S nadšením pro vaše miláčky.
pro plan
Citlivé zažívání u psů

Citlivé zažívání u psů

4 min. čtení
pro plan
Sponzorováno Pro Plan

Je zažívací trakt vašeho psa v optimálním stavu? Působí pes při krmení spokojeně, prospívá, roste a užívá si naplno života? Aby váš pes zůstal zdravý, musí jeho zažívání fungovat co nejlépe. U některých psů to znamená vybrat krmivo, jehož speciální složení podporuje citlivé zažívání.

Proč je zdravé zažívání tak důležité?

Jak často byste měli psa krmit?

Obecně platí, že psi by měli mít dvě hlavní jídla denně, jedno ráno a druhé asi po 12 hodinách, večer. Je dobře známo, že psi mohou být, pokud jde o jídlo, docela netrpěliví, ale možná nevíte, že jejich žaludek může být překyselený, pokud mezi jídly uplyne více než 12 hodin. V závislosti na vašich zvyklostech však můžete také zvolit rozvrh snídaně, oběda a večeře. Samozřejmě je můžete krmit pamlsky i během dne, ale dávejte pozor, abyste to nepřehnali – bez ohledu na to, jak roztomilé jsou jejich štěněčí oči! Pravidelnost nejlépe vyhovuje citlivému žaludku vašeho mazlíčka, takže bez ohledu na to, kdy se rozhodnete ho krmit, dbejte na to, abyste rozvrh dodržovali. Tak bude také vědět, kdy má jídlo očekávat, a nebude mu špatně kvůli podrážděnému žaludku.

Jak dlouho trvá trávení u psů?

V závislosti na několika faktorech trvá průměrnému psímu trávicímu systému úplné zpracování potravy 4 až 12 hodin. Například psům obřích plemen může trávení potravy trvat až téměř 2 dny, zatímco menším psům a štěňatům to trvá jen asi 4 hodiny. Určitou roli v tomto procesu hraje také typ konzumované potravy, protože tekutějším krmivům trvá trávení kratší dobu. Pokud váš mazlíček vykazuje známky citlivého žaludku a zdá se, že mu zpracování potravy trvá déle nebo kratší dobu než obvykle, může to být jen otázka krmení správným krmivem pro citlivý žaludek. I když je však pro blaho vašeho zvířete nezbytné zajistit, aby dodržovalo zdravou stravu, špatné trávení může mít i jiné příčiny, které vyžadují patřičnou léčbu.

Zdravý zažívací trakt chrání vašeho psa 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Sedmdesát procent imunitních buněk organismu psa se nachází právě zde, v zažívacím traktu, kde chrání tělo před toxiny a vytváří bariéru zamezující vstupu škodlivých mikrobů z vnějšího světa. Zažívací trakt zároveň hraje klíčovou úlohu při vstřebávání živin z potravy a při jejich přeměně na energii, a také při vylučování nestravitelných složek potravy.

Imunitní systém vašemu psovi pomáhá bojovat s nachlazením, nemocemi a infekcí. Klíč ke zdravému imunitnímu systému ale může být jinde, než si myslíte.

Rozpoznání příznaků citlivého zažívání

Máte-li podezření, že váš pes má citlivé zažívání, zaměřte se na tyto symptomy:

Stolice je často měkká a nedostatečně zformovaná

Občasný průjem a měkká stolice jsou přirozenými příznaky nerovnováhy střevní mikroflóry. Trpí-li pes průjmem častěji, může být příčinou nesnášenlivost potravin nebo alergie na stravu. Máte-li podezření, že je to i případ vašeho psa, nechte ho vyšetřit u veterináře.

Nežádoucí reakce na nové krmivo

Pokud váš pes přechází na jiné krmivo, přechod musí probíhat postupně, neboť rychlé změny mohou vést k dočasným zažívacím potížím. Jestliže však k nadýmání nebo průjmu dochází i při pozvolné změně potravy, může být důvodem nesnášenlivost nového krmiva.

Co způsobuje citlivé trávení u psů?

Většina psů jako všežravců dokáže bez problémů pozřít jakýkoli druh potravy. Pokud však máte podezření, že váš mazlíček má citlivý žaludek, jednou z možných příčin může být potravinová alergie nebo intolerance. Přesnou příčinu by vám měl pomoci objasnit jednoduchý test krmiva pomocí eliminační diety. Citlivé zažívání může být také přičítán genetické výbavě vašeho psa. Není neobvyklé, že psi zdědí potíže po svých rodičích. V takovém případě je naprosto normální, že se příznaky u vašeho zvířete projeví až v pozdějším období jeho života, proto tuto možnost nevylučujte a nezapomeňte provést testy doporučené vaším veterinářem. Další příčinou může být přejídání. Všichni víme, že psi patří mezi nejnetrpělivější zvířata, pokud jde o jídlo, a proto mají tendenci jíst velmi rychle a zkonzumovat více, než je třeba. Požití velkého množství potravy v krátkém čase často vede k žaludečním potížím, protože klade větší nároky na jejich trávicí systém. V neposlední řadě mohou citlivý žaludek vyvolat také červi nebo bakteriální infekce. V takovém případě je nejvhodnějším člověkem, který situaci posoudí a doporučí léčbu, veterinární lékař.

