Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Zdraví vaší kočky a rady

Zdraví vaší kočky a rady

​Víme, že byste chtěli, aby vaše kočka co nejvíce zářila a prospívala, takže vás možná čas od času napadne nějaká otázka. Níže najdete odpovědí na některé nejčastěji kladené dotazy o kočkách a koťatech.

STRAVA A VÝŽIVA

KRMENÍ

Proč jsou produkty Friskies® pro mou kočku dobré?

Značka Friskies® nabízí 100% kompletní a vyváženou stravu pro kočky, což znamená, že jim dodává základní živiny a pokrývá její denní potřebu živin. Každý produkt doprovází závazek společnosti Friskies, náš závazek vůči majitelům koček, který za všech okolností garantuje:
• širokou nabídku chutných pokrmů – takže se vždy najde něco, na čem si vaši mazlíčci pochutnají;
• stoprocentně kompletní a vyváženou výživu zahrnující vysoce kvalitní bílkoviny, mastné kyseliny, vitamíny a minerály, které přispívají ke zdraví, vitalitě a štěstí vaší kočky;
• produkty vyrobené odborníky Purina s využitím více než 85 let zkušeností s výživou pro domácí mazlíčky.

Společnost Friskies přináší vašim mazlíčkům to, co mají rádi a potřebují, aby vás mohli překvapovat a těšit každý den.

Jak moc mám kočku krmit?

Kočky je třeba krmit individuálně, množství nezbytné stravy záleží na jejich aktivitě a osobním metabolismu. Doporučení o množství krmení najdete vždy v návodu ke krmení na krmivu pro kočky. Kočky mají sklony jíst po troškách, proto by měly mít každý den přístup k potravě po dobu několika hodin. To ale neznamená, že byste jim měli zajistit neomezený přístup ke krmivu (pokud zrovna nejsou březí nebo nekojí nebo pokud se nejedná o kotě). Vždy by měly mít k dispozici čerstvou a čistou vodu. Dostatečný příjem vody je stěžejní součástí každodenní zdravé stravy.

Jakou roli hrají v krmivu pro kočky bílkoviny?

Bílkovina je stěžejní živinou pro psy i kočky; je tvořena dlouhými a komplexními řetězci aminokyselin. Některé z těchto aminokyselin patří mezi esenciální aminokyseliny (musí být přijaty z potravy), jiné ne (tělo si dokáže vytvořit jejich zásobu z jiných zdrojů). Úloha bílkovin je následující:
• Budují a udržují strukturální součásti a tělesné tkáně (kůže, svaly, kosti a vlasy)..
• Chrání a regulují procesy v těle, jako je imunitní systém.
• Dodávají tělu zdroj energie.
• Dodávají tělu dusík.
• Přispívají k pocitu sytosti (naplnění).

KOŤATA

Jak mám krmit kotě?

Období odstavení je proces přechodu od mateřského mléka na normální stravu. Běžně tento proces začíná kolem čtyř týdnů a většinou je dokončen mezi osmým až desátým týdnem. Nejlepší způsob, jak proces odstavení zvládnout, je umožnit kotěti přístup ke krmivu matky. Postupně můžete začít přecházet na stravu pro koťata, např. Friskies® Junior; je to ideální strava pro koťata i březí nebo kojící kočky. Můžete při přechodu sáhnout po našem portfoliu kapsiček nebo namíchat granule s převařenou vodou v kašovitou hmotu.

Krmení můžete kotěti podávat několika způsoby:

1) Rozetřete mu je kolem tlamičky – kotě ho přirozeně olíže.
2) Nechte prostor přirozenému čichu kotěte, aby si samo potravu prozkoumalo.

Vždy by mělo mít k dispozici čerstvou a čistou vodu. Dostatečný příjem vody je nezbytnou součástí každodenní zdravé stravy.

Proč je potřeba krmit kotě speciální recepturou pro koťata?

Stejně jako batolata a malé děti vyžadují jinou výživu než dospělí, i koťata ve vývinu potřebují jiné živiny než dospělé kočky – takové, které podporují růst a vývoj. Krmivo pro koťata se speciální recepturou Friskies® Junior obsahuje velké množství bílkovin na podporu zdravého růstu a vývoje orgánů a vysoké množství esenciálních minerálů, jako fosfor, hořčík, zinek či železo, které pomáhají vybudovat silné kosti a zuby. Koťata mají také jedinečné požadavky na taurin, esenciální aminokyselinu, která přispívá ke zdravému srdci a zraku. Vaše kotě bude až do jednoho roku vyžadovat kompletní a vyváženou stravu, jako je Friskies® Junior.

