Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
S nadšením pro vaše miláčky.
Pro Plan logo
Probiotika trávení

Na co si dát pozor u psů v létě

5 min. čtení
Pro Plan logo
Sponzorováno Pro Plan

Teplé měsíce jsou pro majitele psích mazlíčků skvělou příležitostí pro vycházky v lese nebo koupání v rybníce. Je ale spousta faktorů, na které musíte jako páníček myslet. Ať už je to dehydratace, přehřátí, problémy spojené s cestováním nebo naopak příprava psa na naši nepřítomnost v době dovolených – to všechno jsou témata, která by vás měla zajímat.

HYDRATACE PSŮ

Psi jsou k přehřátí mnohem náchylnější než člověk. Nedokážou se potit, chladí se hlavně přes vnitřní povrch nosu, tlamy a vnější povrch jazyka. Vypařováním vody v tlamě se ochlazují a platí pravidlo – čím kratší čumák, tím hůře se to daří.

ÚPAL, ÚŽEH

Neuškodí si zopakovat zásadní pravidlo: nikdy nenecháváme žádného živého tvora v létě v autě!

Psi přirozeně vyhledávají stín, když se cítí přehřátí. Pokud jim v tom zabráníme nuceným pobytem v přehřátém prostoru, může dojít k úpalu. Ten obzvláště v rozpáleném autě může skončit tragicky. Při dlouhých procházkách na přímém slunečním záření zase psa vystavujeme riziku úžehu.

Sportování uprostřed horkého dne není dobrý nápad ani pro vás, natož pro vašeho pejska. Zatímco vy se od rozpáleného asfaltu chráníte botami, váš pejsek může utrpět popáleniny nechráněných tlapek. Na procházky nezapomeňte brát vodu ve speciální láhvi, ze které se psovi dobře pije, nebo láhev s vodou a skládací misku.

Příznaky přehřátí organismu jsou:

  • těžké a zrychlené dýchání, 
  • horká kůže, 
  • horký a suchý čumák, 
  • apatie, 
  • nervozita a neklid (později skelný pohled a dezorientace), 
  • zrychlený tep, 
  • zvracení nebo průjem, 
  • při vyšším stádiu i nadměrné slinění a pěna u huby.

V takovém případě je nutné okamžitě dát psovi napít vlažné vody, úplně studená není ideální. Odneste jej do stínu a chlaďte tlapky, čumák a břicho. Můžete k tomu využít například mokré ručníky. Nechte ho odpočívat, a až když se bude jevit zase ve své kůži, můžete mu nabídnout koupání v rybníku nebo řece. Nenechejte ho do ledové vody skočit rozpáleného, mohlo by mu zkolabovat srdce. Pokud chcete vašeho chlupatého přítele vzít například na pláž, doporučujeme pořízení chladicí podložky, která bez připojení elektřiny poskytne vašemu psíkovi chlazení bříška. Tato pomůcka může pomoci i v autě, pokud nechcete zbytečně riskovat nachlazení z nepřetržitě zapnuté klimatizace. 

STRES Z OSAMĚNÍ

Někdy se může stát, že váš pes bude muset zůstat pár dní v péči někoho jiného. Jak známo, pejsci jsou zvířata velmi fixovaná na své páníčky, odloučení mohou snášet těžce. Ideální proto je požádat o výpomoc s hlídáním někoho, koho pes zná a kdo bude schopen se mu věnovat více než jen při plnění misek. 

Ať už váš pes zůstane doma, někdo si ho vezme k sobě, či ho povezete s sebou, uvědomte si, že změna prostředí bývá pro některé psy stresující. Jako prevenci zažívacích potíží plynoucích ze stresových situací doporučujeme nasadit probiotika.

Probiotika jsou živé mikroorganismy velmi podobné těm, které přirozeně nastolují rovnováhu v trávicím traktu a bojují proti jeho osídlení škodlivými patogeny. Probiotika ​PURINA® PRO PLAN® Canine FortiFlora® jsou vhodná pro všechny věkové kategorie psů. FortiFlora obsahuje antioxidanty, živé bakterie mléčného kvašení a vitaminy A, E a C, které mohou pomoci podpořit imunitní systém.

Teď, když víte, na co se u svých psů v létě zaměřit, už nic nebrání v pohodovém, a hlavně bezpečném prožití letní sezony.