Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
S nadšením pro vaše miláčky.
Tříbarevný pes sedí na podlaze a olizuje se

Jak a čím krmit starší psy

3 min. čtení

Zhruba ve věku sedmi let – u velkých plemen o něco dříve (5-6 let), u malých plemen naopak později (přibližně 9 let) – můžeme o psovi říci, že přichází do let.

Úprava krmného režimu

Jelikož jsou starší psi méně aktivní a zpomaluje se jim metabolismus, mohou s přibývajícím věkem přibývat i na váze. Ve vyšším věku je proto vhodné přejít na nízkokalorickou stravu.

Většina krmiv pro starší psy má méně kalorií a obsahuje vyváženou směs živin (např. esenciální mastné kyseliny a antioxidanty), které prospívají kloubům a posilují imunitní systém stárnoucích zvířat. Vyzkoušejte Purina® krmivo pro starší psy.

Přírůstek váhy

Starší psi jsou méně aktivní, obzvláště pokud mají problémy s pohybovým aparátem (např. osteoartritida). Mohou mít tudíž sklon k obezitě. Některé zdravotní potíže vedou k obezitě a naopak, nadváha může způsobovat zdravotní potíže (např. kvůli nadměrné zátěži kloubů). Z toho důvodu je velmi důležité pravidelně sledovat tělesnou kondici vašeho psa. 

Granule pro starší psy obsahují méně kalorií a více proteinů, mohou proto pomoci udržovat optimální váhu.

Pokud máte dojem, že váš pes má nadváhu, domluvte si schůzku s veterinářem a poraďte se o dalším postupu. Je možné, že pes se jenom přejídá. Může se však také jednat o nějakou zdravotní příčinu, kterou je nutné řešit. Ať tak či onak, veterinář vám může doporučit nízkokalorickou redukční dietu nebo speciální krmivo pro starší psy.

Pokud máte v plánu dopřát svému psu více pohybu, poraďte se nejprve s veterinářem, zejména pokud má pes potíže s pohybovým aparátem. V těchto případech může být užitečné cvičení, při němž se méně zatěžují klouby, např. vodoléčba.

Přechod na jiné krmivo

Při změně stravy je třeba přecházet na nové krmivo postupně. To se pochopitelně týká přechodu z krmiva pro dospělé psy na krmivo pro starší psy. Nové krmivo v průběhu 7-10 dnů přidávejte psovi do stávajícího krmiva (denně zvyšujte podíl nového krmiva). Náhlá změna krmného režimu by mohla psovi způsobit zažívací potíže.

Jak krmit starší psy

Váš pes je pravděpodobně zvyklý dostávat krmivo dvakrát denně, ve starším věku však někteří psi dávají přednost menším porcím podávaným častěji.

Aby krmivo správně chutnalo a vonělo, musí mít při podávání pokojovou teplotu. Pokud psovi dáváte krmivo, které uchováváte v ledničce, nezapomeňte je asi dvě hodiny před podáním vytáhnout, aby se ohřálo na pokojovou teplotu. Jestliže to z nějakého důvodu není možné, můžete je krátce ohřát v mikrovlnné troubě – krmivo však nesmí být horké (psi mají velmi citlivou tlamu)!

Suchá kompletní krmiva uchovávejte na suchém a čistém místě. Pokud je krmivo uchováváno v opětovně uzavíratelném obalu nebo vzduchotěsné nádobě, zůstane déle chutné a voňavé.

Pes by měl dostávat krmivo na tichém a klidném místě, kde jej nebude nic rušit. Pokud máte doma více psů, krmte je ve stejnou dobu, avšak na jiném místě, aby nedocházelo k potyčkám a aby si psi neujídali z misek. Jelikož někteří starší psi s artritidou nedosáhnou až na dno misky, je dobré dát jim misku na mírně vyvýšené místo.

Kolik krmiva by měli starší psi dostávat

Vzhledem k tomu, že starší zvířata přibírají snáze než dospělí jedinci, nesmíte svého psa překrmovat. Pokud jste nedávno začali psovi dávat nové krmivo, postupujte zpočátku podle pokynů ke krmení uvedených na obale. Tyto pokyny slouží pouze jako vodítko. Pravidelně proto kontrolujte tělesnou kondici vašeho psa a upravte krmnou dávku tak, aby si udržel optimální váhu. Správná výživa zahrnuje také adekvátní pitný režim – pes musí mít ve dne v noci snadný přístup k čisté pitné vodě.