V jakém věku bychom měli přejít od krmiva pro koťata na krmivo pro dospělé kočky?

Na stravu pro dospělé kočky přejděte, jakmile kotě oslaví první narozeniny (v 1 roce). Potom můžete přejít na produkty Friskies® Adult. Objevte naši úžasnou řadu suchých a mokrých receptur, všechny představují 100% kompletní a vyváženou stravu, která přispívá ke zdraví, vitalitě a pohodě vaší kočky. Přechod by měl být postupný, po dobu alespoň pěti dní pomalu zvyšujte množství nového krmiva pro dospělé kočky a snižujte množství krmiva pro koťata.

Je v pořádku, když kotě krmím krmivem pro dospělé kočky?

Je velmi důležité, abyste kotě krmili potravou se speciální recepturou pro koťata, jako je Friskies® Junior pro zdravý růst a vývoj. Krmivo pro dospělé kočky je připraveno s recepturou pro plně vyvinuté kočky, proto nemusí obsahovat dostatek živin na podporu optimálního a zdravého růstu koťat.

OBDOBÍ BŘEZOSTI/LAKTACE

Proč je dobré krmit březí nebo kojící kočku krmivem pro koťata?

Březí nebo kojící kočka potřebuje více vitamínů, minerálů a bílkovin na podporu růstu koťat nebo tvorbu mléka a extra kalorie kvůli vyšší spotřebě energie. Tyto nutriční požadavky pokrývá krmivo Friskies® Junior. Ideálně by kočka měla začít jíst kompletní a vyváženou stravu pro koťata, jakmile zjistíte, že je březí. Pomůže to pokrýt speciální požadavky, které se objevují od raných fází březosti. Množství potravy, které kočka potřebuje, se dramaticky zvyšuje v období březosti a laktace. Pročtěte si naše pokyny ke krmení, kde najdete potřebné množství potravy pro březí a kojící kočky. Abyste měli jistotu, že má dostatek potravy, dejte jí misku s granulemi na celý den, aby se mohla nakrmit, kdykoli bude chtít. Vždy by měla mít k dispozici čerstvou a čistou vodu. Dostatečný příjem vody je stěžejní součástí každodenní zdravé stravy. Kojící kočky potřebují tvořit mléko, proto musí mít stále k dispozici misku plnou čisté pitné vody.

POKOJOVÉ KOČKY

Proč mám pokojovou kočku krmit speciální recepturou pro pokojové kočky?

Kočky, které stráví většinu svého života nebo dokonce celý život uvnitř, potřebují nejen více času svých páníčků, aby si s nimi hráli a starali se o ně, ale také speciální péči, když přijde na výživu. Pokojové kočky mají tendenci strávit více než 70 % dne spánkem, takže méně cvičí a nabírají na váze. Pokojové kočky se také více olizují, což zvyšuje pravděpodobnost výskytu chomáčů chlupů v žaludku. Také mohou být více náchylné k problémům s močovými cestami.

Friskies® pro pokojové kočky je 100% vyvážený produkt s kompletním obsahem živin, který obsahuje pečlivě upravené množství bílkovin a kalorií a pomáhá snižovat riziko nadměrného přibývání na váze. Přináší vyváženou rovnováhu minerálů podporujících zdraví močových cest, přírodní vlákniny, která snižuje množství chomáčů chlupů v žaludku a napomáhá trávení, a čekanky, která snižuje zápach kočičích výkalů. Krmivo Friskies® pro pokojové kočky zakoupíte ve většině supermarketů vedle ostatních produktů Friskies®.

KASTROVANÉ/STERILIZOVANÉ KOČKY

Co znamená „kastrovaná“ nebo „sterilizovaná“ kočka? Jde o termíny používané pro kočky i kocoury?

Tyto termíny označují kastraci v případě kocourů a sterilizaci, mluvíme-li o kočkách. Termín kastrace se může vztahovat na obě pohlaví, zatímco sterilizace se většinou používá spíše v souvislosti s kočkami – samicemi. Friskies® pro kastrované kočky je produkt vhodný pro obě pohlaví.

Proč mám svoji kastrovanou/sterilizovanou kočku krmit speciální recepturou?

