S nadšením pro vaše miláčky.
Jak si osvojit psa
Lechtání bříšek štěňat dalmatina

Jak si vybrat to správné štěně

8 min. čtení

Je skvělé, že štěněti můžete poskytnout klidné a láskyplné zázemí. Poté, co jste si vybrali plemeno, které bude nejlépe vyhovovat vašemu životnímu stylu, je dalším krokem hledání kvalitního útulku nebo odpovědného chovatele, kde si vyberete vhodné štěně.

Jak si vybrat psa

Nejprve je třeba si rozmyslet, o jaké plemeno máte zájem. Snadno vás může okouzlit hluboký pohled velkých hnědých očí nebo roztomilé skotačení huňatého štěňátka, je však třeba si uvědomit, že vzít si domů psa je dlouhodobý závazek. Je proto velmi důležité, abyste se se svým novým čtyřnohým přítelem k sobě navzájem hodili.

Váš pes by se měl hodit nejen k vašemu způsobu života, měl by také dobře zapadnout do prostředí, v němž žijete. Bydlíte-li například v menším domě s malou zahrádkou, bude pro vás vhodnější menší pes.

Kromě výběru vhodného plemene je také nutné si rozmyslet, zda si chcete pořídit štěně nebo již odrostlejší nebo dospělé zvíře. S výcvikem štěněte je spousta práce, takže pokud nemáte dost času na výchovu rozpustilého štěněte, možná vás napadne, zda není lepší pořídit si rovnou dospělého psa.

Pokud už víte, že chcete štěňátko, vstupujete do vzrušující fáze hledání nového chlupatého kamaráda!

Jak postupovat při nákupu štěněte od chovatele

Jednou z možností, jak získat štěně, je koupit si jej od chovatele nebo přímo od majitele. Veškeré informace k pořízení čistokrevného štěněte najdete na stránkách Českomoravské kynologické unie. Spolehlivým zdrojem informací o důvěryhodných chovatelích jsou také šlechtitelské kluby a asociace.

I kdyby bylo štěně seberoztomilejší, nikdy je nekupujte v obchodě se zvířaty, na internetu (bez toho, že byste se předtím setkali s prodejcem) nebo za jiných okolností, kdy není jeho historie známa! Tato štěňata mohou pocházet z nekalých odchoven štěňat (tzv. množíren) nebo, a to je ještě horší, mohou být kradená.

Pokud uvažujete o koupi štěněte od chovatele, skvělou příležitostí k setkání s chovateli a majiteli psů je návštěva výstavy psů, kde se můžete dozvědět více o plemeni, které vás zajímá.

Na co se zeptat chovatele při nákupu štěněte

Než se za chovatelem vydáte osobně, spojte se s ním telefonicky. Odpovědní chovatelé psů s vámi ochotně prodiskutují nejrůznější záležitosti týkající se konkrétního vrhu. Níže uvádíme některé otázky, které byste chovateli mohli položit:

 • Kolik vrhů již fena porodila a kolik vrhů ročně odchová? Odpovědní chovatelé odchovají pouze jeden vrh na jednu fenu ročně.
 • Jak probíhala březost feny? Měla fena nějaké komplikace?
 • Má matka nebo otec štěněte nějaké zdravotní problémy? Zeptejte se konkrétně na stav kyčelních a loketních kloubů a na případné potíže se zrakem.
 • Jsou psi testováni na genetické poruchy typické pro dané plemeno? Abyste věděli, zda podobné testy pro dané plemeno existují, měli byste si tuto problematiku prostudovat ještě předtím, než se s chovatelem setkáte.
 • Je možné vidět otce štěněte? Pokud to možné není, trvejte na tom, že chcete vidět matku.
 • V jakém prostředí je vrh štěňat chován? Když štěně vyrůstá v rušné domácnosti společně s dalšími zvířaty, dětmi a početnými návštěvami, bude lépe socializováno než štěně pocházející z klidné domácnosti nebo útulku.
 • Dostane štěně mikročip? V České republice plošně mikročipy povinné nejsou, některá města však jejich aplikaci nařizují místními vyhláškami.
 • Budou štěňata před předáním očkována, odčervena a ošetřena proti blechám? Odpovědní chovatelé očkování apod. zajistí již v útlém věku štěněte.
 • Pokud hledáte čistokrevné štěně, ověřte si, zda je zapsáno v plemenné knize, kterou naleznete na stránkách Českomoravské kynologické unie. Naleznete tam i seznam chovatelských stanic, ze kterých je možné si čistokrevné štěně pořídit.
 • Věnuje se chovatel pouze odchovu nebo také psy vystavuje, pracuje s nimi nebo se s nimi účastní soutěží?
 • Jak dlouho se chovatelství věnuje? Zkušení chovatelé mají více znalostí o plemeni, kterému se věnují.
 • Chová více než jedno plemeno psů? Chovatelé zabývající se chovem většího množství plemen mají zřejmě komerčnější záměry, přinejhorším se jedná o tzv. množírny štěňat.
 • Jakou následnou podporu chovatel nabízí? Odpovědní chovatelé obvykle nabízejí možnost konzultací a podpory, včetně písemných materiálů týkajících se péče o štěňata. Renomovaní chovatelé většinou nabízejí podporu po celou dobu života psa.
 • Nabízí chovatel, že si štěně/psa vezme zpět, pokud dojde kdykoliv během života zvířete k nějakým vážným problémům (např. zdravotní potíže nebo problémy s chováním psa)?
 • Jsou štěňata pojištěna?

