Co obsahují krmiva PURINA

Majitel s německým ovčákem

Společnost PURINA si klade za cíl vytvářet pečlivě vyvážená krmiva, díky nimž budou vaši domácí mazlíčci spokojení a zdraví. Dosažení tohoto cíle nás v našem snažení motivuje již více než 85 let.

Náš tým specialistů v oboru výživy, chování zvířat, veterinární medicíny a přípravy receptur usilovně pracuje na přípravě krmiv, která zvířatům pomáhají udržet si dobrý zdravotní stav a fyzickou i mentální pohodu. Náš cíl není nijak složitý: usilujeme jednoduše o to, aby byli domácí mazlíčci na celém světě co nejspokojenější a nejzdravější.

Jednou z nejdůležitějších součástí naší práce je výběr správných přísad. Naše chutná a výživná krmiva obsahují suroviny živočišného původu (např. kuřecí, hovězí, jehněčí a rybí maso), zeleninu, obiloviny a vitamíny. Jelikož výživa zásadním způsobem ovlivňuje růst a vývoj zvířat, neponecháváme v tomto ohledu nic náhodě. V následujícím textu najdete další informace o konkrétních přísadách sortimentu krmiv PURINA...

Maso a výrobky živočišného původu

Obecně platí, že suroviny živočišného původu (např. kuřecí, hovězí a jehněčí maso) jsou kvalitním zdrojem bílkovin, esenciálních mastných kyselin, železa a některých vitamínů skupiny B. Kočkám a psům navíc velmi chutnají a jsou pro ně dobře stravitelné.

Termín "maso a masné deriváty" označuje jednoduše přísady živočišného původu. Společnost PURINA používá pouze přísady pocházející ze zvířat, která prošla veterinární inspekcí a u nichž bylo potvrzeno, že suroviny z nich připravené jsou vhodné k lidské spotřebě. To znamená, že krmiva společnosti PURINA obsahují suroviny pocházející ze stejných zvířat, jejichž maso a další produkty konzumujeme také my (např. hovězí, jehněčí, drůbeží a vepřové maso).

Ryby a vedlejší výrobky z ryb

Ryby jsou vynikajícím zdrojem mimořádně kvalitního proteinu a právě proto je s oblibou zařazujeme do receptur krmiv PURINA pro domácí mazlíčky. Proteiny jsou základními stavebními kameny organismu, jsou nezbytné pro jeho růst a regeneraci. Pomáhají uvolňovat energii a podílejí se na stavbě svalů, kůže, srsti, protilátek a hormonů.

Rybí svalovina obsahuje jód. Jelikož suroviny z ryb často obsahují mleté kosti, jsou také kvalitním zdrojem vápníku a fosforu. Maso tučných ryb obsahuje vitamíny A a D a omega-3 mastné kyseliny, díky nimž bude mít váš domácí mazlíček neustále zdravou a zářivou srst.

Rostlinné složky (zelenina, obiloviny)

Řada krmiv PURINA obsahuje kromě zdrojů proteinů také zeleninu, která je skvělým zdrojem vitamínů, minerálů a vlákniny. Sojové boby jsou zdrojem proteinů a energie, omega-6 masných kyselin, vitamínů skupiny B, vlákniny a minerálních látek.

Kvalitní zdroje sacharidů v krmivech pro domácí mazlíčky obvykle představují obiloviny (neboli cereálie). Obilniny jako jsou kukuřice, rýže, pšenice nebo ječmen přidáváme do řady krmiv PURINA, neboť jsou důležitým zdrojem energie a doplňkovým zdrojem proteinů a dalších živin (např. některých vitamínů B). Některé typy vlákniny (například z rýžových otrub) mají navíc příznivý vliv na zdravotní stav zažívacího ústrojí.

Doplňkové látky (vitamíny, minerální látky a aminokyseliny)

Stejně jako lidé, i kočky a psi musí v potravě přijímat vyváženou směs vitamínů a minerálních látek, nezbytných pro regeneraci tělesných struktur a zachování životních funkcí. Vitamíny podporují celou řadu tělesných funkcí a struktur včetně imunitního systému, zraku, kostí, svalů a kloubů a produkce antioxidantů. Minerály zajišťují správnou bilanci tělesných tekutin, podporují metabolismus a jsou základem silných kostí a zubů.