Po kastraci jsou kočky náchylnější na přibývání na váze a mohou se u nich s větší pravděpodobností projevit určité potíže s močovými cestami. Friskies pro kastrované kočky představuje 100% kompletní a vyváženou výživu, se speciální recepturou, která pokrývá potřeby kastrovaných koček a podporuje jejich zdraví. Vyvážený poměr bílkovin a tuků pomáhá udržovat ideální váhu kočky. Správný poměr minerálů a vitamínů přispívá ke zdravým močovým cestám a podporuje přirozenou obranyschopnost vaší kočky. Krmivo FRISKIES pro kastrované kočky zakoupíte ve většině supermarketů a zverimexů vedle ostatních produktů Friskies®.

GRANULE NEBO KAPSIČKY?

Co je pro kočku lepší, mokré nebo suché krmivo?

Rozhodnutí, zda budete kočku krmit kapsičkami nebo granulemi, závisí do značné míry na pre® –granule i kapsičky – poskytují 100% kompletní a vyváženou stravu, obě poskytnou kočce pestrost a živiny, které potřebuje. Některé kočky rády chroupají granule, jiné preferují šťavnatá sousta z kapsiček. Můžete je také krmit směsí obou typů krmiva, jenom si vždy pečlivě prostudujte pokyny ke krmení, aby vaše kočka byla v optimální fyzické kondici.

LIDSKÁ STRAVA

Je pro kočky vhodná lidská strava? Mohu kočku krmit jídlem „ze stolu“?

Velmi apelujeme na to, abyste kočku nekrmili zbytky ze stolu, a to z několika důvodů. Některá lidská jídla jsou pro kočku jedovatá, dokonce i v malých množstvích, například cibule nebo čokoláda. Navíc většina lidského jídla není pro kočky vhodná z hlediska živin, ani dobře vyvážená (obsahuje příliš mnoho tuků nebo jsou příliš ostrá) a kočkám z nich může být špatně. Kočky mají jiné výživové požadavky než lidé, a lidské jídlo proto nemusí nutně obsahovat všechny živiny, které potřebuje vaše kočka. V neposlední řadě – nenechávejte jíst kočku s vámi u stolu. Nejen že to představuje riziko z hlediska bezpečnosti a hygieny, ale také by to mohlo narušit dobré chování kočky. Kočku vždy krmte z její vlastní misky, aby si nezvykla o jídlo žadonit.

KRMIVO PRO PSY

Je v pořádku, když kočku krmím krmivem pro psy

Ne. Krmivo pro psy není pro kočky vhodné, protože kočky mají ještě další nutriční požadavky, což se týká taurinu a kyseliny arachidonové, které nemusí být v krmivu pro psy obsaženy v dostatečné míře. Jelikož krmivo pro psy neobsahuje tolik živin jako krmivo pro kočky, neposkytne kočkám kompletní a vyváženou stravu. Jedinečné požadavky koček na výživu budou bezpečně splněny, když je budete krmit kompletním a vyváženým krmivem pro kočky, jako je Friskies®.

VŠEOBECNÁ PÉČE A ZDRAVÍ

VŠEOBECNÁ PÉČE

Jak mohu zkontrolovat, zda je kočka zdravá a má normální váhu?

Zdravé kočky mají většinou chuť k jídlu a jsou čilé. Pokud je kočka tišší než normálně nebo nejí tak dobře jako obvykle, kontaktujte svého veterináře. Zdravé kočky také mají čisté uši a kůži bez vyrážek nebo lysinek, jasné a lesklé oči a vlhký nos bez hnisu. Močení a výkaly by měly být normální. Kočku poměrně snadno zvážíte na domácí váze. Veterinář vám řekne, jaká by měla být její optimální váha. Pravidelně ji sledujte. Váhu kočky můžete také odhadnout podle skóre celkového fyzického stavu kočky. Kočka s optimálním skóre (tzn. bez nadváhy i podváhy) bude mít při pohledu ze strany úzké „nabrané“ bříško, žebra nejsou viditelná, ale snadno je ucítíte, protože je nepokrývá nadbytečný tuk. Poraďte se s veterinářem, jak máte nejlépe sledovat váhu své kočky. Obezita je u koček častým problémem a udržování optimální váhy je nejlepší způsob, jak kočku udržovat v dobré zdravotní kondici.

* K dispozici v Evropské federaci výrobců krmiv pro domácí zvířata (FEDIAF) na webu
  www.fediaf.org/self-regulation/nutrition

Slyšel(a) jsem, že kočky jsou náchylné na potíže močových cest. Co můžu udělat pro prevenci těchto potíží?

