S nadšením pro vaše miláčky.
Výcvik štěněte
Štěně běhá po zahradě

Nový člen rodiny: Jak správně vycvičit štěně

4 min. čtení

Ve všem tom vzrušení kolem příchodu nového člena do rodiny nesmíte zapomenout na to, že je třeba začít s výcvikem štěněte co nejdříve. Čím dříve štěně naučíte vhodným návykům, tím lépe spolu budete v budoucnu vycházet. Štěně bude rozumět základním povelům a naučí se dodržovat domácí pravidla.

První den v novém domově

Výcvik psa by měl začít týž den, co si ho přivedete domů. Začněte tím, že mu pomůžete zapamatovat si své nové jméno. Použijte jeho jméno pokaždé, když si s ním hrajete, krmíte jej nebo se s ním mazlíte. Brzy je rozpozná a začne na něj slyšet. Jakmile štěně zná své jméno, můžete s ním komunikovat a zahájit výcvik.

Dalším krokem je navyknout štěně na obojek a vodítko. Zpočátku mu to bude trochu nepříjemné, takže buďte trpěliví – nakonec to zvládne! Obojek štěněti připněte co nejdříve po jeho příchodu do nového domova a při venčení procvičujte chůzi na povoleném vodítku.

Pokud štěně neabsolvovalo všechna potřebná očkování, choďte s ním zatím pouze po domě nebo po zahradě. Pobyt venku může štěně rozrušit, takže možná bude tahat za vodítko. V takovém případě můžete použít místo obojku speciální měkkou ohlávku. Nácvik chůze na vodítku tak bude pro štěně i pro vás snazší a klidnější.

Socializace štěněte

Pokud má štěně vyrůst ve spokojeného a sebevědomého dospělého psa, musí projít důkladnou socializací.

Jedním z nejlepších způsobů, jak štěně v příjemné a přátelské atmosféře socializovat, je zúčastnit se tzv. párty pro štěňata. Je možné, že setkání štěňat, která za sebou již mají první očkování (přibližně ve věku 8 týdnů), pořádá veterinární klinika, kterou navštěvujete. Pokud tomu tak není, může vám veterinář doporučit místo, kde se podobné akce konají.

Na těchto akcích se setkávají štěňata, aby si společně hrála a užila si spoustu zábavy se svými vrstevníky. Pokud se rozhodnete pro tento druh socializace, ujistěte se, že setkání organizují zkušení cvičitelé nebo veterinární ošetřovatelé, díky jejichž profesionálnímu přístupu bude pro štěně setkání s vrstevníky pozitivní a příjemnou zkušeností, která mu pozvedne sebevědomí. Není-li setkání vedeno správně, štěně se mezi ostatními psy nebude cítit dobře nebo bude mít dokonce strach. Vedou-li kurz zkušení odborníci, štěně bude z navazování nových přátelství nadšené.

Párty bude pro většinu štěňat nejspíše první příležitostí hrát si s vrstevníky od chvíle, co se rozloučila se sourozenci. Cizí štěňata přitom většinou vypadají jinak, než sourozenci, a také se jinak chovají.

Při vzájemném zkoumání v kontrolovaném prostředí se štěňata naučí řadu užitečných věcí – proč je důležité ostatní nekousat, co znamená řeč těla a výraz tváře ostatních štěňat a jak komunikovat s ostatními. Na párty se štěně také setká se cvičiteli, kteří je budou brát do ruky apod., což je pro ně skvělá příležitost zvyknout si na společnost cizích lidí.

Instruktoři vás také naučí, jak štěňatům vštípit zásady správného chování, např. nechovat se přehnaně majetnicky ve vztahu k jídlu nebo hračkám, na povel pustit předmět, nesnažit se prodrat ven ze dveří, když někdo vystupuje do bytu nebo z něj odchází. Díky důslednému nácviku v domácím prostředí a občasným odměnám ve formě vhodných a zdravých pamlsků vyroste ze štěněte vyrovnaný, spokojený a dobře vychovaný člen rodiny, s nímž je radost sdílet domácnost.

Výcvikové lekce pro štěňata

Poté, co štěně absolvuje mezi dvanáctým a šestnáctým týdnem věku všechna očkování, je čas začít navštěvovat výcvikové lekce, které jsou zásadní pro další vývoj štěněte a poskytnou spoustu zábavy vám oběma.

Během těchto lekcí naučíte štěně základním cvikům a povelům ("sedni", "lehni", "zůstaň", "k noze" atd.) a nacvičovat budete pravděpodobně také některé zábavné kousky ("dej pac" nebo "sudy"). Na těchto lekcích se majitelé i jejich psi naučí mnoho nových věcí. Majitel se kupříkladu naučí cvičit štěně moderními metodami založenými na laskavém a motivujícím přístupu, při kterém se neřeší jak trestat psa, ale jak jej motivovat pomocí tréninkových pamlsků pro psy.

Až budete hledat vhodné výcvikové lekce, zaměřte se na to, aby byly dobře zorganizované, zábavné, a založené na odměňování a zábavě. Na každých šest štěňat by měl být nejméně jeden cvičitel nebo asistent, aby psi zůstali ve střehu a nenudili se. Dobré cvičitele poznáte podle toho, že vám umožní navštívit ukázkovou lekci, abyste se mohli přesvědčit, že vám zvolený přístup bude vyhovovat. Pokud se lekce účastní příliš mnoho štěňat, vládne během ní chaos, instruktor na psy (nebo dokonce na majitele!) křičí nebo psy trestá či používá škrtící obojky, otočte se na podpatku a odejděte. Vy a váš čtyřnohý přítel si zasloužíte víc.

Chovatel, od něhož máte štěně, a zaměstnanci veterinární praxe, kterou navštěvujete, vám rádi poskytnou další informace a tipy.

Během výcviku se bude vztah mezi vámi a vaším štěnětem neustále upevňovat, takže si užívejte každou vteřinu. Hodně štěstí a bavte se!