Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
S nadšením pro vaše miláčky.
Top Easiest Dogs to Train

Nejsnáze cvičitelní psi

5 min. čtení

Po pečlivém zvážení a mnoha dnech snění o novém chlupatém nejlepším příteli se konečně rozhodnete, že je ten správný čas pořídit si psa. Jaký druh psa by se ale hodil pro začínajícího majitele? Ačkoli všichni psi mají své jedinečné vlastnosti, pro nezkušeného majitele psa je důležité vybírat psy, které lze snadno vycvičit, aby snížil riziko jakéhokoliv nežádoucího chování.

Při vítání štěněte do svého života je také důležité vědět, jak ho správně vycvičit, abyste spolu měli skvělý vztah. Zde je několik věcí, které byste měli vědět o výcviku svého nového mazlíčka a o výběru vhodného plemene. 

 

Proč je výcvik psa důležitý?

Pro každého majitele psa je výcvik jeho nového štěněte přínosný, protože nejenže zajistí, že spolu budete spokojeně žít, ale také přispěje ke kvalitě vašeho vztahu. Vzhledem k tomu, že domácí zvířata neumějí komunikovat slovy, je třeba jim poskytnout nástroje, které vám oběma pomohou vzájemně si porozumět. 

V závislosti na vašich potřebách a životním stylu se můžete rozhodnout, zda svému mazlíčkovi poskytnete základní výcvik, výcvik poslušnosti, nebo - pokud si představujete hvězdný život vašeho štěněte ve světě psích výstav - pokročilý výcvik.

 

Jak mohu svého psa vycvičit?

Cílem by mělo být naučit vašeho psa základům výcviku, které by vám oběma usnadnily komunikaci. Je dobré začít s jeho socializací s jinými psy již v raném věku a vystavovat ho novému prostředí, abyste zjistili, jak reaguje ve společnosti jiných zvířat a lidí.

Při zahájení výcviku buďte připraveni investovat do něj určitý čas a úsilí a neočekávejte příliš rychlé výsledky. Každý pes se k učení staví jinak, a proto laskavost a trpělivost jsou naprosto nezbytné. Na škodu nebudou ani pamlsky. Výcvik můžete provádět buď sami, nebo si na pomoc najmout profesionálního instruktora.

 

Nejlepší snadno cvičitelní psi

Pořízení nového domácího mazlíčka do vašeho domova a života je závažné rozhodnutí, proto se ujistěte, že jste vybrali toho správného. Pojďme se podívat na některé z nejsnáze cvičitelných psů:

1. Border kolie

Border kolie, jeden z nejoblíbenějších mazlíčků, je mrštná a inteligentní, což jsou vlastnosti, které vám při snaze o výcvik jistě pomohou. Stejně jako u každého psa i u těchto psů je třeba věnovat jim trochu času a pozornosti, aby se naučili novým kouskům, ale i tak bezpochyby velmi rychle plní povely. Bude pro ně hračkou naučit se triky jako "sedni" nebo "sudy", zvláště pokud se do nich zapojí pamlsky.

2. Pudl

Pudlové jsou stejně energičtí a dychtiví se zavděčit. Také zbožňují pobyt mezi lidmi, takže udělají cokoli, aby se pokusili zapůsobit na své majitele, včetně triků. Mějte však na paměti, že potřebují aktivního majitele, který jim poskytne intelektuální a fyzickou stimulaci, aby všechnu tu energii spálili.

3. Papillon

Papillonští psi, kteří patří k nejsnáze cvičitelným psům, milují výzvy a také pozornost - spoustu pozornosti! V blízkosti lidí se budou snažit chovat co nejlépe a jako mistři poslušnosti udělají téměř jakýkoli trik, aby se vám zalíbili.

4. Bernský salašnický pes

Bernského salašnického psa lze nazvat něžným obrem. Jsou milující a poslušní, ale vzhledem k jejich velikosti je nejlepší začít s výcvikem, když jsou ještě štěňata. S trochou chvály a povzbuzování budou k výcviku velmi vnímaví, i když zpočátku trochu pomalejší. Důležité je udržovat tréninky krátké mít hodně trpělivosti. Nikdy na ně nezvyšujte hlas ani vůči nim neprojevujte agresivitu, protože jde o citlivé plemeno, které nejlépe reaguje na laskavost.

5. Německý ovčák

Výcvik je pro mimořádně věrné plemeno německého ovčáka přirozený. Rychle si osvojují nové návyky a triky a jsou instinktivně ochranitelští, takže je nejlepší začít s výcvikem od útlého věku, aby se vyhnuli příliš obranářskému chování. Jsou však jedním z nejposlušnějších a nejdisciplinovanějších psích plemen - není divu, že jsou využíváni pro policejní nebo vojenskou práci.

6. Zlatý retrívr

Zlatý retrívr, který rychle běhá a ještě rychleji se učí, je rozhodně jedním z nejsnáze cvičitelných psů. Rádi se učí a jsou v blízkosti člověka, takže nebudou mít problém s osvojením si triků a povelů, protože je v jejich povaze poslouchat. Často jsou řazeni mezi 5 nejsnadněji cvičitelných psů. 

7. Border teriér

V rukou schopného trenéra se border teriérovi bude skvěle dařit při učení povelů a nových triků. Klíčem je trpělivost a používání velkého množství pochval a povzbuzování. Díky nim budete úspěšní během chvilky!

 

Které vlastnosti usnadňují výcvik psů?

Nejsnadněji cvičitelní psi mají vždy několik společných rysů. Kromě typu plemene je klíčové zvážit všechny ostatní vlastnosti, které vstupují do hry při výběru snadno cvičitelného psa. Zde jsou některé z věcí, které je třeba mít na paměti:

  • Věk. Mladší psi budou vždy vnímavější k výcviku a budou se rychleji učit a lépe si uchovávat informace, proto se vždy doporučuje, abyste své štěně cvičili co nejdříve.
  • Roztržitost. Roztržitost se u jednotlivých psů liší v závislosti na prostředí a osobnosti psa. Vyšší míra soustředěnosti zajistí nejlepší výsledky, protože to usnadní výcvik psů. Abyste se vyhnuli přílišnému rozptylování psa, začněte s výcvikem nejprve na klidném místě, kde vás nikdo nebude rušit.
  • Fyzické a duševní zdraví. Před zahájením výcviku se raději poraďte s veterinářem, zda je váš pes v dobré psychické a fyzické kondici, aby výcvik neměl negativní vliv na jeho zdraví.
  • Úroveň energie. Pro základní výcvik nemusí mít psi obrovskou energii, protože se budou učit pouze několik jednoduchých povelů. Pokud však plánujete pokročilý výcvik, pes by měl mít dostatek energie, aby byl schopen držet krok s programem. Vždy věnujte pozornost tomu, jak pes na výcvik reaguje, a udržujte cvičení krátká. Pokud se vám bude zdát unavený, určitě cvičení přerušte a pokračujte jindy.

 

Pořízení nového domácího mazlíčka je vzrušujícím obdobím ve vašem životě, takže než se do tohoto dobrodružství pustíte, nezapomeňte si udělat průzkum a vybrat pro sebe toho správného psa. Především si však nezapomeňte celý proces užívat a bavit se!

Další rady naleznete v tomto článku o výcviku štěňat.