Příchod kotěte do domácnosti

Skvělá zpráva! Po týdnech očekávání jste si konečně přinesli domů nové kotě! Je to stejné, jako když si přinesete miminko z porodnice – chcete všechno připravit tak, aby se nový člen rodiny u vás rychle zabydlel a cítil se brzy jako doma.
Okaté kotě si olizuje packy
Okaté kotě si olizuje packy
Okaté kotě si olizuje packy

Než si přivedete kotě domů

Ještě než si kotě přivedete domů, věnujte trochu času přípravám bezpečného a klidného místa, odkud se může začít pomalu vydávat na průzkum ostatních částí bytu či domu. Toto místo by mělo být stranou rušného života domácnosti.

Pomozte kotěti zabydlet se v jeho novém domově

Kitten asleep on pillow

Položte přepravku s kotětem na podlahu, otevřete dvířka a nechte kotě, ať z přepravky samo vyleze. Než kotě najde svůj nový pelíšek, nejspíš si vše okolo řádně očichá. Jakmile prozkoumá každou skulinu svého nového prostoru, trochu se s ním pomazlete a uvidíte, zda si potřebuje odpočinout.

Koťata ráda spí – dostatek spánku je pro ně důležitý. Po únavné cestě autem a zkoumání nového domova si proto vaše kotě bude potřebovat zdřímnout. Odolejte pokušení začít si s kotětem hned po příjezdu hrát. Raději mu umožněte, aby mohlo vše okolo řádně prozkoumat a pak si v klidu odpočinout.

Pokud je čas na krmení, dejte mu trochu do misky. Nebuďte překvapení, pokud si krmivo nevezme. Pokud je kočka ve stresu, nemívá příliš chuť k jídlu. Až se kotě trochu zabydlí, rychle se mu apetit vrátí.

Přečtěte si více o krmení koťat

Setkání s ostatními členy rodiny

Jakmile si kotě odpočine a cítí se ve "svém" pokoji bezpečně, je čas seznámit jej se členy jeho nové rodiny. I když je to pochopitelně velmi vzrušující chvíle, měli by všichni zůstat co nejvíce v klidu. Než kotě představíte svým blízkým, měli byste si všichni sednout na podlahu a dohodnout se, že se kotěte nikdo nedotkne, dokud k nim samo nepřijde. Nikdo by se neměl snažit kotě uchopit a děti by se neměly mezi sebou hašteřit, aby to kotě nevyděsilo. Pokud se kotě někam schová, zkuste jej opatrně vylákat z úkrytu hračkou a povzbuzujte jej, aby s vámi komunikovalo. Nikdy se však nesnažte je chytnout nebo je jinak nutit ke kontaktu.

Někdy je dobré použít feromonové spreje a rozptylovače feromonů do zásuvky. Feromony v prostředí dodají kotěti pocit bezpečí a pomohou mu zklidnit se a uvolnit. Pokud používáte rozptylovače, v celém domě postačí zapojit pouze jeden nebo dva.

Syntetické feromony napodobují pachy, které kočky přirozeně vydávají. Kočky používají feromony ke komunikaci s ostatními kočkami a dávají jimi najevo přátelský postoj. Označují jimi také známé předměty v domácnosti.

White kitten playing with owner
Setkání s dětmi

Setkání s dětmi

Pokud ve vás nové kotě vyvolává vzrušující pocity, jistě si dokážete představit, jakou euforii zažívají vaše děti! Aby se přátelství mezi vašimi dětmi a kočkou vyvíjelo správným směrem, naučte je kotě správně zvedat, podpírat jeho váhu a jemně je hladit. To se týká zejména malých dětí. Batolata kotě spíš plácají než hladí, což může být pro malá koťata nepříjemné nebo dokonce bolestivé. Děti také naučte, kde by měly kotě hladit – kočky bychom měli hladit po horní části hlavy a po zádech. I když málokdo odolá pohladit kotě po bříšku, když si při hraní lehá na záda, většina z nich je na tuto oblast citlivá a mohla by se po ruce dítěte ohnat. Děti by také měly vědět, že je zcela nepřípustné tahat kotě za ocas.

I když je spící kotě velmi roztomilé, potřebuje při spánku dostatek soukromí. Při krmení, vykonávání potřeby a spánku by proto měly být kočky vždy o samotě. A pokud máte doma batole, zabraňte mu v přístupu ke kočičímu záchodu. Jistě nechcete, aby si hrálo s jeho obsahem!

Po manipulaci s kotětem a zejména po čištění záchodu si vždy umyjte ruce a požadujte to i po svých dětech.

Setkání s ostatními zvířaty žijícími v domácnosti

Setkání s ostatními zvířaty žijícími v domácnosti

Při seznamování nového kotěte s ostatními zvířaty žijícími v domácnosti je nejdůležitější trpělivost. Nikdy nesmíte dovolit, aby se kotě dostalo do situace, kdy by se mohlo s ostatními zvířaty začít prát.

Kočky a psi se většinou naučí mít se rádi nebo spolu alespoň dobře vycházet, o ostatních druzích zvířat však totéž říci nemůžeme. Králíky, morčata, myši, ptáky a plazy držte od kotěte dál, neboť by je mohlo považovat za přirozenou kořist.

Zvířata se částečně rozpoznávají podle pachů. Pokud se tedy pokoušíte kotě seznámit se psem nebo jinou kočkou, snažte se nejprve promíchat jejich pachy. Dosáhnete toho tak, že nejprve pohladíte jedno zvíře a poté stejnou rukou druhé zvíře, anebo jim vyměníte podestýlku z pelíšků. Tímto způsobem si začnou příjemné věci (pohodlný pelíšek nebo hlazení) spojovat s pachem druhého zvířete.

Přečtěte si více o seznamování vaší nové kočky s ostatními zvířaty. Pokud se vám ani při dodržování výše uvedených pokynů nedaří kotě začlenit do vaší domácnosti, promluvte si o tom s veterinářem. Veterinář vám může doporučit konzultaci s odborníkem na chování koček.

Když se kotě zabydlí

Wide eyed kitten crouched next to sofa

Jakmile kotě v novém domově získá pocit sebejistoty, je ho brzy všude plno. Dávejte pozor, kam šlapete – může se náhle objevit vskutku kdekoliv!

Bude si chtít hodně hrát, ale pořád bude potřebovat hodně spánku, takže mu vyčleňte příjemné místečko, kde se může nerušeně schoulit do klubíčka.

Rychleji se u vás zabydlí, když budete ve vztahu k němu dodržovat pravidelné rituály, zejména co se týká krmení, her a mazlení.