Sonia

Regulatory & Scientific Affairs Specialist en Dierenarts @Purina

Složení

Přejděte do sekce >

Termíny "bohaté na", "ochuceno", "kuřecí menu" atd. jsou podrobně popsány v Kodexu pro správnou praxi označování pro krmiva pro zvířata v zájmovém chovu, který zformulovala federace FEDIAF*. Podle těchto výrazů si můžeme udělat představu o obsahu konkrétní suroviny v krmivu.

O obsahu surovin vypovídají následující termíny:

  • "S příchutí X": surovina není v krmivu obsažena, krmivo má však její příchuť díky obsahu aromatické látky, např. "s příchutí slaniny".
  • "Ochuceno / S chutí X" znamená, že v produktu je méně než 4 % suroviny X, např. "Ochuceno / S chutí kuřete".
  • "S X" znamená, že v produktu je nejméně 4 % suroviny X, např. "s kuřetem".
  • "Bohaté na X" znamená, že v produktu je nejméně 14 % suroviny X, např. "bohaté na jehněčí".
  • "X menu" znamená, že v produktu je nejméně 26 % suroviny X, např. "hovězí menu".

Příklad z praxe: Pokud je na etiketě uvedeno "s kuřetem", znamená to, že nejméně 4 % produktu je kuřecí. Procentuální obsah masa a vedlejších produktů je obvykle daleko vyšší. V tomto konkrétním případě se 4 % vztahují ke kuřecímu, zbytek masných složek potenciálně sestává z různých surovin, jaké je další kuřecí, hovězí, jehněčí nebo kachní .

Proto pamatujte, že pokud na obalu stojí "4 % kuřecího", jedná se o minimální množství tohoto typu suroviny v receptuře.

* FEDIAF: Evropská federace výrobců krmiv pro domácí zvířata. Tato organizace celosvětově sdružuje výrobce krmiv a Purina je jedním z jejich členů. Kodex je pro členy FEDIAF závazný, není to ovšem legislativní závazek, proto se etikety od jiných výroců mohou lišit.