Pokud chovatel není schopen nebo ochoten na většinu vašich otázek odpovědět, dobře si rozmyslete, jestli od něj skutečně chcete koupit štěně.

Při jednání s chovatelem by vás nemělo překvapit, pokud se bude na řadu věcí ptát také on vás. Naopak to poukazuje na skutečný zájem chovatele zajistit pro svá štěňata co nejlepší domov. Chce se jednoduše ujistit, že se dokážete o štěně postarat a že vaše domácnost vyhovuje typu psa, o kterého máte zájem.

Jestliže jste po rozhovoru s chovatelem se vším spokojeni a vzájemně jste si odpověděli na všechny důležité otázky s cílem ujistit se, že vybraný typ štěněte je kompatibilní s vaším způsobem života, je na čase prohlédnout si celý vrh a v ideálním případě si vybrat vysněné štěně. Při prohlídce vrhu je třeba se zaměřit na několik věcí:

 • Všímejte si, v jakém prostředí jsou štěňata chována. Je tam čisto a sucho? Má matka se štěňaty vyhrazeno samostatné místo? Na jednom místě by se nemělo pohybovat příliš mnoho psů.
 • Prohlédněte si všechny psy, kteří v daném prostředí žijí. Působí zdravě, spokojeně a přátelsky? Cítí se podle vás v přítomnosti chovatele příjemně? Chovatel by měl ke všem psům přistupovat s respektem.
 • Než si štěně vyberete, prohlédněte si matku a ostatní sourozence – odpovědný chovatel vám to ochotně umožní. Je zcela přirozené, když se k vám bude matka chovat při prohlídce vrhu obezřetně. Měla by působit ostražitým, ne nervózním či agresivním dojmem. Pokud jsou štěňata již dost stará, můžete si je pochovat – nejdříve však požádejte chovatele o svolení.
 • Všímejte si velikosti a temperamentu matky – tyto charakteristiky mohou mít vliv na vzhled a povahu vašeho psa v budoucnu.
 • Zeptejte se na temperament, zdravotní stav (včetně všech genetických či zdravotních testů) a rodokmen otce. Rodokmen (linie předků) by měl pokrývat přibližně pět předchozích generací. Otec pravděpodobně nebude přítomen, protože ke krytí se používají většinou chovní samci. Chovatel by vám však mohl ukázat jeho fotografii.

Výběr štěněte

Pořizování psa je velmi vzrušující a nejspíš se už nemůžete dočkat, až si svůj vysněný přírůstek do rodiny pojedete vybrat. Když se poprvé pojedete podívat k chovateli na vrh štěňat, z něhož si budete vybírat, budou mít štěňata přibližně 6 týdnů. Při prohlídce vrhu si již můžete své budoucí štěně vybrat!

Pokud je to možné, navštěvujte chovatele pravidelně, aby si na vás štěně začalo zvykat. Můžete sebou brát i své blízké, aby si štěně zvykalo i na ně – pořízení štěněte je přece závazek celé rodiny! Příliš mnoho nových tváří může být pro malé štěně stresující zážitek, takže nejezděte všichni najednou. U chovatele můžete nechat nějaký kus oblečení, aby si štěně začalo zvykat na váš pach.

