Péče o starší kočky

Možná jste si všimli, že vaše kočka si častěji zdřímne, nevyskočí tak vysoko jako dříve a nehoní se již za kouskem provázku s takovým nadšením jako zamlada.
Perská kočka s majitelem
Perská kočka s majitelem
Perská kočka s majitelem

Život v domácnosti

Vaše kočka bude chvíle slastného spánku vyhledávat častěji, bude-li mít k dispozici měkoučké místečko, kde se může v klidu schoulit do klubíčka. Pro starší kočky to platí dvojnásob. Starší kočky občas trápí bolavé klouby – útulný pelíšek s měkkou podestýlkou jim zajistí maximální možné pohodlí. Pelíšek by měl být na teplém místě bez průvanu, kde si kočka může v klidu užít chvíle odpočinku.

Aby kočka namáhala své klouby co nejméně, můžete jí poblíž pelíšku položit misku s čistou vodu. Nebude pak muset chodit příliš daleko, když dostane žízeň. Bude také více pít, což zabrání dehydrataci a sníží riziko infekcí močového traktu, které starší kočky často trápí. Zkuste také dát kočce poblíž pelíšku kočičí záchod – dokonce i když jej dosud nepoužívala, může zjistit, že záchod uvnitř domu je pro ni výhodný (nemusí chodit vykonávat potřebu příliš daleko).

Každá kočka má své oblíbené místo, které je obvykle výše než v úrovni podlahy (kočky např. rády pozorují chodce na ulici z parapetu okna nebo spávají na pohovce). Přestože kočka i ve vyšším věku ráda skáče, možná již nevyskočí na stejná místa jako zamlada. Můžete jít pomoci tím, že kolem vyvýšeného místa, kam kočka ráda skáče, vhodně rozmístíte nějaké předměty, po nichž se postupně dostane až nahoru. Ke křeslu, na kterém ráda lehává, například můžete přistavit podnožku. Jeden velký skok si tak může rozložit na dva menší.

Purple house icon
Cat scratching tree

Kočky se stejně jako lidé s přibývajícím věkem hůře pohybují. Méně pohybu znamená méně vynaložené energie v porovnání s dobou, kdy byla kočka mladší, a tedy riziko přibývání na váze.

Přemýšlejte o tom, čím svou kočku krmíte, a dávejte jí takovou stravu, která jí pomůže udržet si dobrou kondici. Všechno, co vaše kočka potřebuje, by jí měly poskytnout správné porce speciálního krmiva pro starší kočky.

Na rozdíl od psů kočky obvykle nevodíme na procházky, aby měly nějaký pohyb. S kočkou si však můžete hrát a povzbuzovat ji, aby prozkoumávala okolí domu. Bude se díky tomu více pohybovat, nebude mít nadváhu a její klouby zůstanou ohebné.

Pomocí našeho nástroje hodnocení tělesné kondice můžete sledovat, zda má kočka v různých životních fázích optimální váhu.

Kočka si během života vytváří jistý režim a návyky, kterými se řídí i ve vyšším věku. V zájmu zachování její fyzické i duševní pohody je nanejvýš žádoucí, aby mohla svůj obvyklý každodenní režim dodržovat i nadále.

Cat walking through grass
Green cat icon

Kočkám sice s věkem přibývají zkušenosti, mohou jim však poněkud ochabovat smysly. Existuje několik způsobů, jak můžete kočkám pomoci tento vedlejší příznak stárnutí zvládat.

Aby jim více chutnalo, můžete jim před podáváním krmivo mírně ohřát – bude více vonět. Porci krmiva můžete například vložit na pár sekund do mikrovlnné trouby, nesmí však být horké.

Pokud má kočka slabší sluch, snažte se v její přítomnosti nedělat nečekané a hlasité zvuky. Totéž se týká zraku – pokud kočka hůře vidí, jednejte s ní obezřetně a s rozmyslem, abyste ji nevylekali.

Stárnutí přináší do života koček řadu změn, což je může zpočátku znepokojovat a mást. Podzim života budou snášet mnohem lépe, když jim budete nadále ve stejné míře projevovat svoji lásku a budete o něco trpělivější než dříve. Kromě několika drobných úprav režimu a pravidelných prohlídek u veterináře se nic nezmění – váš vzájemný vztah bude pořád stejně naplňující.

