mainská

MAINSKÁ MÝVALÍ KOČKA

Není náhodou, že tato fascinující, krásná a ideální rodinná kočka, často přezdívaná „něžný obr“ mezi kočičími plemeny, vystupuje jako symbol značky PURINA ONE®!

​Mainské mývalí kočky, jedno z největších plemen kočky domácí, jsou jedním z nejstarších přírodních plemen v Severní Americe. Ačkoli jejich přesná historie je neznámá, mainské mývalí kočky byly oficiálně zaznamenány v USA začátkem 19. století a pocházejí speciálně ze státu Maine – odtud tedy jejich jméno!

Mají výrazný fyzický vzhled s širokým hrudníkem a pevným, svalnatým tělem. Jejich impozantní ocas je dlouhý, zašpičatělý a silně osrstěný. Kocouři mohou vážit 6,8 až 11 kg a kočky 4,5 až 6,8 kg. Mainské mývalí kočky mohou od nosu až ke špičce ocasu měřit v průměru kolem jednoho metru. Titul „Nejdelší kočka“ zapsaný v Guinessově knize rekordů skutečně získal čistokrevný kocour mainské mývalí kočky jménem Stewie.

​Klady a zápory chování mainské mývalí kočky


O mainských mývalích kočkách je známo, že jsou inteligentní, snadno se cvičí, jsou mírné a společenské. Díky všeobecně pohodové povaze jsou obvykle klidné při soužití se psy, s dalšími kočkami i s dětmi. Jelikož se toto plemeno vyvíjelo a přizpůsobilo tak, aby přežilo drsné klima Nové Anglie, jsou také zdravé a vytrvalé.

Nejzávažnější zdravotní problém pro mainské mývalí kočky je kočičí hypertrofická kardiomyopatie (HCM). Rovněž mohou trpět dysplazií kyčlí a artritidou kvůli jejich velkému tělesnému rámci.

Jejich středně dlouhá nebo dlouhá srst je měkká a hedvábná, v mnoha barevných variantách. Oproti jiným dlouhosrstým plemenům nevyžaduje jejich srst velkou péči, přesto je však třeba je alespoň jednou týdně vykartáčovat. Mainské mývalí kočky jsou také známé jako velmi komunikativní, vydávají skučivé, štěbetavé a švitořivé zvuky.

​1895. Vítězem vůbec první výstavy koček v USA, která se konala 8. května 1895, byla mainská mývalí kočka jménem Cosey.
​Mainské mývalí kočky milují vodu! S mainskou mývalí kočkou v domě máte pomocníka při mytí nádobí.