Zvracení

Pokud se to stává příliš často, je to jisté znamení, že jde o něco víc než jen o dočasnou žaludeční nevolnost.

Stolice

Jak pomoci psovi s citlivým trávením

KROK 1: PORAĎTE SE S VETERINÁŘEM

Když má váš pes řídkou stolici nebo trpí nadměrnou plynatostí, nejdříve ze všeho se poraďte s veterinářem. Musíte si být jistí, že příčinou projevů citlivosti není nemoc. Vylučte příčiny jako jsou alergické reakce, bakteriální a virová infekce, vnitřní paraziti nebo zánětlivé onemocnění střeva. Veterinář vám řekne, jaká je příčina problémů.

KROK 2: ZAMĚŘTE SE NA KRMIVO VAŠEHO PSA

Kvalita výkalů je dobrý indikátor kvality krmiva. Vysoce kvalitní složky krmiva pomáhají snižovat zátěž pro střeva psa. Správně technologicky zpracované vysoce kvalitní složky vytváří vysoce stravitelné krmivo – obzvlášť pokud krmivo obsahuje prebiotika, která pomáhají podpořit zdraví střev. Pes, který dostává vysoce stravitelné krmivo, má normální objem stolice a dobře formované, pevné výkaly. Vezměte v úvahu i chuť krmiva. Stejně jako lidé si i psi mohou spojit nepříjemnosti při trávení s určitou chutí krmiva, které přijali. To může vést k tomu, že se psi určitému krmivu vyhýbají nebo ho odmítají. Proto pokud jsou zvyklí například na kuřecí příchuť, zkuste jinou, třeba jehněčí, nebo krůtí.

KROK 3: POSTUPNÁ ZMĚNA KRMIVA

Jakmile najdete to správné krmivo, postupně na něj psa zvykejte, vyhněte se náhlým změnám. První dva dny snižte podíl stávajícího krmiva v krmné dávce a nahraďte ho novým krmivem. Obě krmiva jednoduše smíchejte. Během následujících dní postupně snižujte množství dosavadního krmiva a přidejte více nového. Pokračujte tak během následujících 7 – 10 dní, dokud dosavadní krmivo úplně nevyměníte. Možná vám zabere nějaký čas, než vyzkoušíte a najdete ty správné granule pro psy s citlivým zažíváním – nenechte se odradit, pokud se vám to nepovede hned napoprvé.

KROK 4: OPATRNĚ S PAMLSKY

Nedávejte psovi s citlivým trávením příliš mnoho zbytků od stolu, protože pro něj mohou být nestravitelné a způsobit trávicí problémy. Když si váš pes zaslouží pamlsek za odměnu, nejprve pečlivě zkontrolujte složení pamlsku. Ani kvalitní pamlsky by neměly představovat více než 10 % z denní dávky krmiva.

Dodržováním těchto jednoduchých postupů můžete veterináři pomoci diagnostikovat, co způsobuje podráždění žaludku vašeho psa a optimálně nastavit jeho výživu.

Dobré trávení začíná výběrem vhodného krmiva

Některá plemena a někteří psi mají citlivý trávicí systém a to bez jakékoliv konkrétní příčiny. Máte-li podezření, že váš pes má citlivé zažívání, poraďte se s veterinárním lékařem. Veterinář vám může doporučit krmivo prospívající zažívání, např. PURINA® PRO PLAN® Sensitive Digestion.

Toto krmivo obsahuje speciální kombinaci živin Sensitive Digestion která podporuje zdravé zažívání štěňat i dospělých psů. Krmivo obsahuje dobře stravitelné složky, které usnadňují proces trávení a zlepšují rovnováhu střevní mikroflóry. Díky obsahu přírodního zdroje prebiotik, který prokazatelně zvyšuje množství Bifidobakterií ve střevech, vajec a bentonitu (přírodní jíl), podporuje správnou konzistenci výkalů.

Co může ovlivnit zažívání?

K podrážení trávicího traktu a problémům s trávením (průjem, plynatost, měkká stolice) může dojít například také během stresujících období (pobyt v hotelu pro psy, stěhování, setkání s novými zvířaty, výstavy, hospitalizace), během a po léčbě antibiotiky, u štěňat (po odstavu, po vakcinaci, příchod do nového domova), u starších zvířat, u nichž může být rovnováha ve střevě snadněji narušena. V takovém případě doporučujeme zařadit do jídelníčku probiotika Pro Plan FortiFlora. Ta lze použít také k podpoře příjmu krmiva u psů trpících nechutenstvím.

Dostupné ve variantě pro:

MALÁ A TRPASLIČÍ PLEMENA

PURINA® PRO PLAN® SMALL & MINI ADULT se SENSITIVE DIGESTION® GRAIN FREE.

STŘEDNÍ PLEMENA

PURINA® PRO PLAN® MEDIUM ADULT se SENSITIVE DIGESTION®

STŘEDNÍ A VELKÁ PLEMENA

PURINA® PRO PLAN® MEDIUM & LARGE ADULT s SENSTITIVE DIGESTION® GRAIN FREE.

VELKÁ PLEMENA

PURINA® PRO PLAN® LARGE ADULT ATHLETIC se SENSTITIVE DIGESTION®.