Péče o srst kotěte

Kočky jsou nádherná zvířata, krása však není jejich jedinou předností. Kočky mají překrásnou srst a jsou biologicky předurčeny k tomu, aby o ni pečovaly.
Hebké kotě při péči o srst
Hebké kotě při péči o srst
Hebké kotě při péči o srst

Péče o srst kotěte

Péče o srst a kartáčování neslouží pouze tomu, aby kočka dobře vypadala – odstraňují se tak odumřelé chlupy, udržuje se dobrý stav srsti a kůže, vytváří se pouto mezi zvířetem a jeho majitelem. Kartáčování představuje také možnost zkontrolovat celkový zdravotní stav kočky.

Kartáčování srsti je důležitou součástí péče o kotě. Koťata však mají měkčí, nadýchanější a kratší srst než dospělé kočky, takže v porovnání s péčí o srst dospělého zvířete zabere jenom chvíli. Pokud se vám podaří kotě navyknout na pravidelné kartáčování srsti již v útlém věku, usnadní vám to oběma život v budoucnu. Dobrá zpráva je, že většina koček miluje něžnou pozornost, které se jim při kartáčování dostává, a jakmile uvidí, že v ruce držíte kartáč nebo hřeben, samy nadšeně přiběhnou.

Small blue cat icon

Rozdíl mezi dlouhosrstými a krátkosrstými kočkami

Četnost a důkladnost kartáčování obvykle závisí na tom, jakou má kotě srst. Krátkosrsté kočky většinou stačí jednou týdně "přečísnout", zatímco dlouhosrsté kočky budou potřebovat každodenní péči s použitím správného vybavení - ohledně konkrétních pomůcek pro péči o srst se poraďte s veterinářem nebo specialistou na péči o kočky.

Dlouhosrsté kočky potřebují více péče a jejich kartáčování trvá déle, takže se vyplatí česat je na neklouzavé podložce, kterou si položíte na stůl – tímto způsobem budete vy i kočka v nejpohodlnější možné pozici.

Snažte se, aby bylo pro kočku kartáčování pozitivním zážitkem už od útlého věku. Pokládejte kotě na stůl, kde je budete kartáčovat, až bude dospělé, a hodně je chvalte a hlaďte a dejte mu jeden nebo dva pamlsky. Brzy si toto místo spojí s péčí o srst a s odměnou.

Long haired cat sitting down
Grey long haired kitten being brushed
 • Dejte si kotě na klín a nechte mu očichat kartáč. Jakmile pochopí, že se jedná o bezpečnou věc, začne si o kartáč třít tváře.
 • Začněte jemně kartáčovat. S kartáčováním začněte na zádech a poté přejděte na boky.
 • Hodně kotě chvalte, pokud drží, a mluvte na něj tichým a uklidňujícím tónem.
 • Každých pár minut jej místo kartáčování pohlaďte. Uklidní ho to a stane se to součástí rituálu při kartáčování. Jako odměnu navíc mu můžete dát pamlsek.
 • Tento postup opakujte několikrát denně a dobu kartáčování postupně prodlužujte.
 • Jakmile si kotě zvykne na pocit při péči o srst a kartáčování mu nevadí, můžete přejít na bříško, ocas, uši a ostatní citlivé oblasti.
 • Postupujte velmi něžně a zpočátku tyto části kartáčujte jen velmi krátce. Není kam spěchat – nejdůležitější je, aby se kotě cítilo uvolněně. Pokud vycítíte, že se kočka nudí nebo je neklidná, přestaňte kartáčovat citlivá místa a přejděte zpět na oblast zad.

Pokud je kotě uvolněné a cítí se příjemně, můžete tento čas využít k provedení krátké zdravotní prohlídky. V rámci "domácí" prohlídky můžete zkontrolovat několik věcí:

 • Dotkněte se packy kotěte a jemně mu vyšetřete drápy a prsty. Napoprvé prohlédněte pouze jeden drápek, aby si kotě postupně zvykalo, a hodně je chvalte, můžete mu dát i pamlsek. Během několika dalších kartáčování prohlédněte dva drápky atd. Pozvolna se budete zdokonalovat v péči o drápky a kotě si na prohlídky nakonec zcela zvykne.
 • Pokud po kartáčování kotě stále spokojeně přede, využijte toho a opatrně mu nahlédněte do uší a jemně mu otevřete tlamu a prohlédněte zuby a dásně.
 • Po každém kartáčování kotě hodně pochvalte a pohlaďte ho – opravdu si to zaslouží!

Při šplhání na strom nebo škrábání na škrabadlo si mohou kočky občas odtrhnout vnější vrstvu drápu. Nemějte obavy, to je zcela normální! Škrábání je nedílnou součástí života kočky. Kočičí drápky mají více vrstev, takže pokud se vnější vrstva odloupne, pod ní už je připraven nový ostrý dráp (vnější části drápků můžete občas najít na místech, kde kočka škrábe). Pokud je vaše kočka aktivní, zdravá a chodí ven, pravděpodobně nebude nutné zastřihávat jí drápy. Kočky, které žijí v bytě, a starší kočky nicméně potřebují občasnou údržbu a zastřihávání drápků je důležitou součástí pravidelné péče o kočku.

