Jak správně pečovat o kůži a srst štěňat

Suchá kůže může být pro štěňata velmi bolestivým problémem. Proces vysychání kůže je spojený s nepříjemným svěděním. Štěně pocitu svědění neodolá a bude si kůži ve dne v noci škrábat. Škrábání kůže může být velmi škodlivé a vede k porušení kůže a jejímu krvácení, což může v konečném důsledku způsobit daleko závažnější kožní potíže.

Dobrá zpráva je, že existuje řada způsobů, jak minimalizovat riziko vysychání kůže a udržovat srst štěněte v optimálním stavu.

Kartáčování

Kartáčování
 

Jedním z nejlepších způsobů, jak předcházet vysychání kůže u štěňat, je kartáčování srsti. Pokaždé, když štěně kartáčujete, odstraňujete šupinky suché kůže z jejího povrchu. Pokud se tyto šupinky průběžně neodstraňují, dráždí kůži, což vede ke svědění.

Kartáčováním také podporujete vývoj tukových žláz v kůži štěněte. Tyto žlázy hrají důležitou roli při udržování dobrého stavu kůže a srsti vašeho štěněte. Budete-li štěně kartáčovat již od útlého věku, zvykne si na pravidelnou péči o srst a bude i v dospělosti vnímat kartáčování jako příjemnou zkušenost.

Olivový olej
 

Olivový olej je přímo nabitý prospěšnými mastnými kyselinami, které vyživují kůži vašeho psa. Mastné kyseliny, např. omega 3 kyselina, jsou pro vývoj kůže a srsti štěněte naprosto zásadní. Přidáte-li denně pár kapek olivového oleje do krmného přídělu štěněte, může to stav kůže zásadně ovlivnit, zejména pokud již štěně suchou kůží trpí.

 

Olivový olej

Šampon pro štěňata
 

Speciální šampony mohou štěněti v období vývoje srsti velmi prospět. Většina šamponů obsahuje různé oleje a přísady, které zlepšují pružnost kůže vašeho psa. Tyto speciální přísady také pomáhají při regeneraci a výživě kůže, která má tendenci mírně vysychat.

V každém případě se ujistěte, že při šamponování štěněte používáte speciální šampon pro psy, a ne šampon určený lidem. Šampony na vlasy nejsou určené pro domácí mazlíčky a ve skutečnosti mohou nadělat víc škody než užitku. Požádejte veterináře, aby vám doporučil šampon optimální pro velikost a plemeno vašeho psa.

Hydratace
 

Existuje celá řada důvodů, proč by váš pes měl být vždy dostatečně hydratovaný. Jedním z nich je, že u dehydrovaného štěněte mohou vzniknout kožní problémy. Mezi kožní příznaky dehydratace patří ztráta pružnosti kůže a tvorba vrásek či záhybů. Pokud si těchto příznaků všimnete, ujistěte se, že pes má neustále přístup k čisté pitné vodě. Jestliže štěně odmítá pít, vezměte je k veterináři. Mohlo by se jednat o nějaký vážnější zdravotní problém.

 

Výběr správného krmiva
 

Stav srsti a kůže štěněte ovlivňuje také typ krmiva, který zvířeti dáváte. Hledáte-li kompletní recepturu pro psy, která prokazatelně podporuje dobrý stav kůže, uvažujte o krmivu PURINA® PRO PLAN® se směsí živin OPTIDERMA®. Toto dietní krmivo bylo vytvořeno speciálně s cílem řešit kožní potíže psů.

S každou miskou tohoto krmiva se budou kožní potíže, související s citlivostí štěněte na určité složky stravy, zmírňovat. Toto krmivo totiž obsahuje vybrané zdroje proteinů (více než 90 % z lososa) a také živiny prospívající kůži, tj. zinek, esenciální mastné kyseliny a vitamíny A, E a B.

Více informací o tomto dietním krmivu najdete zde.

Podělte se o to se svými přáteli

ShareEmailtwitterFB