Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
S nadšením pro vaše miláčky.
10 nejlepších terapeutických psů a jejich poslání

10 nejlepších terapeutických psů a jejich poslání

1 min. čtení

Jak pomáhají terapeutičtí psi?

Terapeutičtí psi jsou vycvičeni k tomu, aby poskytovali podporu a útěchu v nemocnicích, pečovatelských domech a podobných zařízeních, mohou však navštěvovat i soukromé domácnosti. Jejich role se liší od role služebních psů nebo psů pro emocionální podporu. Pomáhají lidem, kteří se potýkají s různými stavy, včetně úzkosti, demence, vysokého krevního tlaku nebo posttraumatické stresové poruchy.

Jaký je nejlepší terapeutický pes?

Terapeutičtí psi vynikají poslušností, snadno se přizpůsobují novému prostředí a dokáží rychle rozpoznat změny v chování člověka nebo v jeho okolí. Jsou to ta nejjemnější, nejklidnější a nejpřátelštější stvoření ze zástupců světa psů. Zvládnou nejen jednoduché "nech to“, ale ovládají i ty nejsložitější povely.

Nejlepší terapeutičtí psi:

1) Zlatý retrívr

Oblíbený zlatý retrívr je úžasný společník, kterého často najdete v nemocnicích nebo domovech důchodců, kde poskytuje útěchu a podporu. Patří k nejinteligentnějším a nejjemnějším psím plemenům. A pokud jste se někdy pokoušeli naučit zlatého retrívra jeden nebo dva povely, víte, jak rychle se naučí provádět téměř všechny triky pod sluncem. Jsou to parťáci s velkým srdcem a obrovskou láskou k lidem, takže při správném výcviku z nich mohou být jedni z nejlepších terapeutických psů, zejména když je potřeba fyzická podpora.

2) Německý ovčák

Německý ovčák je další nádherné velké psí plemeno, které lze vycvičit k poskytování podpory ohroženým lidem. Častěji se s nimi můžete setkat jako se spolehlivými partnery ve službách policie, ale stejně dobří jsou i v poskytování citové útěchy a podpory jako terapeutičtí psi. Jsou bystří, ochranitelští a velmi dobře vnímají své okolí, což znamená, že dokáží zachytit jemné změny a na základě výcviku ve vedení a naslouchání rychle jednat.

3) Francouzský buldoček

Francouzští buldočci milují lidskou společnost a rádi se mazlí. Většinou mají pohodovou povahu, kterou příjemně doplňuje jejich schopnost zapadnout na jakékoli místo. Když k tomu připočteme jejich schopnost vnímat změny nálad nebo chování svých majitelů, je jasné, že při správném výcviku mohou figurovat mezi nejlepšími plemeny, která se hodí pro práci terapeutických psů.

4) Bišonek

Dalším oblíbeným plemenem terapeutických psů je okouzlující bišonek. Po absolvování náležitého výcviku se tito malí psi hodí všude, kde je jich zapotřebí: v pečovatelských domech, nemocnicích, školách nebo hospicech. Díky jejich obvykle hravé a mírné povaze je radost s nimi v terapeutickém prostředí být. Bonusem navíc je, že toto plemeno psů téměř nelíná.

5) Jorkšírský teriér

Jorkšírský teriér je rád v přítomnosti členů své rodiny a udělá cokoli, aby byli jeho majitelé šťastní. Proto se z nich při správném výcviku mohou stát skutečně vynikající terapeutičtí psi. Díky své miniaturní velikosti jsou obvykle snadno ovladatelní a hodí se pro jakékoli využití. Jorkšírští teriéři jsou často cvičeni k podávání léků nebo jsou schopní stisknutím tlačítka přivolat lékařskou pohotovost.

6) Pomeranian

Intuitivní pomeranian je úžasný společník. Vypadá jako chundelatá koule stvořená pro nekonečné objímání a vyniká něžnou a láskyplnou povahou. Jsou to však také hraví a zábavní psíci, kteří jsou připraveni vykouzlit úsměv na tváři komukoli. Obzvlášť umí být radostnými společníky pro pacienty upoutané na lůžko. Není tedy divu, že jsou to úžasní terapeutičtí psi.

7) Bígl

Bíglové jsou rádi hvězdami v každé místnosti, ve které se ocitnou. Čím větší místnost a čím více lidí, tím lépe. Mají opravdový úspěch, když jejich podporu potřebuje větší skupina lidí. Nejvíce jsou proto jejich schopnosti potřeba ve školách a pečovatelských domech. Bíglové jsou však známí tím, že mají vlastní hlavu a ne vždy poslouchají na povel. Pokud se tedy setkáte s některým z nich, který pracuje jako terapeutický pes, vězte, že je to opravdu výjimečné psisko.

8) Labradorský retrívr

Ačkoli jsou labradorští retrívři často cvičeni k jiným účelům, mají všechny vlastnosti skvělých terapeutických psů. Rychle se učí, jsou poslušní a patří k nejpřátelštějším domácím zvířatům. To je spousta důvodů, proč se s nimi můžete setkat nejen jako se služebními psy, ale často také jako s terapeutickými psy nebo se psy, kteří poskytují emocionální podporu.

9) Pudl

Pudl, který je velmi dobře cvičitelný a chytře vnímá emoce, je dalším z nejlepších uchazečů o práci terapeutického psa. Jedná se o plemeno, které se vyskytuje v různých velikostech, takže bez ohledu na prostředí nebo práci je pravděpodobné, že bude vždy připraven ujmout se úkolu. Jedná se o další plemeno, které nelíná, a díky tomu je ještě oblíbenější.

10) Maltézský psík

Maltézský psík je přenosný, přizpůsobivý a velmi přátelský, vydrží vám sedět na klíně celé hodiny. Milují lidskou pozornost a lze je snadno vycvičit k poslouchání široké řady povelů. Jejich milá a jemná povaha z nich dělá ideálního společníka pro lidi, kteří se špatně pohybují. Ať už jsou potřební v nemocnicích, školách nebo v oblastech zasažených katastrofou, tito malí kamarádi odvedou skvělou práci a poskytnou tolik potřebné pohodlí. Dále se dozvíte více o všech různých typech služebních psů a o jejich úžasné práci, kterou každý den vykonávají.