Jak a čím krmit starší kočku

Zhruba ve věku sedmi let začínají kočky brát život poněkud ležérněji – a kdo by se jim divil!
Starší kočka při jídle
Starší kočka při jídle
Starší kočka při jídle

Nutriční požadavky koček se s přibývajícím věkem mění. Vzhledem k tomu, že vaše kočka stráví v "seniorském" věku 40 % života, je nezbytné dávat jí správnou stravu, aby zůstala zdravá. Ve vyšším věku je pro kočky více než kdy jindy důležité, aby dostávaly vysoce kvalitní a chutné krmivo obsahující snadno stravitelné bílkoviny a vyváženou směs klíčových živin.

Dobré krmivo pro starší kočky by mělo obsahovat koncentrované vysoce kvalitní bílkoviny, méně tuku a snadno stravitelné sacharidy (zdroj energie). Klíčové minerály podporují zdravotní stav kloubů a vitamíny a proteiny posilují imunitní systém starších koček.

Sitting cat

Všeobecně se doporučuje, aby starší kočky přešly z normálního krmiva pro dospělá zvířata na speciální krmivo pro starší kočky, za předpokladu, že nemají žádné zdravotní problémy nebo že vám veterinář nedoporučí něco jiného.

Krmiva pro starší kočky obsahují vysoce kvalitní protein a v řadě těchto krmiv je také přídavek vitamínu E pro posílení přirozené obranyschopnosti. Další důležitou vlastností těchto krmiv je skutečnost, že obsahují méně kalorií. Vzhledem k poklesu fyzické aktivity to starším kočkám pomáhá udržet si optimální tělesnou hmotnost. Vaše kočka si tak může nadále vychutnávat své oblíbené krmivo a nebude přitom ochuzena o nezbytné živiny.

Stárnoucím kočkám může mírně ochabovat čich a chuť a také schopnost žvýkat potravu. Díky tomu, že speciální receptury počítají s menšími a měkčími kousky, mohou si kočky i ve vyšším věku vychutnat své oblíbené krmivo, zejména pokud jim už chybí některé zuby. Vyšší obsah masa zlepšuje vůni a chuť krmiva, které je tak pro kočky atraktivnější.

Jako při každé změně stravy je nutné postupovat pozvolna. Začněte tím, že budete kočce nabízet zároveň stávající i nové krmivo a postupně budete zvyšovat podíl nového krmiva tak dlouho (7-10 dnů), dokud nebude v misce pouze krmivo pro starší kočky. Pokud vaše starší kočka nové krmivo odmítá, poraďte se s veterinářem. Tato skutečnost by totiž mohla mít nějakou zdravotní příčinu. Nemějte obavy – pokud to bude nutné, veterinář vám doporučí krmivo založené na vhodné alternativní receptuře.

Starší kočky krmte málo, ale často. Po požití větší porce by se mohly cítit příliš plné. Občas můžete kočce nabídnout pamlsek, ovšem za předpokladu, že kočka nemá zdravotní problém, který by to vylučoval.

Aby krmivo správně chutnalo a vonělo, musí mít při podávání pokojovou teplotu. Pokud dáváte kočce vlhké krmivo, je třeba konzervu nebo kapsičku přibližně dvě hodiny před podáváním vzít z ledničky a otevřít. Krmivo můžete také ohřát v mikrovlnné troubě. Ohřívejte je však pouze velmi krátce, aby mělo pokojovou teplotu – nesmí být horké. Vlhké krmivo uchovávejte v ledničce a po otevření je spotřebujte do 24 hodin.

Suché krmivo uchovávejte na suchém a čistém místě. Pokud je krmivo uchováváno v opětovně uzavíratelném obalu nebo vzduchotěsné nádobě, zůstane déle chutné – aroma nevyprchá a krmivo se nebude kazit.

Krmivo je třeba podávat v čistých a nízkých miskách nebo na talířku (některé starší kočky nesnášejí, když se při krmení dotýkají vousy okrajů misky). Vlhké krmivo nenechte v misce oschnout, neboť kočky si velmi potrpí na čerstvou stravu.

