S nadšením pro vaše miláčky.
pro plan
V čem spočívá socializace štěňat?

Péče o štěňata

3 min. čtení
pro plan
Sponzorováno Pro Plan

Jak socializovat psa

Příchod nového štěněte do rodiny je nepochybně velkou událostí pro všechny zúčastněné. Štěněti se otvírá zcela nový svět, v němž může prozkoumávat neznámé prostředí a seznamovat se s členy rodiny a případně s dalšími zvířaty v domácnosti.

Úplně první věcí, kterou byste měli po příchodu štěněte do nového domova udělat, je ukázat mu jeho pelíšek, hračky a misky na krmivo a vodu. Jakmile se štěně v novém prostředí zabydlí, je možné začít s procesem socializace psa.

V čem spočívá socializace štěňat?

Socializace spočívá v tom, že štěněti pomůžeme osvojit si společenské návyky, aby se z nich stali přátelští a klidní psi beze strachu z nových prostorů, lidí nebo zvířat. Doporučujeme tyto návyky rozvíjet nejdříve v bezpečném prostředí, kde štěňata nejsou ve stresu a kde se cítí dobře, a až později s nimi navštívit rušnější a neznámá místa.

Pro socializaci štěněte je naprosto klíčovým a nezbytným krokem jeho seznámení s dalšími členy rodiny a s návštěvami. Zmírňování strachu z cizích lidí a zvířat v raném věku je předpokladem pro to, aby se pes v dospělosti choval přátelsky. Při prvním seznamování štěněte s cizími lidmi mu ponechejte obojek a vodítko pro případ, že by začalo skákat. Dejte mu povel „sedni“ a udržujte jej v sedu. To pomůže psa uklidnit.

Pokud již socializaci nějakou dobu trénujete doma, začněte štěně brát na procházky na různá místa, jako jsou například nákupní centra, parky nebo psům přístupné kavárny. To štěněti pomůže zvyknout si na chůzi po různých typech povrchů a na pobyt v nových a zajímavých prostorách. Především se ale díky tomu naučí, že z neznámých věcí není třeba mít strach.

Jak začlenit nové štěně mezi ostatní zvířata v domácnosti

V rámci socializace si štěňata zvykají také na jiná zvířata. Při tomto seznamování je však nutné postupovat obezřetně. Pokud se štěně setká s neznámým starším psem, měli by být oba na vodítku. To zabrání skákání psů a zajistí lepší kontrolu nad situací v případě, že se jeden z nich zachová nepředvídaně. Při prvním sekání je spolu nenechávejte samotné.

Seznamujete-li štěně s kočkou, je vhodné oddělit zvířata bariérou z pletiva či síťoviny, aby měla kočka možnost utéct. Může trvat delší dobu, než si na sebe zvyknou, ale budete-li trpěliví, budou spolu nakonec nejspíš vycházet velmi dobře. Pokud si štěně na kočky zvykne již v útlém věku, snižuje se tím pravděpodobnost, že by na ně reagovalo podrážděně v dospělosti.

Socializace štěněte vyžaduje určitý čas a trpělivost, budete-li však postupovat správně, vyroste z něj sebevědomý a dobře vycvičený pes, který si oblíbí společnost lidí i zvířat.

Jak porozumět řeči těla štěňat

Štěně vyjadřuje emoce, nálady a tužby každou částí svého těla, od čenichu až po konec ocasu. Budete-li se řeči jeho těla učit hned zpočátku, upevní to vaše vzájemné pouto a navíc budete umět lépe interpretovat, co se vám štěně snaží sdělit.

HRAVOST:

Vrtí-li pes ocasem a přední část těla má u země, chce si hrát a užít si trochu zábavy.

ZÁJEM:

Ocas v horizontální poloze a uši a tělo směřující dopředu značí, že štěně zaujalo něco v jeho okolí.

RADOST:

Když se pes válí na zádech, znamená to, že je šťastný. Radost vyjadřuje i pozice s roztaženýma předníma nohama a hlavou otočenou na jednu stranu.

STRACH:

Když má pes strach, většinou stáhne ocas, někdy až mezi nohy. Uši míří dozadu, tělo nebo hlava jsou u země nebo se pes celým tělem zaklání.