Na jaké rysy byste u štěněte měli zaměřit

Do šestého týdne věku by se štěně mělo začít zajímat o okolní svět, tedy i o vás. Bude vám očichávat ruce a zkoumat všechny věci okolo. Štěňata budou hodně hravá a téměř jistě budou tropit neplechu!

Myslete na to, že nejmenší štěňata z vrhu mohou mít nějaké zdravotní problémy a že nervózní, příliš plachá nebo naopak příliš vzrušivá štěňata budou vyžadovat intenzivnější výcvik a socializaci.

Štěňata by měla být buclatá, ne ovšem otylá, a neměla by mít na těle žádné bulky či boule. Dokonalé štěně má jasný zrak, čisté uši a čistý zadeček. Srst by měla být jemná a čistá, bez lysin a boláků; štěně by se nemělo drbat.

Postavte štěně, které se vám zamlouvá, na podlahu. Okamžitě by mělo projevit zájem o věci kolem sebe. Tleskněte nebo vydejte vysoký tón a sledujte, zda bude štěně reagovat. U některých plemen je častější výskyt poškození sluchu (např. u dalmatinů či jiných bílých plemen), takže si ověřte, že štěně reaguje na slyšitelné a nečekané zvuky.

Kdy už si můžete vzít štěně domů?

Pro štěňata je velmi důležité, aby strávila dostatek času s matkou a sourozenci. Osvojují si typické psí chování a při komunikaci s matkou a sourozenci procházejí procesem socializace.

Obecně platí, že byste si měli štěně vyzvednout ve věku kolem 8 týdnů (u některých plemen o něco později). Časnější odchod od matky se nedoporučuje – navíc to může být známka toho, že chovatel nedodržuje zásady správného chovatelství. Některé pojišťovny také neuznávají pojistku, pokud pes odchází od chovatele před dovršením věku 8 týdnů.

Chovatelé někdy požadují, aby si majitel vyzvedl štěně až poté, co absolvuje všechna očkování, tj. ve věku 12 týdnů. V takovém případě si ověřte, že v domácnosti chovatele má štěně dostatek podnětů a že bude během tohoto důležitého období dostatečně socializováno.

Věk, ve kterém si štěně berete domů, má vliv na to, jaká očkování štěně doposud absolvovalo – chovatel vám předá očkovací průkaz štěněte (včetně dokladů o odčervení a další léčbě).

Pokud vás chovatel žádá, abyste si štěně vyzvedli později než 8-12 týdnů po narození, má k tomu nějaký důvod – zeptejte se na něj.

Nakonec se ujistěte, že víte, jakou stravu štěně u chovatele dostávalo a jaký mělo krmný režim. Štěně by přinejmenším zpočátku mělo dostávat stejné krmivo i u vás – snáze se v novém domově zabydlí.

Jak postupovat, když si chci vzít štěně z útulku či záchranné stanice

Nezapomínejte, že štěně můžete získat i jinak než nákupem od chovatele. Na světě je spousta štěňat, která byla z nejrůznějších důvodů opuštěna a která potřebují nový domov a láskyplnou péči. Můžete se proto rozhodnout vzít si štěně z útulku nebo záchranné stanice.

Kvalitní útulky mají čisté a útulné kotce vybavené zatepleným a chráněným místem na spaní, hračkami a dostatečně velkým výběhem vhodným pro pohybové aktivity psů. Zaměstnanci renomovaných útulků tráví se štěňaty hodně času, aby byla dobře socializována a chovala se ve své nové rodině přátelsky. Pokud si pořizujete psa poprvé, pracovníci útulku by vám měli ochotně poradit, jak si štěně pořídit.

Více informací o tom, jak si pořídit štěně z útulku vám jistě rádi poskytnou veterináři ve vašem okolí nebo samotní pracovníci útulků.

Na našich stránkách JAK SI OSVOJIT PSA najdete odpovědi na řadu otázek týkajících se osvojování štěňat.

Ať už máte štěně z útulku nebo od chovatele, můžete se těšit na spoustu společných dobrodružství!