Jelikož se kočky rády drží svých návyků, dávejte jim krmivo každý den na stejné místo a ve stejnou dobu. Vyberte klidné místo, které je stranou rušného života domácnosti, a nenachází se v části bytu, kde obvykle jíte vy a vaše rodina. Misky na krmení by měly být v dostatečné vzdálenosti od kočičího záchodu a pokud možno také od misky na vodu. Pokud máte více koček, musí být jejich misky v dostatečné vzdálenosti od sebe, aby při krmení nedocházelo ke konfliktům. Někdy je třeba krmit starší kočku odděleně od ostatních, aby jí z misek neujídaly mladší kočky s větší chutí k jídlu!

Cat nuzzlling

Při podávání krmiv pro starší kočky postupujte podle pokynů uvedených na obale. Je však třeba si uvědomit, že tyto pokyny slouží pouze jako vodítko. Každá kočka je jiná, takže nejdůležitější je podávat jim tolik krmiva, aby neměly nadváhu a byly v dobré fyzické kondici.

Dávejte kočce dostatek čisté pitné vody do velké kovové nebo keramické misky. Některé kočky rády pijí venku, takže jim můžete dávat vodu do misky na zahradě. Starší kočky musí pít hodně vody, aby neměly potíže s močovým ústrojím a nebyly dehydrované.

Změny tělesné hmotnosti

U starších koček je běžné, že kvůli poklesu fyzické aktivity přibírají. Tento problém je třeba brát vážně, neboť u koček s nadváhou a u obézních koček je vyšší riziko rozvoje diabetu, potíží s močovým ústrojím a artritidy. Pravidelně kočku važte a s cílem zjistit, zda má optimální váhu, vyhodnoťte její skóre tělesné kondice: Nástroj hodnocení tělesné kondice Pokud si všimnete, že vaše kočka má nadváhu, proberte to s veterinářem. To je důležité zejména v případě, že kočka občas odmítá krmivo, neboť to může být příznak onemocnění.

Nižší obsah kalorií v krmivech pro starší kočky pomáhá regulovat přírůstek váhy – vyzkoušejte některé speciální dietní receptury Purina, které kočkám pomáhají zhubnout na optimální váhu:

Výběr správného krmiva je pouze jednou z možností péče o starší kočku, která potřebuje zhubnout. Je třeba se také snažit, aby kočka zůstala aktivní. Pokud veterinární prohlídka neodhalí žádné zdravotní potíže, snažte se kočku formou hry přimět, aby vyvíjela určitou fyzickou aktivitu, anebo ji třeba vezměte na procházku do zahrady. Kočka díky tomu spálí kalorie a získá opět dobrou kondici. Pohyb je také dobrou prevencí onemocnění souvisejících s vyšším věkem, jako je například artritida.

Cat sleeping outside

Starší kočky také často s přibývajícím věkem hubnou, protože se zhoršuje jejich zdravotní stav a ochabují smysly. Pokud kočce slábne chuť a čich, bude mít menší chuť k jídlu. K váhovému úbytku mohou vést také změny metabolismu a funkce zažívacího traktu, což může ovlivňovat způsob, jakým organismus kočky zpracovává a vstřebává potravu. Pokud si u své kočky povšimnete změn ve stravovacích návycích, promluvte si s veterinářem. Mohlo by se jednat o příznak nějakého zdravotního problému.

Pokud je veterinář přesvědčen, že pro ztrátu chuti žádný zdravotní důvod neexistuje, pokuste se apetit kočky povzbudit pomocí následujících tipů. Zkuste například krmivo ohřívat na pokojovou teplotu nebo do něj přidejte malé množství potraviny se silnou vůní/chutí (například lžičku tuňáka z konzervy). Pomoci může také občasná změna chuti a textury krmiva. Krmivo musí být pro kočku snadno přístupné, zejména pokud má pohybové potíže.

Před přechodem na jiné krmivo si promluvte s veterinářem, který připraví optimální krmný režim vyhovující potřebám vaší kočky a poradí vám, jak co nejlépe zvládnout změnu diety.

Značky Purina pro starší kočky

Nutriční nároky starších koček splňuje několik krmiv Purina, jejichž receptury byly připraveny speciálně pro tuto věkovou kategorii. Pro více informací klikněte na kteroukoliv z těchto značek. Krmiva Purina