Vitamíny, minerály a aminokyseliny se řadí mezi tzv. nutriční doplňkové látky v krmivech pro zvířata. Přidáním těchto doplňkových látek vytváříme nutričně kompletní a vyvážená krmiva, která pokrývají veškeré potřeby vašeho domácího mazlíčka týkající se výživy. Například vitamín A podporuje zdravý zrak; vápník a fosfor jsou nezbytné pro zdravý růst a regeneraci kostí a zubů; železo (síran železnatý monohydrát) je důležité pro správnou krvetvorbu a zinek (síran zinečnatý monohydrát) podporuje zdravý imunitní systém.

Sodík je jedním z minerálů, které ve stravě koček a psů nesmí chybět. Sodík ve formě chloridu sodného se významně podílí na správné funkci nervové soustavy. Správný poměr určitých minerálů, kterým říkáme elektrolyty (např. sodík, draslík, vápník a hořčík), úzce souvisí s udržováním vyrovnané bilance tekutin, tak aby voda v těle nechyběla (dehydratace) nebo aby jí naopak nebylo příliš mnoho. Sodík je v krmivech PURINA obsažen vždy pouze v bezpečném množství a je součástí 100% kompletní a vyvážené stravy.

 

Další doplňkové látky (konzervanty, aromata, antioxidanty a barviva)

Doplňkové látky jsou důležité pro dosažení atraktivní chuti krmiva a zároveň umožňují poskytovat vašim čtyřnohým miláčkům bezpečnou a nutričně vyváženou stravu. Používáme pouze malé množství doplňkových látek, které jsou naprosto bezpečné a jsou v souladu s přísnými předpisy EU v oblasti krmiv pro domácí zvířata. Doplňkové látky, o nichž je zde řeč, jsou obsaženy také v potravinách určených pro lidskou spotřebu.

K doplňkovým látkám patří např. konzervanty. Umělé či přírodní konzervační látky chrání potraviny před zkažením (brání například žluknutí tuků). Jsou proto nezbytné pro zachování dobré kvality, bezpečnosti a správné chuti krmiv.

Dalším příkladem doplňkových látek jsou antioxidanty. Bylo prokázáno, že antioxidanty hrají důležitou roli v udržování dobrého zdravotního stavu a fyzické i mentální pohody zvířat. V některých případech přidáváme antioxidanty (např. vitamín C, vitamín E a selen) do krmiv s cílem posílit zdraví zvířat a neutralizovat tzv. volné radikály.

Barviva do našich krmiv přidáváme v minimální míře. Barviva a všechny ostatní doplňkové látky, které používáme, jsou důsledně regulovány řadou úřadů (Evropský úřad pro bezpečnost potravin [EFSA] ve spolupráci s Evropskou komisí) a jsou ve všech členských státech EU povoleny k použití v potravinách určených pro lidskou spotřebu a také v krmivech pro kočky a psy. Všechny produkty společnosti PURINA připravujeme v souladu s přísnými předpisy EU v oblasti krmiv pro domácí zvířata, tak abychom zajistili jejich bezpečnost a nutriční vyváženost.

 

Tuky a oleje

 

Tuky a oleje jsou nezbytnou součástí stravy domácích mazlíčků. Jsou důležitým zdrojem kalorií – obsahují dvakrát tolik energie než proteiny nebo sacharidy. Tuky také zlepšují chuť a stravitelnost krmiva.

Esenciální mastné kyseliny jsou důležité pro celkový zdravotní stav vašeho mazlíčka. Zvířata díky nim mají zářivou srst, zdravou kůži a silný imunitní systém; podporují také reprodukci a pomáhají při odstraňování odpadních látek z těla.

Nejen odborníci na výživu se v současnosti zabývají otázkou, které tuky jsou pro nás "dobré" a které nám "škodí". Veterináři všeobecně však soudí, že riziko ucpávání tepen je u koček a psů nižší než u člověka.

Složení krmiv PURINA, včetně obsahu tuku, je pečlivě přizpůsobeno potřebám vašeho domácího mazlíčka, tak aby dostával správné množství živin odpovídající jeho životnímu stádiu a způsobu života. To znamená, že přesný obsah tuku v různých produktech se liší. Například krmivo PURINA pro štěňata obsahuje více tuku než krmivo pro dospělé psy; krmiva pro starší psy a psy s nadváhou jsou naopak nízkotučná.

 

Sacharidy

 

Mezi sacharidy patří sacharóza (z cukrové třtiny nebo cukrové řepy), fruktóza a glukóza, což jsou přírodní látky obsažené v lidské stravě (ovoce, zelenina). Sacharidy jsou stejně jako protein zdrojem energie. V krmivech pro domácí zvířata však cukry nejsou příliš zastoupeny. Když se podíváte na etiketu, "cukry" najdete v seznamu přísad až ke konci (živiny jsou uváděny v sestupném pořadí podle množství).