Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
S nadšením pro vaše miláčky.
Tmavě hnědá kočka sedí na prahu

Předporodní bolesti a porod

7 min. čtení

Období před příchodem nového roztomilého chlupáčka na svět je plné příjemného vzrušení – zároveň však můžete mít mírné obavy, zda máte vše řádně připraveno.

Příprava na porod

V průběhu posledních dvou týdnů březosti kočky se ujistěte, že všichni členové rodiny vědí, že se mají v blízkosti kočky chovat klidně a tiše a manipulovat s ní velmi obezřetně – zejména se to týká dětí, které se pochopitelně velmi těší, že si brzy budou hrát s malými koťátky!

Během tohoto období se snažte, aby kočka byla co nejvíce v klidu a vyvíjela minimální aktivitu. Pokuste se ji přimět, aby co nejčastěji odpočívala ve speciálním porodním pelíšku. Některým kočkám můžete nabízet sebeútulnější porodní pelíšek, své oblíbené místo ve skříni za něj stejně nevymění. V každém případě se ujistěte, že si kočka může vybrat vhodné místo, kde porodí, a nikdy se ji odtud nepokoušejte vyhnat. 

Domluvte si možnost zavolat během porodu veterináři

Porod by měl probíhat hladce, vždy se však vyplatí mít v záloze řešení pro případ, že nastanou nějaké komplikace.

Ještě před porodem si sežeňte pohotovostní číslo vašeho veterináře – kočky často rodí v noci nebo můžete potřebovat naléhavou pomoc i během dne. Pokud při porodu nastanou nějaké komplikace, může být nevyhnutné odvézt kočku k veterináři. Z toho důvodu mějte připravené auto nebo si předem domluvte jiný způsob přepravy.

Pokud to vypadá, že se schyluje k porodu, připravte si předem několik věcí. Budete potřebovat misku s teplou vodou, čisté ručníky a hadříky, zubní nit, jednorázové gumové rukavice, přepravku a kontaktní údaje vašeho veterináře. Je opravdu důležité, abyste tyto předměty měli pro případ potřeby po ruce.

Pokud bude nutné koťata v kterémkoliv okamžiku oddělit od matky, musíte je především udržet v teple. Nejsnazší je zabalit teplou láhev s vodou do ručníku, aby je koťata nemohla prokousnout nebo propíchnout drápky. V teple je dlouhodobě udrží i speciální elektrická dečka.

Příznaky blížícího se porodu a na co je třeba si dát během porodu pozor

Rozpoznat příznaky blížícího se porodu bývá dosti složité. V prvních fázích porodních bolestí bývá matka velmi neklidná, vypadá, jakoby něco hledala, a velmi hlasitě mňouká. Pokud si nejste jisti, zda porod již začíná, zavolejte svému veterináři. V posledních týdnech a dnech před porodem kočku pozorně sledujte, abyste věděli, kdy a kde bude rodit. Kočky vyhledávají soukromí, což platí zejména v období před porodem! Kočku nicméně musíte během porodu pozorovat, abyste mohli zasáhnout, kdyby se vyskytly komplikace (což platí obzvláště u prvorodiček).

Stádia předporodních bolestí a samotného porodu

Celý porod má tři fáze. Pokud dospějete k názoru, že se porod rozběhl, je třeba kočku pozorně sledovat – kočky obvykle rodí velmi hladce, měli byste však na průběh porodu dohlížet, abyste mohli rychle zasáhnout, kdyby došlo ke komplikacím. Budete-li do průběhu porodu zasahovat i v případě, kdy to není zcela nezbytné, může to celý proces zpomalit a kočku to může rozrušit. Snažte se tedy kočku jen pravidelně kontrolovat a pokud to není nutné, nijak nezasahujte. Nemějte obavy – obecně platí, že porod u koček bývá bezproblémový. Ovšem pokud se vám něco nezdá, poraďte se s veterinářem. Porod by mělo sledovat co nejméně lidí. I když se členové vaší rodiny jistě těší na nové přírůstky, jejich přítomnost by kočku zbytečně zneklidňovala.

Jak můžete kočce během porodu pomoci

Jakmile se kotě narodí, matka by mu měla pomoci protrhnout zárodečnou blánu (tenkou membránu, která jej obklopuje) a poté je opatrně očistit. Většinou není nutné během porodu zasahovat, občas však kočka potřebuje trochu pomoci.

Pokud blánu neprotrhne nebo ji neprotrhne dostatečně, anebo kotě neočistí, můžete jí s péči o novorozené kotě pomoci. Pomocí ručníku opatrně roztrhněte blánu (nikdy nepoužívejte ostré předměty), aby kotě mohlo dýchat. Jemně kotěti očistěte tlamičku a čenich a poté je rychle osušte třením malým ručníkem nebo žínkou proti srsti.

Nakonec je poměrně rázně utřete teplým ručníkem, což kotě jednak usuší a zahřeje a také je to stimuluje k tomu, aby se poprvé nadechlo.

Za normálních okolností kočka po porodu kotěte překousne pupeční šňůru. Pokud to neudělá, můžete jí pomoci. Čistýma rukama nebo s použitím jednorázových gumových rukavic podvažte pupeční šňůru dentální nití asi 5 cm od těla kotěte. Totéž proveďte asi o 2,5 cm dále od těla kotěte a pupeční šňůru mezi podvázanými místy přestřihněte. Šňůru nepřestřihávejte příliš blízko těla kotěte, aby nedošlo k poranění. Volné konce nitě by kočka mohla žvýkat nebo spolknout, takže musí být zastřižené! Pokud máte dojem, že kočka kouše pupeční šňůru příliš blízko těla kotěte, zasáhněte a přestřihněte šňůru sami.

Máte-li obavy, jak tuto část porodu zvládnete, poraďte se ještě před začátkem porodu o správném postupu s veterinářem, abyste pak při porodu přesně věděli, co máte dělat.

Období bezprostředně po porodu

Může se zdát, že všechno jde celkem rychle, celá závěrečná fáze porodu nicméně trvá 2 až 5 hodin. V některých případech to může být až 24 hodin. Pokud máte dojem, že kočka má v kterékoliv fázi porodu potíže, zavolejte svému veterináři a poraďte se s ním, jak postupovat dál. Pokud se kočka během závěrečné fáze porodu snaží rodit bezvýsledně více než hodinu, okamžitě volejte veterináře.

Kočky mají obvykle čtyři až šest koťat, není však neobvyklé, že je jich méně nebo více. Jakmile se narodí všechna koťata, dejte matce čas, aby je v klidu očistila a nakrmila. Snažte se příliš nezasahovat, nebojte se však koťata opatrně pochovat, aby si začala zvykat na lidskou společnost. Matka si mezitím může dopřát chvíli zaslouženého odpočinku.

Pokud koťata do hodiny po narození nezačnou sát, můžete je zkusit navést k jednomu ze struků. Jsou nejspíš velmi hladová! Pokud je koťat víc než matčiných struků, bude možná potřeba, abyste je do doby, než se naučí o struky dělit, k volným strukům střídavě přikládali.

Pokud se zdá, že kočka o svá koťata nedbá, nekrmí je a neolizuje, neprodleně se poraďte s veterinářem.

Někdy se musí po porodu o odchov koťat postarat majitel, stává se to však jen vzácně. Pokud si nejste jistí, jak postupovat, a máte nějaké dotazy ohledně odchovu vrhu, poraďte se s veterinářem. A nyní už zbývá jen oslavovat narození koťat – gratulujeme!