Handprint and pawprint logo

Výživa starších koček

Small purple nutrition icon

Měnící se nutriční nároky

Vzhledem k tomu, že vaše kočka stráví v "seniorském" věku 40 % života, musíte brát v úvahu její měnící se nutriční nároky. Jen tak zajistíte, že bude stále spokojená a zdravá. Udává se, že kočky dosahují seniorského věku kolem sedmého roku. V této fázi jejich životní tempo začíná mírně zvolňovat. Vzhledem k ležérnějšímu způsobu života a pomalejšímu metabolismu kočka denně spotřebuje méně energie, takže již nepotřebuje tolik kalorií jako dříve. Tuto změnu by mělo odrážet také složení stravy, aby kočka nebyla překrmována a udržela si optimální váhu.

Grey cat relaxing

Speciální krmiva pro starší kočky poskytují vašemu stárnoucímu zvířeti vše, co potřebuje. Receptura těchto krmiv je založena na snadno stravitelných bílkovinách, které prospívají zažívání i zubům starších koček. Více informací najdete v našich pokynech týkajících se způsobu krmení starších koček.

Loss of appetite icon

Ztráta chuti k jídlu

Pokud pozorujete, že vaše kočka ztrácí chuť k jídlu, vezměte ji k veterináři. Nechutenství může být důsledkem onemocnění, anebo je způsobeno jednoduše tím, že se kočce s přibývajícím věkem mění chutě. Veterinář ověří, že se nejedná o něco vážnějšího, a dá vám pár tipů, jak kočce zase vrátit chuť k jídlu!

Značky Purina pro starší kočky

Společnost Purina nabízí několik značkových krmiv, jejichž receptury jsou pečlivě navrženy tak, aby vyhovovaly potřebám starších koček. Doporučujeme vám jednu z našich značek.

Pravidelné zdravotní prohlídky

Kočky jsou stejně jako lidé s přibývajícím věkem náchylnější k některým zdravotním obtížím. Některé zdravotní problémy starších koček jsou projevem běžného "opotřebení" organismu, jiným můžeme předejít nebo je můžeme snadno léčit.

Small green vet icon

Návštěvy veterináře

Nejlepším způsobem, jak udržovat starší kočky při dobrém zdraví, jsou pravidelné veterinární prohlídky. Během prohlídky veterinář kočku zváží a důkladně ji vyšetří. Pokud zjistí něco neobvyklého, může odebrat vzorek moči a krve, které podrobí testům zaměřeným na choroby typické pro starší kočky.

Existují speciální certifikované kliniky, které se zaměřují pouze na péči o kočky:

Certifikované WellCat kliniky – Kliniky, kde se kočky cítí jako doma

5 STŘÍBRNÝCH CERTIFIKOVANÝCH KLINIK V ČR

Veterinární klinika MyVet, s.r.o., Jesenice u Prahy,info@veterinarni-klinika.com

Veterinární centrum VIVA, Hradec Králové,veterinahk@volny.cz

Veterinární ordinace MVDr. Načeradské, Praha,info@naceradska.cz

Veterinární klinika AlfaVet, Frýdek Místek,klinika@veterinafm.cz

Veterinární klinika Na Weilovně, Příbram,klinika@weilovna.cz

Běžná očkování, odčervování a ošetření proti blechám kočka absolvuje stejným způsobem i ve vyšším věku.

Small blue health icon

Zubní prohlídky

Jelikož starším kočkám hrozí vyšší riziko potíží se zuby a dásněmi, musí v rámci rutinní zdravotní péče absolvovat také pravidelné zubní prohlídky.

Small purple cat icon

Kůže, srst a drápky

Kočky i ve vyšším věku potřebují drápy ke šplhání a k obraně, takže jim je zastřiháváme jen když je to zcela nevyhnutelné. Jelikož starší kočky již nejsou tak aktivní, opotřebovávají se jim drápky méně než dříve. To může znamenat, že čas od času potřebují zastřihnout. Některé starší kočky již nedokážou úplně zatáhnout drápky, které pak vypadají delší, než ve skutečnosti jsou – dejte proto pozor, abyste drápky nezkrátili příliš!

