Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
S nadšením pro vaše miláčky.
Woman walking dog

Jak vycvičit psa, aby si nevšímal ostatních psů

7 min. čtení

Pokud jste často svědky toho, že váš pes při setkání s ostatními psy ztrácí klid, je načase udělat nějaké změny. V tomto článku si projdeme několik rychlých tipů a triků, jak svého psa naučit ignorovat ostatní psy, abyste si mohli procházky užít oba společně.

Mít za chlupatého společníka společenského tvora může být skvělé, ale co se stane, když je vaše štěně příliš společenské a rozruší ho, kdykoli uvidí jiného psa? Nebo když je reaktivní? Tyto zkušenosti mohou rozhodně zkazit příjemnou procházku v parku, nemluvě o bezpečnosti vašeho psa. Chcete-li se naučit, jak svého psa naučit ignorovat ostatní psy, je také klíčové pochopit důvody, které motivují jeho chování.

S rostoucím počtem majitelů psů se váš pes při venčení určitě setká s jinými psy, takže je důležitější než kdy jindy naučit ho, jak tato společenská setkání vhodně zvládat – a to začíná už ve štěněcím věku.

Socializace štěněte

I když si štěňata ráda hrají s jinými štěňaty nebo s přátelskými dospělými psy, socializace je mnohem víc než jen to. Klíčovou součástí socializace není to, že se vaše štěně naučí, že všichni ostatní psi jsou na hraní, ale to, že se naučí věnovat vám pozornost, když jsou v okolí jiní psi.

Hlavní součástí dobrého socializačního kurzu je, že štěňata sice mohou dostat příležitost naučit se hrát si s ostatními psy v malých dobře sladěných skupinkách, ale většina kurzu by měla být o tom, aby se uvolnila a soustředila se na vás, když jsou kolem vás ostatní – protože to je to, co budete chtít, až budete venku.

Je chybou myslet si, že "normální" psi jsou velmi společenští a že dobře socializovaný pes by si měl chtít hrát a komunikovat se všemi ostatními socializovanými psy. Dospělí psi, stejně jako dospělí lidé, jsou "selektivně společenští" – mají tedy malou skupinu přátel, se kterými rádi tráví čas a hrají si s nimi, ale o ostatní mimo tuto skupinu nemají takový zájem a skutečně se jim nemusí líbit, když je někdo obtěžuje, a podle toho reagují. To z nich nedělá "asociály" – ve skutečnosti jsou naprosto normální.

Vyberte si socializační kurz, který vám umožní procvičovat výše uvedené dovednosti, a snížíte riziko, že váš pes bude okamžitě reagovat, bude příliš vzrušený nebo prostě bláznivý, když uvidí jiné psy na procházce. Prevence je mnohem lepší než léčba. Většina reaktivních psů je bázlivá (a většina příliš společenských psů je prostě trochu nevychovaná).

Pět důvodů, proč psi štěkají na jiné psy

Existuje několik spouštěčů, které mohou způsobit, že váš pes začne štěkat nebo se zneklidní při pouhém pohledu na jiné psy. Některé z nich jsme uvedli zde.

1. Přílišné vzrušení nebo špatné sebeovládání

Může se stát, že je váš psík příliš vzrušený jen proto, že chce být přátelský a hrát si. Může štěkat, protože je nadšený (zejména pokud druhého psa zná), nebo může štěkat proto, že je na vodítku, a tak je frustrovaný, že se nemůže vrhnout na svého potenciálního nového kamaráda na hraní. Tato frustrace se však může stupňovat...

2. Strach nebo úzkost

Psi, kteří nebyli dostatečně socializováni nebo kteří měli v minulosti špatné či traumatické zkušenosti s jinými psy, mohou být úzkostní nebo bojácní. Strach je u psů silná emoce – a když se spojí s nemožností úniku (protože jsou drženi na vodítku), může to vést k intenzivnímu štěkání a reaktivnímu chování.

3. Frustrace

Někdy může být nadměrné štěkání při pohledu na jiného psa způsobeno jeho frustrací z toho, že se k němu nemůže přiblížit. V těchto případech může být pes zcela spokojen se setkáním s jinými psy mimo vodítko, ale na vodítku se stává vysoce reaktivním.

4. Neschopnost projevit přirozenou řeč těla

Psi spolu komunikují pomocí řeči těla. Pokud sledujete, jak se psi zdraví, nikdy se k sobě nepřibližují čelem, ale vždy zhruba ze 45 stupňů, krouží kolem sebe, někdy postupují vpřed a někdy couvají (nebo dokonce odcházejí a předstírají, že cítí něco zajímavého apod.), očichávají a zkoumají (k tomu slouží čichání zadku – protože to je nejlepší místo, kde pes získá všechny pachy potřebné k tomu, aby se o druhém psovi co nejvíce dozvěděl, a zároveň je co nejdále od zubů) a teprve potom se rozhodnou, zda budou komunikovat. Když máme psy na vodítku, nemohou nic z toho dělat, a tak se snadno stane, že se "nedomluví", což může způsobit problémy.

