nebo podle závažnosti onemocnění přistoupit k oběma těmto možnostem).

Jak může pomoci výživa
 

Speciálně upravená strava prokazatelně zmírňuje příznaky selhání ledvin a zpomaluje progresi onemocnění. Dietní opatření jsou tudíž základem léčby chronického onemocnění ledvin u koček. Veterinář může doporučit přechod na krmivo založené na vědecky podložené receptuře, jako je například PURINA® PRO PLAN® VETERINARY DIETS Feline NF St/Ox Renal Function.

 

Podělte se o to se svými přáteli

ShareEmailtwitterFB