majitel

VYBÍRÁ SI KOČKA SVÉHO MAJITELE?

Vy jste si vybrali, ale co vaše kočka? Váš vztah je založen na vzájemném rozhodnutí, jak tedy můžete zajistit, aby byla s vaší volbou spokojená?

​Vzhledem k tomu, že kočky chováme jako domácí mazlíčky a starost o jejich výživu, zdraví, pohodlí a výchovu zůstává na jejich majitelích, míváme dojem, že výběr kočky je pouze jednostranná záležitost. Kočka si však vždy zachová svou svobodnou vůli. Často si například oblíbí jednoho konkrétního člena rodiny, nebo se rozhodne, že se k vám bez pozvání nastěhuje!

Je důležité pochopit základní psychologii a chování koček, aby se kočka mohla ve svém novém domově co nejspokojeněji zabydlet. Kromě uspokojení základních potřeb, jako je strava a střecha nad hlavou, potřebuje mít kočka i pocit bezpečí a pohodlí. Proto si bude přirozeně vytvářet nejtěsnější pouto s těmi, kdo jí poskytnou největší citovou stabilitu, pohodu a uklidňující chování.

​Příliš závislá kočka


​I přes svou nezávislost mohou kočky úzce přilnout ke svým majitelům, někdy až přespříliš (často se to stává u koťat odebraných od matky dříve než po třech měsících). Když se kočka dožaduje vaší pozornosti, je těžké odolat. Když ji však necháte, aby se na vás stala příliš závislou, může to způsobit vážné problémy. Přílišná závislost může vést k tomu, že vaše kočka bude velmi sklíčená, když od ní odejdete. Může dojít k problémů s jejím chováním, jako je močení mimo záchod, nadměrné mňoukání nebo alopecie (hojné vypadávání srsti).

​1984 – Přírodovědec Isidore Geoffroy Saint-Hilaire vytvořil etologii, nauku o chování zvířat, což vedlo k lepšímu porozumění chování koček
​Chcete-li své kočce pomoci v dosažení větší nezávislosti, naplánujte si krátká období odloučení a podporujte ji v tom, aby svou pozornost soustředila i na jiné lidi.