Péče o srst kotěte | Péče o kotě
 • Na zastřihávání drápků byste měli kotě zvykat již od útlého věku. Je dobré začít tím, že zastřihávání pouze předstíráte, tj. mírně kotěti stiskněte prst, aby se vysunul dráp, a nabídněte kotěti pamlsek nebo ho pochvalte.
 • Pokud chcete kočce nebo kotěti zastřihávat drápky sami, musíte vědět, jak na to. Určitě nechcete kotěti způsobit bolest nebo vyvolat krvácení střihnutím do "živé" nebo citlivé části drápu. Zaměstnanci veterinární praxe, kterou navštěvujete, vám rádi předvedou, jak se to dělá, a ověří, zda postupujete správně. Pokud se na zastřihávání drápků necítíte, rádi to udělají za vás.
 • Drápky kočce kontrolujte jednou týdně, prohlídněte i pátý prst (paspárek), který je na zadní straně nohy, hned pod zápěstím. Tento prst se zřídkakdy dotýká země, takže dráp na něm často přerůstá, zejména u starších koček.
 • Při prohlídce drápků zběžně zkontrolujte, zda jsou v pořádku a bez poskvrnky také polštářky tlapek a prostor mezi prsty.
 • Kočkám mohou zarůstat drápy stejně jako lidem nehty. Pokud máte podezření, že dráp zarůstá do tlapky, obraťte se na svého veterináře. Je možné, že bude nutné tlapku odborně ošetřit.
Kitten resting with claws out
House icon with heart

Kromě kartáčování a péče o drápky je třeba prohlédnou několik dalších věcí, abyste si mohli být jistí, že vaše kočka je v naprostém pořádku.

 • Zkontrolujte kočce uši – jsou čisté a nezapáchají? Pokud jsou uši znečištěné, zapáchají, jsou zarudlé nebo svědí, anebo kočka často otřásá hlavou, obraťte se na veterináře. Běžným problémem je ušní svrab (způsobovaný roztoči), zejména u mladších koček.
 • Prohmatejte kočce celé tělo. Hledejte škrábance, bulky, boule nebo místa, která kočku pravděpodobně bolí. Pokud vás cokoliv znepokojí, obraťte se na veterináře.
 • Zkontrolujte kočce oči a čenich a pokud objevíte zarudnutí nebo výtok, kontaktujte veterináře.
 • Podívejte se kočce pod ocas. Oblast kolem řitního otvoru by měla být čistá. Pokud je znečištěná nebo objevíte příznaky přítomnosti červů, nebo pokud kočku tato oblast bolí, vezměte ji k veterináři.
 • Nakonec kočku pohlaďte proti srsti a načechrejte jí chlupy. Prohlídněte kořínky chlupů a zkontrolujte, zda na kůži nejsou paraziti nebo bleší exkrementy (černé tečky). Zamoření blechami můžete předcházet pomocí pravidelné aplikace preventivních přípravků. Pokud je na to již pozdě, veterinář vám doporučí vhodnou léčbu.

Většina koček se za celý život nemusí ani jednou koupat. Nicméně jsou situace, kdy je krátká koupel nevyhnutelná. Někdy je nutné použít speciální šampon, má-li kočka nějaký dermatologický problém, očistit jí srst po zažívacích potížích nebo odstranit nečistoty, které se jí do srsti zapletly na toulkách venku.

Navzdory všeobecnému mínění si kočky v koupání libují, zejména pokud jim majitel již od útlého věku občas dopřál teplou koupel. Pokud je pro vás koupání vaší kočky noční můrou, může to za vás udělat specialista na péči o domácí zvířata. Chcete-li však koupání kočky zvládnout sami, mohly by se vám hodit následující tipy:

 • Voda v koupeli musí mít optimální teplotu. V příliš horké koupeli se může kočka opařit, v příliš studené vodě se bude cítit nepříjemně nebo může dokonce onemocnět.
 • Při koupeli manipulujte s kočkou opatrně, aby se cítila bezpečně, a po celou dobu ji hodně chvalte a uklidňujte. Můžete kočce nabídnout také pamlsky. V každém případě bude snazší, když vám s koupelí někdo pomůže – zejména pokud se kočka snaží utéct!
 • Pozorně kočku sledujte a kontrolujte, zda nejeví známky stresu. Kočka může během koupání prožívat silný strach, takže si dejte pozor, ať vás nepokouše nebo nepodrápe. Pokud si nevíte rady, poraďte se s odborníkem na péči o domácí zvířata.
 • Používejte výhradně šampony určené pro kočky a ověřte, zda je nutné nechat je po určitou dobu působit (to se týká některých léčebných šamponů). Dejte pozor, aby se šampon nedostal na citlivá místa, například do očí nebo do uší.
 • Pokud vaše kočka koupání nesnáší, pokuste se zkrátit délku jejího pobytu ve vaně na minimum a omyjte pouze ty části těla, kde je to nutné.
 • Po koupeli kočku důkladně opláchněte, aby jí v srsti nezůstaly zbytky mýdla.
 • Nakonec kočku osušte teplým ručníkem a dopřejte jí teplo a pohodlí, dokud zcela neuschne. Nepoužívejte fén (pokud na něj kočka není zvyklá už od útlého věku), mohl by ji vyděsit.
 • Máte-li více koček, mohlo by mezi nimi při koupání docházet k potyčkám, zejména pokud jsou ve stresu. Pokud k tomu dojde, kočky držte odděleně, dokud se neuklidní, a poté je vytřete jedním ručníkem, aby se rovnoměrně promíchaly jejich pachy.

Pokud vám koupání vaší kočky připadá jako příliš obtížný úkol, obraťte se na odborníka na péči o kočky, který vám velmi rád pomůže s udržováním vašeho mazlíčka v perfektní kondici.