Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
S nadšením pro vaše miláčky.
Pro Plan logo
Jak pečovat o kastrovanou kočku

Jak pečovat o kastrovanou kočku

2 min. čtení
Pro Plan logo
Sponzorováno Pro Plan

Dopřejte své kočce to nejlepší krmivo vyvinuté pro zdraví kastrovaných koček

Krmivo PURINA® PRO PLAN® Sterilised Adult 1+ se Savoury Duo, granule pro kočky s vysokým obsahem tresky a pstruhem pomáhá udržovat optimální tělesnou hmotnost kastrovaných koček a prospívá jejich celkovému zdraví. Přispívá ke správné funkci močových cest a celkově přispívá ke spokojenému životu koček. Křupavá struktura krmiva také dokáže ochránit kočičí zuby před ukládáním zubního plaku a omezuje i tvorbu zubního kamene.

Rady a tipy, jak pečovat o kastrovanou kočku

Rozhodnutí, zda nechat kočku vykastrovat nebo ne, je jedním z nejdůležitějších kroků odpovědného chovatele. Jedná se o rozhodnutí, které ovlivní chování vaší kočky, její zdravotní a nutriční potřeby. Kromě toho, že kastrace brání nechtěnému zabřeznutí, snižuje i riziko vzniku některých onemocnění a rozvoje nepřijatelných projevů chování.

Kdy kastrovat kočku

Kočku je vhodné nechat vykastrovat mezi 4 až 6 měsícem věku, tj. v době, než dosáhnou pohlavní zralosti. Kotě je možné vykastrovat mnohem dříve, což pro něj může být mentálně i tělesně o něco snazší. Vše však záleží na poradě s vaším veterinárním lékařem.

Výsledkem kastrace není jen zamezení reprodukce, má vliv i na celkové zdraví kočky. Kocourům se při ní chirurgicky odstraní varlata, kočkám vaječníky, případně i vejcovody a děloha. Zákrok je běžný, samotná operace trvá zhruba půl hodiny.

Péče o kočku po chirurgickém zákroku

Když si kočku přinesete po kastraci domů, měli byste být připraveni poskytnout jí zvláštní péči a pozornost, protože může mít bolesti, může mít problémy s koordinací či být trochu zmatená. Kompletní rekonvalescence z anestézie trvá 6 až 8 hodin. Obecně platí, že po operaci byste kočku minimálně tři dny neměli pouštět ven, aby se minimalizovalo riziko infekce. Povšimnete-li si kolem rány zarudnutí, otoku nebo neobvyklého výtoku, okamžitě se obraťte na veterináře. Kocouři obvykle po kastraci nemají žádné stehy, i když mohou být následujících 24 hodin mírně ospalí, velmi rychle se vrátí ke svým obvyklým neplechám. U koček je kastrace o něco složitější, měla by mít v prvních dnech po kastraci relativní klid a neměli byste jí dovolit skákat na vyvýšená místa.

Výživa pomáhá

Po kastraci kočky je důležité zaměřit se také na změnu denního režimu a především změnu krmiva pro zachování jejího dobrého zdravotního stavu.

Kočka musí po kastraci dostávat mimořádně kvalitní a výživnou stravu, která obsahuje živiny podporující účinné hojení.

Poté, co se kočka zcela zotaví, je vhodné uvažovat o přechodu z vysoce kalorického krmiva pro koťata na méně energetickou udržovací dietu, např. krmivo pro kastrované kočky PURINA® PRO PLAN® STERILISED ADULT 1+ s Renal Plus, granule pro kočky s vysokým obsahem lososa. Následkem kastrace se výrazně snižuje množství kalorií potřebných pro udržení zdravé hmotnosti kočky a zároveň se zvyšuje její chuť k příjmu krmiva se současným snížením tělesné aktivity. Uvedené faktory zvyšují riziko překrmování a tím možné získání nadváhy – to může vést ke zdravotním problémům, včetně zvýšeného rizika onemocnění ledvin a infekcí dolních močových cest. Některé z těchto vedlejších důsledků kastrace lze s přehledem zvládnout při podávání speciální stravy, která kočce zajistí udržení dobrého zdravotního stavu.

Pro více tipů a rad sledujte náš Facebook a Instagram.

Pro Plan Sterilised