Problémy zasahující dolní cesty močové často brání správnému vyměšování močového měchýře nebo mohou dokonce vést k fatálnímu ucpání močovodu – trubice, která vede z měchýře až ven z těla. Často je na vině onemocnění FLUTD (Feline Lower Urinary Tract Disease – onemocnění dolních cest močových u koček), což není jeden problém, ale řada klinických symptomů, které mohou mít více než jednu příčinu. Mezi klinické symptomy onemocnění FLUTD patří časté a bolestivé močení, krev v moči a časté olizování močového vývodu.

Klíčem k léčbě tohoto onemocnění je zjistit hlavní příčinu, což mohou být močové kameny, ucpání močovodu, infekce nebo dokonce stres. Některé kočky jsou k problémům s dolními cestami močovými náchylnější než jiné. Kocouři trpí všeobecně častěji ucpáním močovodu, protože jejich močovod je užší. Onemocnění FLUTD bývá zřídka diagnostikováno u zvířat mladších než jeden rok; průměrný věk je většinou 4 roky, největší riziko je u koček ve středním věku. Vyšší riziko je také u obézních a pokojových koček, které se málo pohybují, a u kastrovaných koček.

Pokud bylo vaší kočce diagnostikováno onemocnění FLUTD, tak se na dalším postupu poraďte s veterinářem. Pokud má močové kameny, tak vám veterinář pravděpodobně doporučí speciální dietu, které sníží riziko opakování těchto problémů. Pokud má vaše kočka onemocnění FLUTD vyvolané stresem, např. idiopatická cysticida, doporučí vám lékař způsoby, jak zvýšit příjem vody, např. podáváním mokrého krmiva.

Pokud vaší kočce nebylo zatím nikdy diagnostikováno onemocnění FLUTD, existuje několik způsobů, jak snížit riziko rozvinutí tohoto onemocnění:
• Kočka musí mít přístup k dostatku čerstvé pitné vody, aby byla nucená pít a produkovat ředěnou moč. Pokud možno používejte keramickou misku, protože plastové misky mohou ovlivnit chuť vody. Používejte velkou misku, aby se kočka při pití nedotýkala vousy misky, a dávejte misku s vodou dostatečně daleko od kočičího záchodu a misky na krmivo, je-li to možné. Chuť pít podpoříte i tím, že po domě rozmístíte několik takových misek s vodou. Když bude kočka více pít, její moč bude více ředěná, což snižuje riziko tvorby krystalů a kamenů a riziko koncentrované moči, která dráždí močový měchýř.
• Podněcujte kočku co nejčastěji k pohybu a hrám.
• Často měňte a čistěte suchý záchod, protože kočky jsou od přírody velmi čistotná zvířata. Špinavý záchod nebude chtít kočka používat, takže bude moč déle zadržovat v měchýři, což může způsobit podráždění a tvorbu krystalů.
• Nepouštějte se do náhlých změn ve stravě (obzvláště při přechodu z mokrého na suché krmivo), protože by to mohlo způsobit průjem. Kočka pak ztrácí hodně vody, což opět vede k tvorbě koncentrované moči a s tím souvisejícím obtížím.
• Dodržujte výživu, která vede ke tvorbě mírně kyselé moči (např. Friskies); sníží se tak riziko tvorby některých kamenů. Pokud to jde, nechte kočku, aby si celý den brala granule podle vlastní chuti, podpoří se tak tvorba moči s konstantním pH během dne.
• Nevystavujte kočku stresu. Stresové situace, jako stěhování, příchod miminka nebo dokonce nepříznivé počasí jsou známou příčinou rozvinutí onemocnění FLUTD u koček. Snažte se jakékoli změny zavádět co nejopatrněji, abyste zmírnili stresovou zátěž pro kočku. Veterinář vám poradí, jak můžete případné očekávané stresové události pro kočku co nejvíce zmírnit.

Receptury Friskies® jsou připravovány tak, aby podporovaly zdraví močových cest. Všechny naše receptury představují kompletní a vyváženou stravu, která splňuje nutriční potřeby zdravých koček. Vyvinuli je odborníci na výživu a veterináři s cílem zajistit zdravé pH moči koček a dosáhnout vyváženého obsahu minerálů, což také podporuje zdravý močový systém. Nejsou však určeny k léčbě nemocných zvířat.

PÉČE O SRST

Jak mám pečovat o srst své kočky?

