Krmení štěněte

Vaše štěně je zatím úplně maličké, během velmi krátké doby však jako zázrakem vyroste! Za pouhých 12 měsíců (u větších plemen až 24 měsíců) ze štěněte vyroste zcela vyvinutý dospělý pes.
Štěně zlatého retrívra se žvýkací hračkou v tlamě
Štěně zlatého retrívra se žvýkací hračkou v tlamě
Štěně zlatého retrívra se žvýkací hračkou v tlamě

Čím krmit štěňata

Mateřské mléko je optimální první stravou, neboť od přírody obsahuje živiny potřebné k tomu, aby ze štěněte vyrostl silný dospělý pes. I když jsou štěňata k odstavu připravena až ve věku 6-8 týdnů, většina z nich se začne zajímat o pevné krmivo již ve věku 3-4 týdnů – obvykle tak, že si nedopatřením potřísní packy krmivem matky a pak si je olízají.

Právě v tomto věku je vhodné začít štěněti nabízet speciální krmivo pro štěňata. Pokud se rozhodnete pro suché krmivo, přidejte do něj trochu vody a rozmíchejte je na řidší kaši. Jak štěně poroste, přidávejte postupně méně vody, aby bylo krmivo méně vlhké. Nepodlehněte pokušení odstavit je od matky příliš brzy – předčasný přechod na pevné krmivo může mít negativní vliv na dozrávající zažívací ústrojí štěněte.

Štěňata nadšeně poznávají okolní svět a potřebují k tomu spoustu energie. Speciální krmiva pro štěňata jsou navržena tak, aby obsahovala kompletní a vyvážnou směs živin, pro štěně nezbytných. Krmiva pro štěňata obsahují více kalorií bez navýšení objemu, takže poskytují energii nezbytnou pro vývoj těla i psychiky a nezahlcují přitom zažívací ústrojí štěňat.

Vysoce kvalitní krmiva pro štěňata obsahují spoustu lehce stravitelných proteinů potřebných pro správný vývoj tkání a orgánů a zvýšené množství životně důležitých minerálů jako vápník, fosfor, hořčík, zinek a železo a také vitamín D pro silné kosti a zuby. Pokud veterinář nerozhodne jinak, není nutné dávat štěňatům, která dostávají kompletní krmivo pro štěňata, žádné doplňky stravy. V nabídce krmiv Purina je několik receptur, které můžete vyzkoušet:

Štěně má menší ústní dutinu než dospělý pes. Většina krmiv pro štěňata je k dispozici ve formě menších granulí, které štěně snáze rozkousá a získá z nich nezbytné živiny. Štěňata mají od přírody ráda křupavou konzistenci krmiva a žvýkání granulí je dobré pro silné, čisté a zdravé zuby.

Jakmile najdete krmivo, které z různých důvodů vyhovuje vám i štěněti, není důvod je později měnit. Štěňata mívají při změně stravy zažívací potíže, takže pokud jim stávající krmivo nezpůsobuje žádné zažívací či jiné obtíže a ani veterinář vám žádnou změnu stravy nedoporučil, je nejlepší značku krmiva neměnit. Jestliže musí štěně z nějakého důvodu přejít na jinou stravu, je nutné to provést pozvolna (viz pokyny níže).

Kolik krmiva by mělo štěně dostávat

Štěňata mívají často "velké oči" a přeceňují možnosti svého bříška! Aby dostala vše, co potřebují, ale abychom je zároveň nepřekrmovali, je vhodné podávat jim častěji malé porce. Velikost a četnost porcí závisí na věku a velikosti štěněte, případně na pokynech veterináře. Dokud ještě štěně saje mléko, začněte mu podávat jednu polévkovou lžíci krmiva pětkrát denně. Obecné pokyny pro krmení jsou následující:

  • 4-6 porcí denně od počátku podávání pevného krmiva až do odstavu (obvykle ve 2 měsících věku).
  • 4 porce denně od dvou do tří měsíců věku.
  • 2-3 porce denně od čtyř do šesti měsíců věku.
  • 2 porce denně od šesti měsíců věku (záleží na plemeni).

