Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
S nadšením pro vaše miláčky.
Pro Plan logo
Péče o zuby koťat
Péče o srst u koťat

Péče o srst u koťat

2 min. čtení
Pro Plan logo
Sponzorováno Pro Plan

Kočky jsou mimořádně čistotná zvířata a o svoji srst pečují skutečně důkladně. Přesto je velmi důležité, abyste kotěti s péčí o srst pomáhali.

Upevní to vaše vzájemné pouto a budete mít možnost zkontrolovat, zda kotě nemá příznaky zdravotních potíží. Budete-li kotě česat od útlého věku, zvykne si na pravidelnou manipulaci, což mimo jiné v budoucnu usnadní návštěvy veterinárního lékaře.

Výhody péče o srst

Vyčesávání stimuluje krevní oběh a zlepšuje svalový tonus. Odstraňováním uvolněných chlupů, které by jinak kotě mohlo spolykat, také minimalizujete tvorbu trichobezoárů v trávicím ústrojí. Česáním se navíc stimulují žlázy u kořínků chlupů, které zvyšují odolnost srsti proti vodě a změkčují srst, čímž se zlepšují její izolační schopnosti.

Jak kotě kartáčovat

Způsob česání a kartáčování závisí na tom, o jaké plemeno se jedná a je-li kotě krátkosrsté nebo dlouhosrsté. Srst koťat je kratší, měkčí a nadýchanější, v dospělosti bude mít srst poněkud hrubší.

Nejlepší je navyknout kotě na česání co nejdříve a nečekat, až povyroste. Kotě tak zjistí, co přesně kartáčování obnáší, a začne se na něj těšit. Kotě kartáčujte výhradně na protiskluzové podložce, aby pro ně péče o srst byla celkově příjemným zážitkem.

Dobrá zpráva pro majitele krátkosrstých koťat: stačí zběžné vyčesání měkkým kartáčem nebo hřebenem jednou týdně. Při česání využijte příležitost a prohlédněte kotěti uši, oči a tlamičku, a zkontrolujte, zda nemá v srsti parazity a na kůži rány, bulky a otoky.

Dlouhosrstá koťata je třeba kartáčovat vhodnými nástroji denně – požádejte o radu chovatele nebo specialistu na péči o kočky. Nejprve nechte kotěti kartáč očichat. Kotě se často začne o štětiny kartáče otírat tvářemi, což je dobré znamení. Chvíli kotě hlaďte a poté je začněte jemně česat na bocích. Pokud se vzpírá, na několik minut s kartáčováním přestaňte a kotě jenom hlaďte. Tímto způsobem získáte jeho důvěru.

Jakmile si kotě zvykne na pocity při česání, začněte mu kartáčovat bříško, ocas, uši a další citlivé oblasti. Musíte však postupovat velmi jemně. Zpočátku by každé česání mělo trvat jen velmi krátce.

Zdravotní prohlídka během česání

Je-li kotě uvolněné a užívá si česání, jemně se dotkněte jeho tlapek a prohlédněte mu drápky. Zkontrolujte uši a jemně otevřete tlamičku, abyste mu mohli prohlédnout zuby a dásně.

Jakmile si kotě na tuto proceduru zvykne, vezměte je na stůl, na kterém jej budete kartáčovat i v dospělosti. Kotě si toto místo brzy spojí s péčí o srst a s případnou odměnou, což vám velmi usnadní pravidelné kontroly jeho zdravotního stavu v budoucnu.