Díky pravidelné péči o srst bude vaše kočka jenom zářit – navenek i uvnitř. Jednak se přitom odstraní mrtvé chlupy a kožich kočky bude zdravý, také posílíte vzájemnou vazbu, sníží se riziko vzniku chomáčů chlupů v žaludku a můžete přitom zkontrolovat celkovou kondici své kočky.

Zařaďte péči o srst co nejdříve do každodenní péče o kočku – ideálně, když je ještě kotě. Můžete tak zjistit parazity a poranění kůže, chlupy se nebudou uchycovat na pohovce a vytvoříte si bližší vztah. Základní poučka zní – dlouhosrsté kočky je třeba pročesávat každý den, u ostatních koček většinou stačí jednou za týden.

Péče o srst, kartáčování

Kožich koťat je měkčí, jemnější a kratší než srst dospělých koček. I když v této chvíli ještě není potřeba o jejich kožíšek nějak pečovat, je dobré, aby si na to od raného věku zvykala. A protože se jim to líbí, budou vás za to mít ráda. Většina koček bude radostí vyskakovat, jenom když vás uvidí se svým kartáčem v ruce. Jak správně kartáčovat:

• Aby krátkosrsté kočky jenom zářily, použijte kovový hřeben s jemnými zuby a kartáč s tuhým vlasem na odstranění vypadaných chlupů.
• Kočku jemně kartáčujte nebo pročesávejte ve směru růstu chlupů.
• Kartáč s tuhým vlasem použijte k načechrání srsti směrem k hlavě a potom ji zase uhlaďte.
• Dlouhosrsté kočky budou zářit, když je každý den vykartáčujete ocelovým kartáčem.
• Uzlíky uvolněte prsty nebo je opatrně odstřihněte zaoblenými nůžkami. Případně to můžete nechat na veterináři, pokud máte strach, že byste mohli kočku poranit.
• Pokud máte s kartáčováním problém, pokuste se kočku rozptýlit granulí, hlazením nebo na ni mluvte konejšivým hlasem a pak pomalu začněte s kartáčováním.

Koupel

Pohled na kočku v celé její kráse vás naplní pýchou. I když krátkosrsté kočky dokážou docela šťastně žít i bez koupele, občas potřebují trochu namočit. Na druhou stranu dlouhosrstá plemena a výstavní kočky se koupou relativně často, takže je na koupání (v teplé vodě) začněte učit od raného věku. Většina koček vodu nemá zrovna v lásce a na koupání reaguje podrážděně – pokud se tedy sami na koupání necítíte, můžete vždy požádat o pomoc pečovatele nebo veterináře.

Jak čistit zuby, drápky, uši a oči?

Kočky jsou přirozeně čistotná zvířata. Na vás už toho tedy moc nezbývá. Stačí kočku jednou týdně zběžně zkontrolovat, vyčistit jí navlhčeným kouskem vaty uši a oči a zkontrolovat zuby a drápky. Kočce byste měli každý den čistit zuby pomocí veterinární pasty a speciálně navrženého kartáčku. Navyknout kotě na čištění zubů od mala je nedocenitelné a později to pak může snížit riziko nezbytného veterinárního odstranění zubního kamene. Jak budete svou kočku postupně poznávat, všimnete si, že jí drápky rostou ve vrstvách. Když kočky šplhají na strom nebo si brousí drápky na škrabadle, „vysvléknou“ vnější vrstvu a objeví se nové, ostřejší spodní drápky (v okolí oblíbených škrabacích míst často najdete odloupnuté vnější drápky). Proto zdravé a aktivní kočky nepotřebují drápky stříhat. Pokojové a starší kočky však mohou potřebovat vaši pozornost. V takovém případě byste je měli vzít k veterináři.

OČKOVÁNÍ

Co je třeba udělat ohledně očkování?

Kočky musí navštívit jednou za rok veterináře kvůli očkování. O vhodném očkování se poraďte s veterinářem a pokud možno si veďte záznamy o tom, jaké očkování už kočka má a kdy se má dostavit na další. Koťata většinou potřebují na úvod minimálně dvě injekce a pak každoročně další. Požadavky se v jednotlivých oblastech liší, proto se na vhodném plánu očkování pro svou kočku domluvte s veterinářem.

ČERVY, BLECHY

Jak se léčí červy?

Kočky napadají především škrkavky a tasemnice.

Škrkavky napadají především koťata. Doporučuje se kotě prvních šest měsíců každý měsíc odčervovat, potom v 9. a 12. měsíci a následně dvakrát do roka. Veterinář vám sdělí odčervovací plán při prvním očkování.

