Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
S nadšením pro vaše miláčky.
Hnědý pes sedí a dívá se na kočku na klíně u páníčka

Rozpoznávání příznaků březosti u fen

4 min. čtení

Představa, že u vás za nějakou dobu uslyšíte cupitání maličkých psích tlapek, je vzrušující pro vás i pro vaši fenku. Rozpoznat, že fena je březí, však není vždy snadné.

Když je fena březí

Fena může zabřeznout pouze v období říje, která se dostavuje přibližně každých 8 měsíců. Toto plodné období, o němž někdy také mluvíme jako o "hárání", trvá až tři týdny. Kromě toho, že fena může v tomto období zabřeznout, může se také dostat do prudkých rvaček se samci, kteří o ni projevují zájem v době, kdy se ona ještě necítí být připravena na krytí. Rvačkám můžete zabránit tak, že ji v době hárání budete držet na vodítku – pokud nemáte v plánu nechat fenu krýt, zabrání to také intimnímu kontaktu se samci.

Březost a odchov štěňat je pro fenu i majitele emocionálně náročné období spojené s nemalými náklady, takže chov štěňat doporučujeme nechat na odbornících. Pokud chcete zabřeznutí feny zabránit, uvažujte o tom, že byste ji nechali vykastrovat.

Březost u fen trvá obvykle 61 až 65 dnů, fyzické změny však poměrně dlouho nemusíte vůbec zaregistrovat. Jelikož pro psy nejsou k dispozici žádné "domácí těhotenské testy", není snadné zjistit, zda je fena březí.

Existuje nicméně několik příznaků, podle nichž poznáte, že fena čeká štěňata.

Čekání na nová štěňata je jistě vzrušující, březost je však pro fenu velkou zátěží. Veterinář vám poskytne veškeré informace, díky nimž své feně pomůžete, aby v období březosti zůstala zdravá.

Jak poznáte, že je fena březí?

  • Přibližně měsíc po krytí se může objevit mírný hlenovitý výtok.
  • Ve stejné době se mohou feně začít zvětšovat bradavky (mění se i jejich barva), z nichž může vytékat mírně zakalená tekutina.
  • Březí feny na počátku březosti občas zvrací (je tu podobnost s ranními nevolnostmi, kterými trpí těhotné ženy). Pokud zvracení neustává, anebo se vám něco nezdá, obraťte se na veterináře.
  • Přibližně 35 dnů po krytí začne fena přibírat. Její váha se postupně zvýší až o 50 %.
  • Kolem 40. dne březosti už bude vidět zvětšené bříško, i když u prvorodiček a fen, které čekají málo štěňat, nemusí být zjevné.
  • Fena se může chovat klidněji než obvykle nebo bude mít menší chuť k jídlu. Tyto příznaky mohou také poukazovat na nějaký problém, takže pokud máte obavy, promluvte si s veterinářem.
  • Apetit feny se zvýší ve druhé půli březosti – v tomto období jí začněte zvyšovat porce krmiva.
  • Veterinář potvrdí březost speciálním hormonálním testem pro psy 21-25 dní po krytí, případně ultrazvukem od 20.-22. dne březosti. Přibližně od 30. dne březosti bude moci veterinář fenu vyšetřit a zjistit, kolik čeká štěňat. Toto vyšetření nemusí být úplně přesné, takže se feně nakonec může narodit více štěňat, než jste čekali.

I když feny obvykle zvládají období březosti a porod samostatně, vaši fenu by mohlo při porodu uklidnit, když jí budete nablízku a budete na ni mluvit tichým hlasem. V případě komplikací také můžete zasáhnout. Fena bude projevovat řadu příznaků, podle kterých poznáte, že porod již začíná a štěňata jsou na cestě.

Většina fen rodí zcela bez problémů, takže nejspíš nebude nutné, abyste při porodu jakkoliv zasahovali. Existuje nicméně několik příznaků komplikací, např. zbarvený vaginální výtok nebo fakt, že se fena delší dobu snaží porodit bezvýsledně. Pokud si kteréhokoliv z těchto příznaků povšimnete, volejte veterináře.