Důležité je štěně nepřekrmovat, aby nemělo zažívací potíže nebo aby nedocházelo k nepřiměřenému zatížení vyvíjející se kostry v důsledku rychlého přírůstku váhy. Chcete-li mít zdravé štěně, pečlivě si rozvrhněte, jak jej budete krmit.

Důkladně si prostudujte pokyny ke krmení uvedené na obalu krmiva – poslouží vám pro začátek jako užitečné vodítko. Přesné množství krmiva, které byste štěněti měli dávat, závisí na jeho věku, plemeni, případných zdravotních potížích a také na jeho temperamentu – hravější štěňata spálí více energie, takže musí dostávat více kalorií! Pro sledování fyzické kondice štěněte použijte náš Nástroj hodnocení tělesné kondice, díky němuž můžete kontrolovat, zda štěně správně roste a nemá podváhu nebo nadváhu.

Kontrolovat, zda má štěně správnou váhu vzhledem k jeho věku, velikosti a plemeni, můžete také pravidelným vážením. Vážit štěně můžete přímo doma. Pokud si nejste jistí, jak při vážení postupovat, veterinář vám to předvede při pravidelné prohlídce štěněte.

Nekrmte štěně bezprostředně před plánovanou fyzickou aktivitou (po krmení by měla uběhnout alespoň hodina), ani těsně po ní. S cílem předcházet zažívacím potížím se vyplatí navyknout štěně na pravidelný odpočinek po jídle. Zejména u velkých a obřích plemen může v opačném případě dojít dokonce k přetočení žaludku. V těchto případech hovoříme o torzi žaludku – jedná se o naléhavý stav, který vyžaduje okamžitý zásah veterináře.

Štěně by mělo dostávat krmivo na tichém místě stranou rušného rodinného života, kde je nebude nic vyrušovat. Krmivo štěněti podávejte do dokonale čisté misky a na snadno omyvatelném povrchu (dlážděná podlaha, podložka na krmení).

Zajistěte, aby štěně při krmení nerušily ani děti. Štěňata by se mohla naučit krmivo příliš rychle hltat nebo si je agresivně bránit. Pokud máte doma další psy, krmte je ve stejnou dobu, avšak na různých místech, aby nedocházelo k potyčkám a aby si psi vzájemně neujídali z misek!

Nezáleží jen na tom, čím štěně krmíte, ale také jak krmivo podáváte.

Vlhké krmivo je třeba podávat při pokojové teplotě, protože lépe voní a je stravitelnější. Pokud krmivo uchováváte v ledničce, nezapomeňte je přibližně hodinu před podáváním z ledničky vytáhnout. Krmivo můžete také vložit na pár sekund do mikrovlnné trouby, nesmí však být po ohřátí horké.

Vlhké krmivo se rychle kazí, takže je nikdy nenechávejte jen tak stát. Většina štěňat dává přednost křupavému suchému krmivu. Pokud má to vaše raději vlhčené krmivo, anebo by suché krmivo nemělo dostávat ze zdravotních důvodů, je třeba přidat vodu ke granulím nejméně 30 minut před podáváním. Křoupání suchých granulí pomáhá odstraňovat zubní plak. Jestliže má vaše štěně raději vlhčené krmivo, můžete mu dávat speciální pamlsek, který odstraňuje zubní povlak. Veškeré pamlsky je nicméně nutné započítat do celkového denního příjmu kalorií.

Jak štěně roste, má stále větší chuť k jídlu. Aby mělo dost energie na rychlý růst a tvorbu svalové hmoty, musí dostávat více krmiva.

V závislosti na plemeni může štěně v šesti měsících věku potřebovat až dvojnásobný objem kalorií než ve dvou měsících. Obecně platí, že u menších psů je vhodné zvyšovat velikost porcí od šesti do 12 měsíců věku a poté je již možné přejít na krmivo pro dospělé psy. U velkých plemen je třeba začít zvyšovat krmnou dávku v šesti měsících a poté ji zase snížit ve 12 měsících, kdy končí intenzívní fáze jejich růstu. U psů větších plemen doporučujeme přecházet na krmivo pro dospělé psy až v 18-24 měsících věku.

