Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
S nadšením pro vaše miláčky.
Pro Plan logo
Má moje kočka alergii na krmivo?

Má moje kočka alergii na krmivo?

2 min. čtení
Pro Plan logo
Sponzorováno Pro Plan

Případy alergie na krmivo jsou u koček vzácné. Alergie na krmivo u koček obvykle spočívají v reakci na jeden zdroj proteinu v konkrétní potravině, který spouští alergickou zánětlivou odpověď organismu.

Alergii na stravu nesmíme zaměňovat s častější "nesnášenlivostí potravin", která je méně závažná a vyvolává naprosto odlišný fyziologický proces.

Typické symptomy alergie na krmivo:

  • Kožní potíže – svědění a zarudlá kůže, lysiny nebo dokonce oděrky.
  • Recidivující ušní infekce.
  • Častější tvorba trichobezoárů (smotky chlupů).
  • Gastrointestinální potíže včetně zvracení a průjmu.
  • Vzácně potíže s dýcháním.

Máte-li podezření, že by vaše kočka mohla mít alergii na krmivo, poraďte se svým veterinárním lékařem. Nikdy neprovádějte pokus s vyloučením některých složek stravy z vlastní iniciativy, neboť to může vyvolat výživové potíže nebo karenci – kočka také může mít jiný zdravotní problém, který vyžaduje odlišnou léčbu.

Diagnostika alergie na krmivo

Nejúčinnější metodou testování alergie na krmivo u koček je tzv. eliminační pokus s vyloučením některých složek stravy. Zkuste začít kočce dávat speciální hydrolyzované hypoalergenní krmivo pro kočky (např. PURINA® PRO PLAN® VETERINARY DIETS Feline HA St/Ox Hypoallergenic), které obsahuje tak malé částice proteinů, že téměř nemohou vyvolat alergickou reakci. Další možností průkazu nesnášenlivosti potravin je podávat kočce stravu obsahující proteiny a sacharidy, které nikdy předtím nedostávala.

Pokud při podávání nového krmiva příznaky vymizí nebo se radikálně zlepší, je možné s jistotou potvrdit alergii na krmivo.

Doba trvání eliminačního pokusu závisí na typu potíží. Obecně platí, že například při kožních potížích je třeba speciální dietu podávat po dobu 4 až 12 týdnů. Kočka v tomto období musí konzumovat výhradně tuto speciální stravu a nesmí dostávat žádné pamlsky. Dodržovat takovou dietu je velmi obtížné, zejména pokud máte více koček. Pokud se vám striktní dodržování diety vymkne z rukou nebo kočka nové krmivo odmítá, otevřeně se svěřte veterinárnímu lékaři.

Po pokusném období

Po skončení pokusu veterinář přehodnotí stav zvířete. Nezaznamená-li zlepšení, bude zvažovat přítomnost dalších onemocnění. Jestliže ke zlepšení došlo, veterinář může doporučit postupně vracet zdroje proteinů do stravy a monitorovat reakce zvířete.

Pokud se po znovuzavedení původní stravy příznaky vrátí, pravděpodobně byla nalezena příčina potíží – vždy je ovšem možné, že problémy způsobuje více typů potravy.

Vyberte pro svoji kočku ten nejvhodnější výrobek

Jakmile jsou identifikovány přísady, které způsobují potíže, můžete se s veterinářem poradit, jaké krmivo je z dlouhodobého zdravotního hlediska pro vaši kočku optimální. Měla-li kočka těžké příznaky a změna stravy přinesla zlepšení, můžete se po poradě s veterinářem rozhodnout podávat speciální hydrolyzované krmivo dlouhodobě.