Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
S nadšením pro vaše miláčky.
Pro Plan logo
Co je diabetes?

Informace o diabetu u psa

3 min. čtení
Pro Plan logo
Sponzorováno Pro Plan

Diagnostikoval-li veterinář u vašeho psa diabetes, bude nutné upravit jeho stravu i způsob života. Diabetes není možné vyléčit, lze jej však účinně regulovat, aby pes mohl vést normální život.

V tomto článku vám pomůžeme pochopit některé příčiny a příznaky cukrovky a zaměříme se na opatření, kterými můžete psovi pomoci.

Co je diabetes?

Diabetes u psů je složité onemocnění vyvolané neschopností organismu správně využívat cukr, který vzniká při rozkladu stravy.

Strava je po požití rozložena na různé živiny. Jednou z nich je cukr zvaný glukóza. Za normálních okolností je glukóza prostřednictvím hormonu inzulínu distribuována do tělesných buněk, kde slouží jako zdroj energie. U pacientů s cukrovkou inzulín nefunguje správně, anebo se vůbec netvoří.

Glukóza v takovém případě není dopravena do buněk a hromadí se v krvi. To vede ke zvýšené koncentraci cukru v krvi (hyperglykémie), což může bez odpovídající léčby způsobit závažné zdravotní potíže.

U psů s neléčenou cukrovkou dochází po krmení k prudkému nárůstu hladiny glukózy v krvi. Příčinou je porucha inzulinových systémů, které většinou u zdravých jedinců brání výrazným výkyvům krevního cukru mezi jídly.

Příznaky diabetu u psů

 • Nadměrná žíznivost.
 • Nadměrné močení.
 • Vyšší apetit při současném váhovém úbytku.
 • Letargie (pes je neaktivní/spavý).
 • Zákal v očích.
 • Řídká, suchá a matná srst.

Proč u psů vzniká diabetes?

Přesnou příčinu zatím neznáme. Riziko vzniku diabetu u psů nicméně zvyšuje dlouhodobý zánět slinivky, genetické predispozice a užívání některých léků. Cukrovkou většinou onemocní psi středního věku, přičemž u nekastrovaných fen je riziko v porovnání se samci dvojnásobné.

Diabetem může onemocnět pes jakéhokoliv plemene, některá plemena jsou však ohrožena více. Patří mezi ně:

 • Bígl
 • Cairn teriér
 • Čau-čau
 • Jezevčík
 • Dobrman
 • Anglický špringršpaněl
 • Zlatý retrívr
 • Labradorský retrívr
 • Pudl
 • Samojed
 • Knírač
 • West Highland White teriér

Diagnostika diabetu

Pokud u svého psa zpozorujete příznaky poukazující na diabetes, veterinář toto onemocnění potvrdí nebo vyloučí pomocí jednoduchých testů krve a moči.

Léčba diabetu

Pokud váš pes skutečně trpí cukrovkou, bude potřebovat celoživotní léčbu. Bude-li však pod veterinárním dohledem, cukrovka by neměla negativně ovlivnit kvalitu ani délku jeho života. Majitel psa s diabetem se obvykle musí postarat o tyto tři věci:

1. Dávat psovi pravidelné injekce inzulínu

Ty jsou nezbytné pro regulaci cukrovky a obvykle je třeba je aplikovat dvakrát denně. Injekční jehly jsou velmi tenké, takže pes si aplikace mnohdy vůbec nevšimne.

2. Upravit stravu

Diabetes a strava spolu úzce souvisí. Jedním z nejúčinnějších způsobů regulace cukrovky je tudíž pečlivě sestavená dieta. Strava, kterou pes dostává, by neměla vyvolávat prudký nárůst hladiny cukru v krvi a měla by zaručit pomalé uvolňování energie během dne. Řešením mohou být například diabetické granule pro psy s cukrovkou.

