Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
S nadšením pro vaše miláčky.
ONE logo
Kočka ležící v trávě

Zažívání vaší kočky

2 min. čtení
ONE logo
Sponzorováno Purina One (archived)

Níže najdete pět jednoduchých a účinných tipů, jak se starat o zažívání vaší kočky.

1. Vyvážená strava

​Skvělým způsobem, jak udržet vaši kočku zdravou, je vhodná a vyvážená strava pro její metabolismus.

Základním faktorem je proto výběr krmiva, které splňuje nároky vaší kočky: může pomoci, pokud jí vyberete granule nebo kapsičky pro kočky, které bude podporovat její přirozenou obranyschopnost. Je vědecky prokázáno, že konzumace tepelně ošetřených bakterií (laktobacilů) pomáhá podporovat produkci protilátek v jejím trávicím traktu, zatímco omega - 6 mastné kyseliny a ostatní vybrané živiny pomáhají podporovat zdravou kůži a lesklou srst.

Nevyvážená strava může na druhou stranu vést ke zdravotním obtížím. Vyvarujte se potravinám, které pro vaši kočku mohou být jedovaté (jako je například česnek, čokoláda či avokádo), potravinám, které způsobují nadýmání (jako je zelí či fazole) nebo potravinám, které mohou způsobovat nadváhu (pochutiny určené lidem).

​2. Češte vaši kočku (pohybem vždy ve směru růstu srsti)

​Vaše kočka miluje rozmazlování! Zkuste z toho vytěžit co nejvíce a vyčesávejte její srst pravidelně: nejen, že u toho bude spokojeně vrnět, navíc jí pomůžete předejít spolykání velkého množství chlupů, které by ve střevech mohlo způsobit zažívací potíže či zácpu.

​3. Na místa připravit… Pozor... Hrajeme!

​Pohyb v sobě ukrývá mnoho výhod: nejen, že pomáhá stimulovat trávicí trakt, což je přínosné pro pravidelnou stolici, ale navíc pomáhá vaší kočce k udržení správné hmotnosti a udržuje stres pod kontrolou. Dvacet minut hraní denně, rozdělených do dvou částí, pomůže vaší kočce dosáhnout ideální kondice a sblížit se s vámi.

​4. Nedělejte razantní změny

Ten kdo kráčí pomalu, kráčí zdravě. Kočky jsou obzvláště citlivé na změny ve stravě. Pokud z nějakého důvodu musíte její stravu měnit, doporučujeme ji měnit postupně; pozvolný přechod trvající několik dní pomůže trávicímu ústrojí vaší kočky si na novou stravu zvyknout.

​5. Pitný režim

Kočky, a hlavně ty, které jsou krmeny výhradně granulemi pro kočky, mají sklony příliš nepít. Tento sklon je daný jejich pouštním původem. Nedostatek vody ale může způsobit zdravotní potíže. Abyste vaši kočku přiměli pít více a pravidelně, rozmístěte doma na různá místa několik misek s pitnou vodou. Mějte na paměti, že miska by neměla být příliš blízko kočičí toalety. Vyměňujte vodu v miskách alespoň dvakrát denně, aby byla neustále čerstvá. Některé kočky dávají přednost tekoucí vodě a zbožňují pití přímo z kohoutku. Pokud vaše kočka ráda pije tekoucí vodu, je dobré pořídit jí fontánku.

Nezapomeňte pravidelně kontrolovat stolici, stav srsti a chování vaší kočky. Pokud se kočka necítí dobře nebo má bolesti, vyjadřuje to jiným způsobem než lidé, má tendenci se schovávat. Pokud se vám bude zdát, že kočka i nepatrně mění své každodenní návyky a vy budete mít podezření, že s ní není něco v pořádku, neváhejte se obrátit na veterináře.

V kostce to tedy znamená, že vyvážená strava, pravidelné česání, hraní a cvičení, pozvolné změny v nové stravě a dostatek vody zajistí zdravé zažívání vaší kočky!