S nadšením pro vaše miláčky.
Dog listening to owner play guitar

Hudba a zvuky pro uklidnění úzkostlivých psů

5 min. čtení

Dobrá hudba dokáže zlepšit náladu každému, včetně vašich psích přátel! Některé melodie nás mohou povzbudit k tomu, abychom si obuli taneční boty, zatímco kouzlo jiných je v jejich moci nás uspat. Hudba ale umí víc než to – pokud váš psík často prožívá úzkost a vykazuje známky stresu, může být pouštění relaxační hudby pro psy dobrou zklidňující volbou.

Stejně jako většina majitelů psů se pravděpodobně snažíte předejít tomu, aby váš chlupatý přítel musel projít utrpením hlasitých a stresujících zvuků, jako je zvuk hromu nebo ohňostroje. Ačkoli se může zdát myšlenka použití uklidňující hudby pro psy v boji proti stresu a úzkosti netradiční, studie prokázaly, že hudba může mít skutečně pozitivní vliv na chování psa. Přečtěte si více informací o tom, jak můžete svému psovi pomoci lépe zvládat stresující zážitky a jaké typy zvuků a hudby jsou pro jeho uklidnění nejlepší.

Mají psi rádi uklidňující hudbu?

Určitě! Psy, stejně jako lidi, přitahují různé zvukové vzorce, tempa a rytmy. Přestože kvůli svému omezenému rozsahu sluchu nedokážou vnímat určité výšky tónů, budou si zvuky užívat a reagovat na ně, a to bez ohledu na to, zda se jedná o štěňata nebo dospělé psy. Dokonce byla vytvořena speciální hudba pro psy, aby jim poskytla útěchu v úzkostných situacích.

Jaká je nejlepší hudba pro uklidnění psů?

To často závisí na preferencích psa, ale nejdůležitějšími věcmi, které je třeba při výběru hudby pro psy zvážit, jsou tempo, jednoduchost tónů, použití pravidelného rytmu a délka hudebních not. Preference psů ukazují na klasickou hudbu, která má uklidňující účinky a prokazatelně výrazně snižuje hladinu stresu.

Není to však jen klasická hudba, která může mít na vašeho psího miláčka uklidňující účinek. Možná vás překvapí, že reggae a soft rock jsou mezi našimi chlupatými přáteli také oblíbené. Ve skutečnosti se zdá, že tyto dva žánry mají ještě radši než klasickou hudbu. Takže až se bude váš pes příště potřebovat trochu odreagovat, pusťte si Boba Marleyho, Phila Collinse nebo Fleetwood Mac a užijte si pohodičku!

Kromě Mozarta nebo Boba Marleyho může relaxační hudba pro psy zahrnovat také zvuky na pozadí, například zvuky přírody. Čím klidnější zvuk, tím vice uklidňující je jeho účinek.

Kdy bychom měli pouštět relaxační hudbu pro psy?

Existuje více scénářů, ve kterých by vašemu chlupatému příteli mohla uklidňující hudba prospět. Zde je jen několik situací, které by u nich mohly vyvolat stres a úzkost:

  • Přivezení do nového domova – buď jako nového domácího mazlíčka, nebo při změně bydliště. Neznámé prostředí je něco, na co je potřeba si zvyknout. Proto to ve většině domácích mazlíčků může vyvolávat úzkost.
  • Při hlasitých zvucích, jako jsou ohňostroje nebo bouřky. Separační úzkost. Psi, zejména vysoce společenská plemena, si obvykle vytvářejí úzké pouto ke svému majiteli, a tak pokud zůstanou dlouho sami, mohou být velmi úzkostní.
  • Při cestování – ať už autem, letadlem nebo lodí. Cestování je něco, co většina domácích zvířat nesnáší příliš dobře. Je pro ně obtížné zůstat na stejném místě bez pohybu a zkoumání, což se ještě zhoršuje, pokud místo, kde se nacházejí, příliš neznají.
  • Během záchvatů sociální úzkosti. Ne všichni psi jsou společenští a někteří mohou být při setkání s novými zvířaty nebo lidmi velmi úzkostní. Seznámení s novými lidmi a zvířaty s příjemnými reggae melodiemi v pozadí jim může pomoci zvednout náladu a zajistit uvolněné prostředí pro všechny zúčastněné.
  • Při návštěvě veterináře. Většina domácích mazlíčků nesnáší návštěvu veterináře, ale možná by jejich vyšetření mohla být o něco příjemnější, kdyby je doprovázela nějaká relaxační hudba pro psy.

Jak mám svého domácího mazlíčka uvést do hudebního světa?

Seznámení psa s hudbou by mělo probíhat postupně a opatrně: nechcete, aby byl pes stresován více, než je. Postupujte podle následujících kroků, aby se z vašeho domácího mazlíčka úspěšně stal hudební požitkář, který se umí odreagovat:

  1. Začněte tím, že v domácím známém prostředí pustíte několik relaxačních melodií. Může to být kdykoli během dne, pokud se pes zrovna nevěnuje jiným rozptylujícím činnostem, například krmení.
  2. Sledujte jeho reakce při přehrávání různých hudebních žánrů, abyste zjistili, které z nich se mu zdají nejpřitažlivější. Pokud odcházejí od zdroje hudby, je to jasný signál, že byste měli danou skladbu přeskočit.
  3. Ačkoli my lidé si obvykle více užíváme hlasitou hudbu, psy stresuje, takže hlasitost by měla být spíše nízká.
  4. Hudbu poslouchejte společně. Pokud ji pouštíte pouze tehdy, když je váš mazlíček sám, mohl by si ji spojit s vaší nepřítomností a začít se trápit.

Celkově mějte na paměti, že při snaze seznámit psa s hudbou je klíčová rutina. Výsledky se mohou projevit až po určité době, a proto je důležité být trpělivý při snaze přimět psy, aby se lépe orientovali ve stresových situacích pomocí uklidňující hudby.

Hudba může být mocným nástrojem při překonávání stresu a může být také skvělým způsobem, jak se s vaším čtyřnohým přítelem sblížit. Zajímavé může být zjištění, zda máte stejný hudební vkus, nebo jestli budete potřebovat sluchátka s potlačením hluku, až váš pes dostane chuť pustit si nějakou muziku.