Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
S nadšením pro vaše miláčky.
Alergie u psů
Kočka a psi ležící na podlaze a hrají si s hračkami

COVID-19 & Domácí mazlíčci

4 min. čtení

Ve společnosti PURINA věříme, že lidé a jejich mazlíčci mají zůstat spolu. Z toho důvodu vás chceme ujistit, že všechny oficiálně uznávané organizace na ochranu lidského (WHOCDC) a zvířecího zdraví (WSAVAOIE) vydaly prohlášení, ve kterém se shodují na tom, že domácí mazlíčci nejsou ohroženi virem COVID-19, ani vir nepřenášejí. V současné chvíli nejsou žádné důkazy, které by potvrdily, že psi a kočky mohou být zdrojem infekce COVID-19. Chápeme však vaše obavy a nejistotu, jak správně o svého mazlíčka v této náročné době pečovat.

Níže naleznete další informace a doporučení.

Mohou se domácí mazlíčci nakazit koronavirem?

Virové onemocnění, se kterým se právě potýkáme, patří do skupiny beta-koronavirů. Naši mazlíčci mohou být zasažení alfa-koronaviry, které nemají nic společného se současným šířením SARS-CoV-2 epidemie. Je důležité poznamenat, že se jedná o výrazně odlišné varianty koronaviru.

Existuje několik případů, kdy byla domácí zvířata v karanténě a byla testovaná na COVID-19. Žádné z nich však neprokázalo známky nemoci ani schopnosti jejího přenosu na jiné domácí mazlíčky nebo lidi. Současné důkazy stále silně naznačují, že COVID-19 nelze spojit s domácími mazlíčky.

V nedávné tiskové zprávě (20. března 2020) Světová veterinární asociace malých zvířat (WSAVA) požádala majitele domácích zvířat, aby nepropadli panice a nadále se starali o své zvířecí společníky a užívali si společně strávený čas.

Jak zůstat společně v bezpečí domova

Pro zajištění bezpečnosti lidí a zvířat doporučujeme dodržovat zvýšená opatření.

 1. Dbejte na hygienu – infikovaní lidé by se měli pokusit, pokud možno, omezit kontakt s mazlíčkem.
 2. Pro případ, že byste onemocněli, je dobré si najít někoho, kdo by se v tomto případě postaral o vašeho mazlíčka. Domluvte se s ním a předejte mu veškeré potřebné informace. V případě onemocnění ho kontaktujte.
 3. Po návratu z procházky umyjte mazlíčkovi tlapky.
 4. Snažte se zamezit kontaktu vašeho mazlíčka s ostatními lidmi – během procházek dodržujte doporučené rozestupy.
 5. Pokud potřebujete vzít svého mazlíčka k veterináři, nejdříve ho telefonicky kontaktujte. V případě, že bylo zvíře v kontaktu s osobou postiženo COVID-19, informujte ho o tom. Lékař se tak bude moci na vaši návštěvu patřičně připravit.
 6. Ujistěte se, že máte dostatek krmiva a dalších potřebných produktů pro svého mazlíčka pro případ karantény. Prosím pamatujte na to, že i ostatní potřebují krmivo, a proto ho nakupujte pouze v nezbytném množství.
 7. V období, kdy je nařízeno zůstat doma, nepouštějte ven ani své kočky.

Jak se mám starat o mazlíčka v případě, že jsem nemocný/á?

V případě, že jste byli pozitivně testováni na COVID 19, doporučujeme vám omezit kontakt se svým mazlíčkem a přenechat péči o něj dalším členům domácnosti.

Pokud to není možné, pokuste se alespoň omezit kontakt s ním a mýt si ruce vždy před a po kontaktu s mazlíčkem nebo jeho krmením. Prosím, vyvarujte se her, sdílení jídla a dalších aktivit, které by mohly vést k olíznutí mazlíčkem. V současnosti existuje pouze omezené množství důkazů o tom, že by mohl být mazlíček virem nakažen a žádné, které by potvrdily schopnost domácích zvířat vir přenášet. Náš imunitní systém však může v situacích, kdy je oslaben, snadněji přijmout jiné zvířecí patogeny, které nás v běžném stavu neohrožují.

V průběhu epidemie bychom se měli pokusit omezit volné pobíhání koček venku.

Krmení mazlíčka

 1. Pokud můžete, pokračujte dále s krmivem, na které jsou váš pes nebo kočka zvyklí. Nepřecházejte náhle na jiný druh krmiva, pokud plánujete krmivo změnit, dělejte to postupně v průběhu 3-7 dní.
 2. Nenechávejte krmivo v misce – vlhké krmivo může být už po jedné hodině zdrojem potenciální kontaminace patogeny.
 3. Příděl pochoutek by neměl překročit 10 % celkového denního příjmu. V období, kdy jste nuceni omezit kontakt se svým mazlíčkem, pro vás může být velmi lákavé nahradit mu vaši pozornost pochoutkami. Je velmi důležité dodržovat krmné dávky uvedené na obale a své mazlíčky udržet v dobré kondici.
 4. Vždy zajistěte mazlíčkům přístup k čerstvé pitné vodě – alespoň v objemu jednoho hrnku na 5 kilo tělesné hmotnosti psa nebo kočky.

Rovněž vám doporučujeme, abyste sledovali aktuální informace z oficiálních a důvěryhodných zdrojů, jako jsou WSAVA, WHO , Světová organizace pro zdraví zvířat (OIE), Komora veterinárních lékařů České republiky (KVL) a Státní veterinární správa (SVS ČR).
Věříme, že pokud budeme dobře připraveni, snáze zvládneme toto náročné období společně. Zůstaňte zdraví a v bezpečí.

Vyjádření Komory veterinárních lékařů ZDE.