S nadšením pro vaše miláčky.
pro plan
Kotě na rameni

Jak se připravit na příchod nového kotěte

3 min. čtení
pro plan
Sponzorováno Pro Plan

Podpořte zdravý vývoj vašeho kotěte a dopřejte mu nutričně bohaté a vyvážené krmivo.

Krmivo PURINA® PRO PLAN® CAT KITTEN HEALTHY START kuře obsahuje veškeré živiny, které vaše kotě potřebuje pro zdravý vývoj, a proto by mělo být vaši první volbou při výběru vhodné stravy pro kotě. Granule pro koťata PURINA® PRO PLAN® CAT KITTEN HEALTHY START obsahují mlezivo – první mateřské mléko (kravské). To je šetrně zpracováváno a přidáváno do krmiva tak, aby si uchovalo protilátky a další potřebné látky, které podporují růst kotěte a přispívají k udržení vyvážené střevní mikroflóry. Díky vysokému obsahu bílkovin a dalších minerálních látek podporuje krmivo zdravý růst kostí a svalů. Navíc omega‑3 mastné kyseliny v krmivu přispívají k vývoji mozku a zraku. Krmivo je vhodné pro koťata a také pro kastrovaná koťata od 6 týdnů do 1 roku.

Jak se připravit na příchod nového kotěte?

Vzít si domů kotě je vzrušující rozhodnutí, pokud se však na tento krok dostatečně nepřipravíte, může to být pro vás i kotě stresující zkušenost. V tomto článku vás seznámíme s odbornými radami, jak kotěti připravit vhodné a bezpečné prostředí, aby se u vás brzy zabydlelo.

Bezpečné prostředí

Koťata jsou od přírody zvídavá, po příchodu do nového prostředí se však mohou cítit poněkud nesvá. Je zcela přirozené, že vyhledávají místa, kde se mohou ukrýt, nebo kam mohou uniknout. Kotě by tudíž mělo mít k dispozici košík na klidném místě přikrytý pokrývkou nebo jednoduchou kartónovou krabici vystlanou pohodlnou textilií, aby se v pelíšku zabydlelo.

Zahraďte všechny prostory, kde by kotě mohlo uvíznout, okna a dveře nechte zavřené, aby kotě z bytu neuteklo. Je také důležité myslet na věci, které kotě přímo vybízí k tomu, aby je prozkoumávalo, zároveň však představují riziko poranění (např. nůžky, různé provázky či jiné malé ostré předměty). Všechny podobné předměty zamkněte do šuplíku nebo umístěte z dosahu kotěte. Nakonec ověřte, zda nemáte v bytě jedovaté rostliny a zabezpečte také čisticí přípravky.

Hrajte si

Pro koťata a kočky jsou ideální hračky založené na principu rybářské udice. Používáte-li udičku, kotě vás v zápalu hry nepodrápe, a zároveň si s ním užijete hodiny zábavy. Kotě má díky hrám dostatek pohybu, a navíc bezpečným způsobem zdokonaluje své přirozené lovecké dovednosti. K hrátkám velmi dobře poslouží také různé míčky nebo obyčejná kulička zmačkaného papíru. Zdrojem nekonečné zábavy jsou také prázdné krabice, v nichž se kotě může schovávat a které můžete využít k řadě společných her. Neučte kotě hrát si s provázky či stuhami, mohlo by je spolknout, což může vyvolat závažné střevní potíže. Zřejmě nejpříjemnějším aspektem soužití s kočkou je vzájemné poznávání a navazování citového pouta.

Dbejte na správnou stravu

Kočky jsou od přírody masožravci, proto si nejvíce pochutnají na živočišných bílkovinách a tucích. V porovnání se psem potřebuje kotě ve své potravě až o 66 % více bílkovin, které, mimo jiné, využívá k tvorbě energie. Další důležitou složkou, kterou by mělo vhodné krmivo obsahovat je taurin. Tato esenciální aminokyselina je potřebná pro zdravý růst a prevenci očních a srdečních onemocnění. Kočka si ji však není schopná vytvořit sama, proto ji musí přijímat skrze potravu. Důležitý je také neomezený přístup k čerstvé pitné vodě, ideálně ve velké nerezové misce. Pořídit můžete i vodní fontánu s tekoucí vodou. 

Koťata získávají důležité složky imunitního systému z mateřského mléka, a proto po odstavu klesá hladina protilátek v těle kotěte. To je tak náchylnější k infekcím, zažívacím potížím a průjmům. Imunitní systém dozrává až v 5 měsících věku, do té doby je třeba podporovat imunitní systém pomocí vhodné výživy s jedinečnou kombinací živin HEALTHY START.

Pro více tipů a rad sledujte náš Facebook a Instagram.