Historie společnosti

undefined

Jsme přesvědčeni, že pokud lidé a zvířata žijí společně, jejich životy to jednoznačně obohacuje. Této myšlence podřizujeme všechny naše činnosti již od roku 1904, kdy William H. Danforth založil značku Purina. Je základem veškerého našeho úsilí a promítá se do všech produktů, které nabízíme našim zákazníkům na celém světě.

Značka PURINA®, jak ji dnes v Evropě známe, stojí na pevných základech tří renomovaných společností zabývajících se péči o domácí mazlíčky: PURINA, Spillers a Friskies. Každá z nich má vlastní bohatou historii a každá má lví podíl na tom, že se PURINA stala nejvýznamnější společností v oblasti výživy domácích mazlíčků. Zajímají vás podrobnosti? Dále se o historii konkrétních značek dozvíte více.

1829

Joel Spiller zakládá společnost Corn Factor and Dealer v Bridgewateru v anglickém hrabství Somerset.

1840s

Joel Spiller s menším přispěním svého obchodního partnera jménem Samuel Browne buduje teprve druhý parní mlýn v Británii.

1856

Společnost Spiller and Co. otevírá druhou provozovnu – pekárnu v Cardiffu. Zanedlouho poté firma vyrábí své první sušenky pro psy.

1887

Spiller and Co. se stává akciovou společností.

1890

Spiller and Co. se spojuje s bristolskou firmou William Baker and Sons a získává nový název Spillers and BAKERS.

1894

William H. Danforth ve spolupráci s Georgem Robinsonem a Williamem Andrewsem vstupuje na trh s krmivy pro hospodářská zvířata založením společnosti Robinson-Danforth Commission Company. Tato společnost je později přejmenována na Ralston PURINA.

1907

Společnost Spillers and BAKERS® Limited uvádí na trh výrazně barevné sušenky pro psy s názvem SHAPES. I po 100 letech jsou sušenky SHAPES stále na pultech obchodů!

1914

28. července je vyhlášena první světová válka. Spillers v té době vyrábí 18 různých druhů sušenek pro psy v továrnách v Cardiffu, Bristolu, Londýně, Newcastlu a Birkenheadu.

Dvacátá léta 20. století

Společnost Carnation Corporation, která stála u zrodu značky Friskies, otevřela v americkém Seattlu první výzkumné centrum na světě, které se zaměřovalo na výživu psů.

1923

Téměř 100 let po svém založení Spillers dramaticky expanduje a do roku 1923 přebírá nejméně sedm přidružených společností.

1926

Purina zakládá první středisko zaměřené na výživu zvířat a péči o zvířata v komplexu Purina Farms poblíž městečka Gray Summit v americkém Missouri. Zde se ověřovala chutnost a nutriční hodnota krmiv společnosti Purina. Dnes je z tohoto střediska výzkumné centrum Nestlé PURINA® Pet Care Centre, jehož sídlo je v severozápadní části státu Missouri. Spillers se stal oficiálním dodavatelem královského dvora, když získal oprávnění dodávat královskému dvoru krmivo pro psy (Royal Warranty).

1927

Na trh je uvedeno speciální krmivo pro chrty WINALOT®, které je propagováno jako "palivo" pro závodní psy! V téže době se společnost rozhodla sjednotit a unifikovat své značky a založit firmu s novým jménem: Spillers Limited.

Třicátá léta 20. století

Obchodování s krmivy pro domácí mazlíčky a další zvířata zažívá boom. Značky společnosti Spillers jako je WINALOT®, SHAPES a SAVAL jsou nejúspěšnější v celé Británii.

1939-1945

Kvůli přídělovému systému, který byl během válečných let zaveden, bylo pro výrobu sušenek pro psy k dispozici jen velmi málo mouky. Dále bylo zakázáno používat pocínovaný plech pro výrobu plechovek určených pro krmivo pro zvířata.

1948

Značka Friskies přišla s převratnou novinkou... uvedla na trh s krmivy pro domácí mazlíčky vůbec první sortiment konzerv s vlhkým krmivem pro psy.

Padesátá léta 20. století

Po úspěchu konzerv s vlhkým krmivem pro psy značka Friskies udělala radost také majitelům koček a začala vyrábět vlhké krmivo v plechovkách i pro kočky.

1953

Omezení týkající se mouky a obilnin jsou konečně odvolána, což sebou nese rozkvět pekárenského trhu i trhu s krmivy pro zvířata a zároveň silnější konkurenci v oboru.

1956

PURINA® oslavuje další světové prvenství – Purina Dog Chow® je prvním krmivem vyráběným s použitím technologie extruze. Tato technologie se dodnes používá při výrobě charakteristických tvarů granulí.

1958

Společnost Spillers udělala velkou radost všem psům, když pod značkou BAKERS® uvedla na trh první konzervy s krmivem pro psy, které jsou vyráběny hlavně z masa – krmivo neslo název WAGALOT (angl. wag = vrtět [ocasem]).