Tasemnice vypadají jako malé kousky rýže a často je uvidíte zaklíněné v řitním otvoru nebo v ocase. Kočky mohou tyto parazity chytnout při lovu nebo požírání své kořisti (např. ptáků, myší apod.), požíráním syrového masa nebo od blech ve svém kožichu. Těchto parazitů se obtížně zbavuje, proto si nechte s efektivní léčbou poradit od veterináře, který vám také poradí, jak na blechy.

Co můžu udělat, má-li moje kočka blechy?

Blechy nejsou problémem jenom vaší kočky. Protože na každou blechu přebývající v kožíšku vaší kočky může připadat 99 dalších blech u vás doma. Blechy jsou nejběžnějším externím parazitem u koček a psů. Dospělé blechy žijí několik měsíců a svůj čas rozdělí mezi živoření na kočce, krmení a kladení vajíček. V obchodech a na veterinárních klinikách najdete mnoho přípravků proti blechám a červům. Veterinář vám poradí nejvhodnější přípravek pro vaši kočku i domov.

OBDOBÍ ŘÍJE

Jak poznám, zda je moje kočka v říji (estrus)?

Kočky dosahují puberty mezi pátým a devátým měsícem a estrus přijde rychle. Když se páří, skončí estrus (říje) náhle po několika páření za den. Pokud nedochází k páření, trvá estrus pět až deset dní a vrátí se za pět až dvanáct dní. Znaky říje mohou být pro vlastníky koček alarmující. Často se domnívají, že kočka zažívá hrozná muka (a volají kvůli tomu veterináři). Hlasitě mňouká (obzvláště hlasitá jsou orientální plemena), hází ocasem, vystrkuje zadek a přikrčuje se na přední nohy. Má se všeobecně za to, že u většiny koček přichází období říje (estrus) tři až čtyři týdny po vrhu. Avšak výjimkou nejsou ani kočky, které jsou znovu březí, i když stále krmí koťata!

SELHÁNÍ LEDVIN, F.L.U.T.D., CUKROVKA, ALERGIE, NÁDORY…

SELHÁNÍ LEDVIN, F.L.U.T.D., CUKROVKA, ALERGIE, NÁDORY…

Pokud byla u vaší kočky diagnostikována některá z výše uvedených chorob, měli byste se obrátit na veterináře, který vám sdělí stav kočky, jakou léčbu doporučuje či případná dietní doporučení nebo předpisy. Užitečné informace najdete také na webových stránkách s veterinárními dietami Purina – i když to samotnou návštěvu u veterináře nenahradí: www.purinavets.eu.

CO DĚLAT V PŘÍPADĚ MIMOŘÁDNÝCH UDÁLOSTÍ

CO DĚLAT V PŘÍPADĚ MIMOŘÁDNÝCH UDÁLOSTÍ

Víme, že si se svým sluníčkem chcete užít dlouhý a spokojený život. Proto musíte být schopni jednat v mimořádných situacích rychle a efektivně. Zde je několik bodů, které by vám mohly pomoci

AUTOMOBILOVÉ NEHODY NEBO VÁŽNÉ PÁDY

AUTOMOBILOVÉ NEHODY NEBO VÁŽNÉ PÁDY

• Opatrně odneste kočku od dalšího nebezpečí.
• Z koberce nebo kabátu vytvořte „nosítka“, opatrně kočku zabalte, aby bylo celé tělo podepřeno.
• Dávejte pozor, abyste s tělem neotáčeli a hlavu držte o něco níže, než zbytek těla, aby do mozku proudila krev.
• Než dojedete k veterináři, kočku zahřívejte.

JAK ZACHÁZET SE ZRANĚNOU KOČKOU

JAK ZACHÁZET SE ZRANĚNOU KOČKOU

• Zraněné kočky jsou vystrašené a mají bolesti, mohou se cítit v úzkých.
• Přistupujte ke kočce pomalu a jemně. Pokud možno mějte rukavice a držte hlavu dál.
• Jemně ale pevně kočku chytněte za kůži na krku a pak položte ruku pod její zadní nohy jako oporu.
• Zabalte ji do deky nebo ručníků, aby se nebránila.
• Položte ji do přepravky a okamžitě zavezte k veterináři. Nejprve raději veterináři zavolejte.

ZASTAVENÍ KRVÁCENÍ

ZASTAVENÍ KRVÁCENÍ

• Na ránu pevně přiložte chladivý tlakový obklad, abyste zastavili krvácení, než dorazíte k veterináři.