5. Agresivita

Frustrace, strach a špatně pochopená komunikace mohou vést k agresi – a pro mnoho psů se pak stává výchozím chováním, když vidí jiné psy. Chování, které se nacvičuje, se opakuje – navíc agrese je obecně způsob, jak pes "donutí zlé věci přestat" nebo "donutí zlé věci odejít".

Jak naučit psa ignorovat ostatní psy v 6 snadných krocích

Nejlepší způsob, jak naučit psa ignorovat jiné psy, je přesměrovat jeho pozornost na vás, místo aby se soustředil na jiného psa. Zde je několik kroků, kterými toho můžete dosáhnout.

1. Získejte jejich pozornost zavoláním jejich jména

Dělejte to náhodně v průběhu celého dne. Zavolejte jejich jméno, počkejte, až se na vás podívají, a když tak učiní, odměňte je hodnotným pamlskem. Dělejte to bez ohledu na to, co dělají nebo kde se nacházejí (pokud nespí), abyste mohli získat jejich pozornost na různých místech a v různých situacích.

2. Vyhýbejte se místům, kde je mnoho psů

Začněte s výcvikem psa na klidném místě v interiéru, kde jste jen vy dva. Jakmile to zvládnete doma, můžete přejít na zahradu, kde vás více rozptylují pohledy, zvuky a pachy. Jakmile to zvládnete, můžete začít chodit ven – ale držte se klidných míst, kde se můžete vyhnout ostatním psům, dokud v tom nebudete se psem zběhlí.

3. Při setkání s jinými psy odvádějte jejich pozornost

Jakmile víte, jak přimět svého psa, aby ignoroval ostatní psy, a začne reagovat na to, že ho zavoláte jménem, můžete tuto techniku začít používat i v přítomnosti jiných psů. Začněte ve velké vzdálenosti od cizího psa – za místem, kde by váš pes obvykle reagoval – a udržujte jejich pozornost, dokud pes neodejde. Pomalu se dopracujte k tomu, abyste to mohli dělat i z větší blízkosti. Vždy používejte vysoce hodnotné pamlsky (oblíbené pamlsky vašeho psa), abyste ho odměnili za to, že věnuje pozornost vám, a ne druhému psovi. Pokud je váš pes motivován hračkami a je možné a bezpečné si s ním hrát i poté, co pes prošel, může to také velmi dobře fungovat (zejména pokud je vzrušení ze spatření jiného psa způsobeno tím, že si chce hrát).

4. Klíčový je nácvik

Pamatujte, že při výcviku jakéhokoli psa je velmi důležitá trpělivost a neměli byste očekávat okamžité výsledky. Jde o to být důsledný a každý krok trénovat velmi pomalu a hodně cvičit. Cvičení může trvat nějakou dobu a výsledky se mohou lišit v závislosti na osobnosti a plemeni vašeho psa, takže buďte připraveni věnovat tréninkům dostatek času a úsilí. Jde také o to, abyste se vyhýbali situacím, o kterých víte, že váš pes bude reagovat. To může znamenat vyhýbání se jiným psům tím, že se otočíte a půjdete opačným směrem, než abyste se setkali se psem, který by sabotoval celý váš dobrý výcvik.

5. Poskytněte příležitost ke hře

Ujistěte se, že váš pes má stále možnost hrát si a komunikovat se svými vybranými psími kamarády. Psi jsou společenští a mají rádi "psí čas" – a vy nechcete vyvolat frustraci tím, že zabráníte všem interakcím mezi psy, takže si pravidelně domlouvejte schůzky na hraní nebo procházky se psem s možností hrát si mimo vodítko s nejlepšími přáteli vašeho psa.

6. Používejte dlouhé vodítko a vyhněte se tahání za něj

Při výcviku můžete používat pohodlný postroj s dlouhým vodítkem. Díky tomu bude mít váš pes více volnosti a budete moci bezpečně trénovat odvádění pozornosti na delší vzdálenost – a v případě potřeby psa jemně navést zpět k sobě. Při vzájemné interakci psů však dávejte pozor, aby se psi nezamotali.

Pes, který neustále štěká nebo se vrhá na ostatní psy, může vaše společné každodenní procházky výrazně znepříjemnit, ať už je to vyvoláno strachem, úzkostí nebo vzrušením. Když se naučíte, jak psa vycvičit, aby si nevšímal ostatních psů, můžete takovému chování učinit přítrž a posílit pouto s vaším nejlepším chlupatým přítelem.

Pokud se však obáváte, že váš pes začíná být agresivní, mohl by zranit jiného psa nebo člověka, nebo pokud jste při výcviku narazili na překážku, obraťte se na akreditované pracoviště.