Kvůli méně ohebným kloubům již některé starší kočky nedosáhnou při péči o srst na každé místo na těle. Můžete jim s tím pomoci – krátkosrstým kočkám stačí jedno kartáčování týdně, dlouhosrsté kočky potřebují krátce vykartáčovat každý den. Pokud to není nezbytné, kočku nekoupejte – koupání může být pro starší kočky stresujícím zážitkem.

Příznaky stárnutí

Pokud pečujete o starší kočku, měli byste umět rozpoznat příznaky stárnutí – je to stejně důležité jako správná výživa a spousta láskyplné pozornosti. Zpozorujete-li některý z níže uvedených symptomů, pomůže vám to pochopit změny, kterými kočka prochází, a případně zvolit správnou léčbu.

Small purple cat icon

Starší kočky mohou trpět osteoartritidou, která způsobuje ztuhlost nebo bolesti kloubů. Kočce může trvat déle, než se jí podaří vstát, anebo její pohyby působí ztuhleji než obvykle. Příznakem osteoartritidy je také zcuchaná srst – kvůli ztuhlým kloubům nemůže kočka dostatečně pečovat o srst.

Pokud kočka trpí osteoartritidou, musí mít vždy snadný přístup k misce s krmivem. Nějakou dobu ji proto při krmení pozorujte a ujistěte se, že se snadno dostane ke krmivu a že je schopna sníst odpovídající dávku.

Small blue health icon

Pokud má kočka potíže se zuby, dává to najevo mnohem viditelněji než pes. Pravděpodobně si u ní povšimnete potíží se žvýkáním, slintání a zapáchajícího dechu, anebo úplně přestane žrát. Pokud skutečně přestane přijímat potravu, začne také hubnout. Jestliže některý z těchto příznaků zpozorujete, vezměte kočku co nejdříve na prohlídku zubů.

Small blue health icon

Starší kočky mívají občas problémy s ledvinami. Mezi příznaky patří nadměrný příjem tekutin a nadměrné nebo nekontrolované močení. Pokud u kočky některý z těchto příznaků zpozorujete, vezměte ji co nejdříve na prohlídku k veterináři. Tyto symptomy mohou poukazovat na diabetes nebo hormonální obtíže.

Small blue health icon

Kočky za normálních okolností nedýchají otevřenými ústy. Pokud zpozorujete, že kočka ztěžka dýchá nebo lapá po dechu, může to být příznak srdeční nebo respirační choroby. Mezi další příznaky patří neobvyklá letargie, lapání po dechu nebo vzpřímený sed, při němž se kočce lépe dýchá.

Small blue health icon

Pokud má kočka na těle jakékoliv výrůstky, bulky nebo bradavice, musí je vidět veterinář. Mohou být zcela benigní, potenciálně však mohou být příznakem rakovinného bujení.

Small orange welfare icon

Kočky se ve vysokém věku občas chovají podivně či nečekaně. Může se jednat o nahodilé vytí a mňoukání, močení a vyprazdňování na nevhodných místech, zmatené chování a zapomnětlivost (např. v souvislosti s používáním kočičího záchodu). Obvykle jsou to vedlejší příznaky senility, pokud se však vyskytují častěji a působí potíže, promluvte si o nich s veterinářem.

Small blue health icon

Starší kočky mohou trpět šedým zákalem a nukleární sklerózou. I když při obou těchto onemocněních pozorujeme v očích kočky namodralý zákal, jejich průvodní příznaky se liší. Odlišit je musí veterinář.

Tyto obtíže jsou u koček méně časté než u psů.

Small blue health icon

Hypertyreóza je velmi častým onemocněním starších koček. Dochází při ní k narušení metabolismu, v jehož důsledku kočky rychleji spalují energii a mají tudíž větší chuť k jídlu. Zároveň však rychle hubnou. Mezi další symptomy hypertyreózy patří matná srst a nevyzpytatelné chování (např. hyperaktivita) – pokud tyto příznaky zpozorujete, vyhledejte veterináře. Toto onemocnění lze úspěšně léčit.

Pokud si u starší kočky všimnete kteréhokoliv z výše uvedených příznaků nebo vás znepokojuje jiný aspekt jejího celkového stavu, co nejdříve se poraďte s veterinářem.

Budete-li věnovat dostatečnou pozornost potřebám vaší kočky a veškerým změnám, kterými prochází, bude pro vás v dalších letech snazší věnovat jí dostatek lásky a péče, které bude potřebovat.