dovolená

BEZSTAROSTNÁ DOVOLENÁ BEZ KOČKY

Plánujete odjezd na dovolenou, ale nemůžete vzít vaši kočku s sebou? Nemějte obavy, při troše plánování může vaše kočka dobu strávenou bez vás spokojeně přečkat.

Máme dojem, že kočky jsou vysoce nezávislé. I když je to pravda, neměli byste nechávat kočku samotnou, zatímco budete pryč, ale raději zajistit, aby o ni bylo postaráno. Kočky mají rády pravidelný režim, takže pokud neodjíždíte na dlouho, požádejte přátele, příbuzné nebo profesionálního ošetřovatele, aby se o ni postaral u vás doma. Takto o ni bude postaráno, a přitom to pro ni bude znamenat minimální psychickou zátěž.

Nicméně pokud se chystáte pryč na delší dobu, bude potřebovat trvalejší péči, neboť delší izolace by jí mohla způsobit stres a úzkost. V ideálním případě zkuste zařídit, aby s ní někdo bydlel u vás doma po dobu, co budete pryč. Není-li to možné, jsou k dispozici chovatelské stanice nebo domácí pobyty. Je však třeba si uvědomit, že tato změna může u některých koček vyvolat stres a může jim trvat delší dobu než si na nové prostředí zvyknou.

Jestliže tedy bude kočka po dobu vaší dovolené bydlet někde jinde, jak ji na změnu nejlépe připravíte?

​Příprava na odjezd z domova


Dejte profesionálnímu ošetřovateli nebo příteli, který se o kočku bude starat, jasné instrukce týkající se jejích potřeb. To by mělo zahrnovat údržbu kočičí toalety a pokyny ohledně krmení (granule nebo mokré krmivo, krmné dávky a časy). Pokud jí obvykle dáváte několik porcí krmiva denně, může být vhodné použít automatický dávkovač krmiva, který zajistí dodržení obvyklého načasování. Také popište a vysvětlete povahu, zvyky a chování kočky. Ten, kdo se o ni bude starat, tak bude schopen vypozorovat neobvyklé chování nebo zdravotní problémy. A konečně, nezapomeňte jí na cestu přibalit nějaké hračky, zdravotní průkaz a kontaktní údaje na veterináře. Když se dobře připravíte, bude pro ni období bez vás mnohem jednodušší, a vy si budete moci užít bezstarostnou dovolenou.

​80 % – Smutně vysoké procento zvířat opuštěných během období letních prázdnin (zdroj: SPA)
​Myslete na to, aby si vaše kočka zvykla na svůj dočasný domov ještě před vaším odjezdem. Půlden nebo víkend před vaší cestou jí přechodné období usnadní.