3. Zajistit, že pes bude mít pevný denní režim

Léčba je účinnější, pokud pes dostává krmivo i injekce každý den ve stejný čas. Důležitý je také pravidelný pohyb. Poraďte se s veterinářem, jaký denní režim bude pro vašeho psa i pro vás nejvhodnější.

 

Jaká je doporučená strava pro psy s cukrovkou?

Je důležité dodržovat přísně regulovanou stravu, která je plná živin, jež pes potřebuje, aby se udržela nízká hladina cukru v krvi. Obecně byste se měli vyvarovat podávání jakýchkoli pochutin, které obsahují melasu, sirup, dextrózu, maltózu nebo fruktózu. Místo toho jako pamlsky volte dehydrované potraviny, mrkev, hrášek nebo konzervovanou dýni. Můžete také zvolit kuřecí maso, pokud je vařené a není ochucené žádnou solí, máslem nebo oleji.

Hodně vody je klíčem k jakékoli dietě pro psy s cukrovkou, protože bez ní zůstává cukr v jejich močovém měchýři a nevyplavuje se. Proto je nejlepší udržovat jejich misky s vodou plné a čerstvé, aby měli dostatek potřebných tekutin.

Také při krmení psa dbejte na dodržování pravidelného režimu jídla a držte se podávání stejného typu krmiva. Je prospěšné dávat jim každý den ve stejnou dobu stejné krmivo.

Existují nějaké možnosti léčby psí cukrovky bez inzulínu?

Přestože se při léčbě cukrovky u psů důrazně doporučuje používat inzulin, existují i alternativní způsoby, například změna jejich stravy a pohybového režimu. Mějte však na paměti, že se jedná o méně účinnou a nákladnější alternativu, protože zahrnuje použití přírodních bylin, doplňků stravy, akupunktury nebo dokonce masážní terapie k regulaci hladiny glukózy v jejich krvi.

Pokud uvažujete o léčbě psí cukrovky bez inzulínu, je nezbytné, abyste se nejprve poradili se svým veterinářem, který vám doporučí nejlepší přístup.

Jak mohu zabránit vzniku cukrovky u svého psa?

Nelze zaručit, že se u vašeho psa cukrovka nikdy nevyvine. Pokud však svému psovi zajistíte zdravý životní styl, můžete toto riziko snížit. Mezi tipy pro zdravý životní styl patří:

 • Krmení plnohodnotnou a vyváženou stravou.
 • Pomáhat mu udržovat ideální tělesnou kondici, tj. nemít nadváhu.
 • Dostatek pohybu vzhledem k jejich věku a příjmu potravy. Další stavy, na které je třeba dávat pozor

Pokud má váš pes cukrovku, bude náchylnější k některým dalším onemocněním, proto je důležité sledovat, zda se u něj neobjevuje něco neobvyklého. Psi trpící cukrovkou jsou náchylnější k:

 • Šedý zákal – může vzniknout jako reakce na nadměrnou hladinu cukru v očích. Šedý zákal lze odstranit chirurgickou korekcí, i když mnoho psů se se zhoršeným zrakem vyrovnává dobře, protože jejich čich a sluch je mnohem lepší než náše.
 • Infekce močových cest – nadměrné množství cukru v moči může zvýšit riziko, že se u vašeho psa objeví. Dávejte pozor na zvýšené močení nebo nepříjemné pocity při močení a požádejte svého veterináře o radu.

Nejdůležitější je správná výživa

Zeptejte se veterináře na krmivo ​PURINA® PRO PLAN® Veterinary Diets Canine DM Diabetes Management, granule pro psy. Vědecky podložená receptura tohoto krmiva zaručuje účinnou nutriční regulaci diabetu u psů. Krmivo obsahuje:

 • Vlákninu pro zpomalení absorpce sacharidů.
 • Výtažek z bílé fazole pro regulaci hladiny krevního cukru po jídle.
 • Antioxidanty pro posílení imunitního systému diabetických psů a neutralizaci volných radikálů.

Více informací najdete zde: ​PURINA® PRO PLAN® Veterinary Diets Canine DM Diabetes Management, granule pro psy.