indoor

JSOU KOČKY ŽIJÍCÍ V BYTĚ ČI DOMĚ MÉNĚ ŠŤASTNÉ NEŽ KOČKY ŽIJÍCÍ VENKU?

Kočky se mohou spokojeně přizpůsobit životu v bytě či domě, pokud dokážete uspokojit specifické potřeby spojené s tímto stylem života.

​Když vidíte svou kočku, jak se dívá oknem ven, nemůžete si pomoci, ale říkáte si, že lépe by jí bylo, kdyby si hrála v zelené trávě. Ale dát kočce svobodu venku není vždy možné. Znamená tedy život doma, že je nešťastná?c
Je pravda, že život v uzavřeném prostředí omezuje její životní prostor a stimulaci. Kvůli menší fyzické aktivitě věnuje více času odpočinku, péči o srst a jídlu. Nedostatek stimulace může způsobovat nudu nebo úzkost, zatímco fyzická nečinnost snižuje její spotřebu energie – zpomaluje se jí trávení a riziko obezity se zvyšuje až o 40 %. A jelikož roční období na ni mají menší vliv, líná nepřetržitě, spíše než v několika fázích. To znamená, že při péči o svůj kožíšek může spolykat velké množství srsti, takže se jí mohou v žaludku tvořit smotky chlupů.

​Jak ji doma udržet spokojenou


​Vytvořením interaktivního prostředí spolu s dostatečnou péčí a přiměřenou výživou jí lze doma poskytnout stejné výhody jako při životě venku. Nejprve jí vytvořte životní prostor napodobující život mimo domov. Nabídněte jí například přístup do různých výšek, různá místa k odpočinku a místo na krmení dostatečně vzdálené od jejího záchodku.

Dále ji nezapomínejte podněcovat k činnosti. Hrajte s ní hry a nechte jí činnost na dobu, kdy jste pryč, například hračku, která během hry dávkuje méně kalorické granule. Nápady na hračky a hry najdete v článku „Jaké hračky jsou pro moji kočku nejlepší?“ nebo „Kočičí hry jako pomoc při úpravě hmotnosti“. A konečně, mějte její srst pod kontrolou díky pravidelnému kartáčování a stravě bohaté na vlákninu, která pomáhá snižovat tvorbu smotků chlupů.

​Ve 43 % případů musí být ucpání střev způsobené smotkem chlupů řešeno chirurgicky.
​Pokud kočka nemůže okusovat trávu, nechte ji jíst šantu kočičí. Nejen, že si na ní pochutná, ale pomůže jí to vydávit chlupy spolknuté při čištění srsti.