Zara

Senior Veterinarian @Purina

Zara.jpg

Složení

Přejděte do sekce >

Psi jsou považováni za všežravce. To znamená, že psi mohou získat všechny živiny, které potřebují z masa nebo rostlinných surovin. Kočky se řadí mezi obligátní masožravce, což znamená, že jejich strava musí obsahovat maso, ne však výhradně. Psi i kočky mohou konzumovat obiloviny, které jim mohou i chutnat a které mohou prospívat jejich zdraví. Obiloviny, jako je kukuřice, pšenice a ječmen jsou vynikajícím zdrojem esenciálních a prospěšných živin. Jsou jedním z nejlepších zdrojů pomalé energie pro naše mazlíčky a také vlákniny, která podporuje zdravé zažívání.

Každý z nás má radost, když jeho kočka nebo pes překypuje zdravím, spokojeností a energií. Obiloviny obvykle obsahují 75 % až 85 % sacharidů a méně než 2 % jednoduchých cukrů. Zvíře navíc tyto sacharidy tráví mnohem pomaleji než jednoduché cukry, takže se u nich energie uvolňuje pomaleji a neprožívá krátké návaly energie získané z jednoduchých cukrů. Obsahují také vlákninu, která podporuje růst prospěšných střevních bakterií a reguluje střevní pohyby. Navíc obsahují esenciální mastné kyseliny, vitamíny skupiny B, antioxidanty, protein a stopové prvky, které mají řadu blahodárných účinků, kromě jiného na zrak a imunitu.

Domácí psi a kočky jsou také dobře přizpůsobeni k získávání energie ze sacharidů, které pohání jejich organismus. Psi domácí se ve skutečnosti během vývoje natolik vzdálili od vlků, že mají jiné geny, které jim pomáhají trávit sacharidy. Tyto geny se pravděpodobně vyvinuly v době, kdy lidé zhruba před 10 000 lety začali obdělávat půdu, což představuje poslední krok procesu domestikace trvající přibližně 30 000 let. Je zajímavé, že navzdory všeobecnému mínění se u psů a koček jen velmi vzácně vyskytuje skutečná alergie na obiloviny/lepek.

Svým mazlíčkům tedy můžete dopřát potěšení z chuti obilovin. Využijte jejich blahodárné účinky!