Péče o kůži u dospělých koček

Kočky jsou mimořádně čistotná zvířata a o většinu péče o srst se postarají instinktivně samy. Pamatujte nicméně, že kočky milují pozornost a že téměř každá kočka má ráda česání. Pokud budete kočce s péčí o srst pomáhat, upevní to vaše vzájemné pouto. Při vyčesávání také můžete zkontrolovat, zda kočka nemá příznaky nějakého zdravotního problému.

Výhody péče o srst

Výhody péče o srst
 

Kromě toho, že při péči o srst prohloubíte vzájemný vztah se svou kočkou, vyčesávání má i další výhody. Kartáčování a česání:

  • Stimuluje krevní oběh a zlepšuje svalový tonus
  • Odstraňuje uvolněné chlupy a minimalizuje tak velikost a množství trichobezoárů tvořených v žaludku
  • Uhlazuje srst a zlepšuje tak její izolační vlastnosti – kočka si lépe udrží tělesné teplo
  • Stimuluje žlázy u kořínků jednotlivých chlupů, což zvyšuje odolnost srsti proti vodě

Tipy týkající se péče o srst u koček
 

Vyčesávání srsti by mělo být od útlého věku kočky součástí každodenní interakce s majitelem (nejlépe už od kotěte). Pořiďte si kvalitní vybavení, které vydrží po celý život kočky. K dispozici jsou speciální nástroje pro péči o krátkosrsté a dlouhosrsté kočky. V každém případě budete potřebovat hřeben a možná i některé další potřeby, které prodávají specialisté na péči o srst koček.

U krátkosrstých koček používejte jednou týdně jemný kovový hřeben. Pro odstraňování odumřelých chlupů použijte také kartáč z přírodních nebo gumových štětin. Jemně kartáčujte nebo česejte kočku po srsti. Štětinovým kartáčem jí pak vyčesávejte srst směrem k hlavě a poté ji opět uhlaďte.

Dlouhosrsté kočky česejte denně kartáčem nebo speciální rukavicí. Pokud v srsti narazíte na uzlíky chlupů, jemně je prsty vytáhněte, anebo je opatrně odstřihněte nůžkami se zaoblenými špičkami nebo speciálním nástrojem pro péči o srst. Jestliže se kočce vyčesávání nelíbí, zkuste jí nabídnout pamlsek nebo ji pochvalte a jemně se ji snažte přimět, aby se nechala česat. Brzy by se měla uklidnit.

Tipy týkající se péče o srst u koček

Jak by měla vypadat zdravá kůže?
 

Díky pravidelné péči o srst máte možnost kontrolovat stav kůže vaší kočky. Na základě individuálního genetického vývoje zvířete mají kočky buď růžovou, nebo černou kůži. Na kůži by neměly být strupy, černé nebo bílé flíčky, masy, bulky, šupinky, infikovaná či zanícená místa. Kůže by také neměla svědit. Srst by měla být jemná a zářivá bez zlomených chlupů, lysin nebo lupů. Kočky línají po celý rok, nejvíce však v létě a na podzim.

 

Podělte se o to se svými přáteli

ShareEmailtwitterFB