Sousloví "má pohled štěněte" nevzniklo náhodou – štěňata přesně vědí, čeho chtějí dosáhnout, a v žadonění o pamlsek jsou nepřekonatelná! Pokud však má vaše štěně dostávat vyváženou a zdravou stravu, v žádném případě nesmí dostávat zbytky od stolu.

A když už občas podlehnete, pamatujte, že pamlsky by neměly představovat více než 10 % celkové krmné dávky zvířete. V opačném případě riskujete, že štěně nebude dostávat vyváženou stravu. Některé potraviny jsou pro psy zcela tabu:

  • Štěně nikdy nesmí dostat syrové maso. Riziko otravy snížíte, pokud čerstvé maso důkladně uvaříte. Před podáváním se ujistěte, že v mase nejsou úlomky kostí, zejména lámavých drůbežích a rybích kostí. Úlomky kostí mohou poškodit zuby a způsobit obstrukci střev.
  • Psi se nesmí dostat k čokoládě, je pro ně jedovatá.
  • Pro psy je také velmi toxická cibule a hrozny/rozinky.

Přečtěte si podrobný seznam látek, které mohou vašemu štěněti ublížit

Přechod na krmivo pro dospělé psy

I když mladý pes vypadá zcela dospěle (u menších plemen zhruba v 6-8 měsících věku, u obřích plemen ve věku kolem 24 měsíců), z biologického hlediska je stále štěnětem. Je proto důležité, aby odrostlejší štěně nezačalo dostávat stravu pro dospělé psy příliš brzy.

Kalorie a živiny navíc, které jsou obsaženy v krmivech pro štěňata, potřebují mladí psi zhruba do věku 12-24 měsíců (u velkých a obřích plemen dokonce ještě déle). Teprve v tomto životním stádiu budou připraveni přejít na krmivo pro dospělé psy. Pokud si nejste jistí, kdy psovi přestat dávat krmivo pro štěňata, obraťte se na veterináře.

Štěňata mají velmi citlivé zažívání, které může náhlá změna stravy narušit – nezáleží přitom, jestli jde o přechod z vlhkého na suché krmivo, změnu značky krmiva nebo přechod z receptury pro štěňata na krmivo pro dospělé psy.

Pokud jste si štěně právě přinesli domů, je nejlepší dávat mu zpočátku stejnou stravu, kterou dostávalo u chovatele nebo v útulku – samozřejmě pokud se stávajícím krmivem nemá žádný problém.

Jestliže je z nějakých důvodů nutné přejít na jinou stravu, musíte postupovat pozvolna, aby si štěně na nové krmivo zvykalo postupně. Přimíchejte malé množství nového krmiva do stávající stravy a během následujících 7-10 dnů podíl nového krmiva zvyšujte tak, aby mělo štěně na konci přechodného období v misce pouze nové krmivo.

Přechází-li štěně z vlhkého krmiva na suché krmivo, bude si na změnu zvykat déle. Bude usilovněji žvýkat, bude jíst delší dobu a určitě bude potřebovat více vody. Při přechodu ze suchého na vlhké krmivo bude naopak pít o něco méně. Textura vlhkého krmiva pro něj bude neznámá, takže pokud bylo štěně zvyklé křoupat suché granule, přimíchejte mu do vlhkého krmiva několik sušenek.

Mějte na paměti, že porce suchého krmiva je na pohled menší než porce vlhkého krmiva, protože granule obecně obsahují více kalorií. Aby byl zachován přísun energie, musí štěně dostávat vlhkého krmiva o něco více.

Budete-li dodržovat naše pokyny v oblasti krmení, vaše štěně bude spokojené a zdravé a bude mít spoustu energie na vaše společná dobrodružství!

Více informací o krmivech pro psy značky PURINA® najdete zde.