Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
S nadšením pro vaše miláčky.
Pro Plan logo
Co si pod termínem zubní onemocnění představit?

Péče o zuby u koček

2 min. čtení
Pro Plan logo
Sponzorováno Pro Plan

Onemocnění zubů je jedním z nejčastějších problémů, které dnes veterinární lékař u koček řeší. Zubní onemocnění může být u koček velmi bolestivé, zejména pokud se neléčí. Dobrou zprávou nicméně je, že na rozdíl od řady zdravotních potíží lze onemocnění zubů předcházet.

Co si pod termínem zubní onemocnění představit?

Pokročilejší zubní onemocnění, které známe také pod názvem parodontální onemocnění, je zánět dásní obklopujících zuby. Neléčené onemocnění zhoršuje stav zubů a jejich podložních struktur a podpůrných systémů.

Co parodontální onemocnění vyvolává?

V ústní dutině koček se vyskytují bakterie, které obvykle nejsou patogenní. Časem se však tyto bakterie množí a vytvářejí na zubech jemný lepkavý povlak. Pokud se tento povlak neodstraňuje, postupem času tvrdne a mění se v zubní kámen. Plak se uchycuje na zubech a dásních, kde bakterie přijímají živiny a produkují kyseliny a toxiny, které narušují zubní sklovinu a dráždí dásně. V této fázi nastupuje přirozená funkce slin, které neutralizují erozní působení kyselin. Jediným způsobem, jak odstranit plak, je nicméně čištění zubů.

Není-li plak odstraňován, minerální látky obsažené ve slinách se chemicky slučují s plakem, který postupem času vápenatí a tvrdne. Tento ztvrdlý a kalcifikovaný plak označujeme termínem zubní kámen. Bakterie uvízlé v zubním kameni na povrchu zubů nadále produkují kyseliny a toxiny, které rozežírají zubní sklovinu. V zubech tak vznikají dutinky.

Stádia a symptomy

Stádium 1 – gingivitida (zánět dásní): první stádium zubního onemocnění, gingivitida se často projevuje otokem, zarudnutím a případně krvácením dásní. Pokud je odhalena včas, jedná se o vratné onemocnění.

Stádia 2 až 4 – periodontitida (zánět ozubice) je dlouhodobé pokročilé stádium zubního onemocnění, které se časem zhoršuje. Nejprve dochází k progresi zánětu dásní, který vede k tvorbě chobotů mezi zuby a dásněmi. Kvůli ustupujícím dásním může dojít k obnažení zubních kořenů. Jak zánět postupuje, mohou v důsledku infekce chobotů vznikat abscesy zubních kořenů. Zánět postihuje hlubší struktury, což nakonec vede k vypadávání zubů.

Mezi klinické příznaky pokročilého zubního onemocnění patří halitóza (zapáchající dech), odmítání potravy, nadměrné slinění, příjem potravy pouze jednou stranou úst, potíže při polykání nebo abnormální otok tváře, který může poukazovat na orální absces.

Léčba

Pokud vás právě teď napadla otázka, kolik má kočka zubů, přinášíme vám odpověď: Trvalý chrup kočky se skládá ze 30 zubů. Zubní kámen nelze odstranit ručním čištěním zubů, takže je nutné použít speciální stomatologické vybavení a metody (např. odstraňování zubního kamene ultrazvukem v celkové anestézii). Veterinární lékař vám doporučí správný způsob léčby v závislosti na aktuálním stádiu zubního onemocnění vaší kočky.

Jak může pomoci výživa

Speciální dietní krmiva pomáhají s prevencí a léčbou zubního plaku a kamene. Granule těchto krmiv mají specifický tvar, hustotu a texturu, díky nimž pomáhají odstraňovat plak při žvýkání.

Význam čištění zubů

I když strava může zdravotnímu stavu zubů vaší kočky pomoci, nic nenahradí pravidelné čištění zubů speciálním kartáčkem a pastou pro kočky. Velmi důležité je také vodit kočku na pravidelné zubní prohlídky k veterinárnímu lékaři, aby bylo možné v případě nutnosti včas zasáhnout.