1960

Společnost Spillers získala firmu Spratts Patent Limited a jejich hlavní značku BONIO® - originální sušenky pro psy ve tvaru kosti. Po značce krmiv pro kočky TOP CAT se brzy na celostátním trhu objevily nové značky PRIME a PRIZE.

1963

PURINA® reaguje na zvyšující se počet domácností, v nichž jsou domácími mazlíčky kočky, a uvádí na trh nový sortiment Purina Cat Chow®.

1964

Společnost Spillers přebírá firmu Scottish Animal Products Ltd. a díky novým konzervárnám ve skotském Barrheadu a severoirském Malone se jí daří ztrojnásobit produkci krmiva v konzervách. Tato akvizice rozšiřuje portfolio společnosti o dvě významné značky ARTHURS (původně KATTOMEAT) a KENNOMEAT.

1969

Pro společnost Spillers velmi rušný rok. Kromě toho, že skupina Spillers založila středisko zaměřené na výživu a péči o zvířata s názvem Spillers Nutritional Centre and Pet Care Unit, odkoupila také firmu Wright & Company Ltd., čímž získala jejich značku sušenek ALL-IN-ONE.

1972

Do portfolia Spillers přibývají další dvě významné značky krmiv pro domácí mazlíčky – tentokrát je to STAMINA pro psy a PAWS pro kočky. Obě značky společnost získala po převzetí Stamina Foods, značky spadající pod firmu Rank Hovis McDougall Ltd.

1973

Na základě zjištění, že výživa psů malých plemen má svá specifika, uvádí Friskies na trh značku Mighty Dog – speciální sortiment krmiv pro menší psy.

1975

Friskies je ve srovnání s konkurencí stále o krok napřed a začíná nabízet GO-CAT®, což je v celosvětovém měřítku první 100% kompletní a vyvážené suché krmivo pro kočky.

1979

Spillers hledá nové prostory a přesunuje ústředí do New Malden v anglickém hrabství Surrey.

1980

Skupinu Spillers Group odkoupila skupina Dalgety Group za 72,5 miliónu liber.

1985

Nestlé S.A. kupuje Carnation Corporation včetně Friskies Pet Food. Společně se rozhodli ponechat název známé značky ve slovním spojení Friskies Europe.

1986

Ralston prodává svůj segment krmiv pro zvířata PURINA® Mills, takže se společnost může plně soustředit na krmiva pro psy a kočky.

1987

PURINA® zveřejňuje průlomovou čtrnáctiletou odbornou studii, která prokázala, že pokud jsou psi krmeni tak, aby si udrželi optimální tělesnou kondici, mohou se ve zdraví dožít vyššího věku.

Téhož roku PURINA® představuje projekt Pets for People – speciální grant, který pomáhá s hledáním nového domova pro zvířata z útulků. V současné době pomáhá Pets for People jen v USA téměř šesti tisícům organizací zabývajících se péčí o zvířata. Krátce nato je představen projekt Pets for Seniors, který finančně podporuje seniory, aby mohli poskytnout nový domov opuštěným zvířatům z více než 150 útulků.

1990

Nové desetiletí přináší Friskies Europe novou akvizici. Tentokrát je to ALPO Pet Foods (USA). Známý kanadský herec a hudebník Lorne Greene, který účinkoval v televizních reklamách na výrobky ALPO, kvalitě krmiva natolik důvěřoval, že je sám ochutnal!

1993

Od BP Nutrition Ltd. byla získána společnost Paragon Petcare s výrobními podniky ve Francii, Německu a Nizozemsku. Do britského portfolia tak přibyla značka BETA®, na kontinentu to byly značky DOKO a DOKAT.

1995

Skupina Dalgety Group získává evropský segment krmiv pro zvířata firmy Quakers, včetně hlavní značky krmiv pro kočky FELIX®.

1998

Téměř 170 let po svém založení spojuje Spillers Pet Foods síly s Nestlé S.A. a vzniká tak jedna z největších světových společností zabývající se péčí o domácí mazlíčky.

1999

Nestlé zakládá první a doposud jediné středisko na světě, které podporuje špičkové vědce ve výzkumu DNA psů. Středisko nese název Canine Reference Family DNA Distribution Center.

2001

12. prosince Nestlé přebírá firmu Ralston Purina a vzniká společnost Nestlé PURINA Pet Care. Díky tomuto kroku se zvyšuje dostupnost výrobků PURINA® na celém světě – k velké radosti samotných zvířat i jejich majitelů!

2010

Po letech plánování je otevřeno multifunkční středisko PURINA® Event Center, které slouží k pořádání největších výstav koček a psů. Středisko nabízí kryté výstavní prostory, speciální povrchy pro sportovní aktivity, speciální místnost pro koupání psů a více než 150 míst, kde je možné upravovat srst zvířat atd.