Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
S nadšením pro vaše miláčky.
Pro Plan logo
Citlivé zažívání u psů
Citlivé zažívání u psů

Citlivé zažívání u psů

4 min. čtení
Pro Plan logo
Sponzorováno Pro Plan

Je zažívací trakt vašeho psa v optimálním stavu? Působí pes při krmení spokojeně, prospívá, roste a užívá si naplno života? Aby váš pes zůstal zdravý, musí jeho zažívání fungovat co nejlépe. U některých psů to znamená vybrat krmivo, jehož speciální složení podporuje citlivé zažívání.

Proč je zdravé zažívání tak důležité?

Zdravý zažívací trakt chrání vašeho psa 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Sedmdesát procent imunitních buněk organismu psa se nachází právě zde, v zažívacím traktu, kde chrání tělo před toxiny a vytváří bariéru zamezující vstupu škodlivých mikrobů z vnějšího světa. Zažívací trakt zároveň hraje klíčovou úlohu při vstřebávání živin z potravy a při jejich přeměně na energii, a také při vylučování nestravitelných složek potravy.

imunitní systém vašemu psovi pomáhá bojovat s nachlazením, nemocemi a infekcí. Klíč ke zdravému imunitnímu systému ale může být jinde, než si myslíte.

Rozpoznání příznaků citlivého zažívání

Máte-li podezření, že váš pes má citlivé zažívání, zaměřte se na tyto symptomy:

Stolice je často měkká a nedostatečně zformovaná

Občasný průjem a měkká stolice jsou přirozenými příznaky nerovnováhy střevní mikroflóry. Trpí-li pes průjmem častěji, může být příčinou nesnášenlivost potravin nebo alergie na stravu. Máte-li podezření, že je to i případ vašeho psa, nechte ho vyšetřit u veterináře.

Nežádoucí reakce na nové krmivo

Pokud váš pes přechází na jiné krmivo, přechod musí probíhat postupně, neboť rychlé změny mohou vést k dočasným zažívacím potížím. Jestliže však k nadýmání nebo průjmu dochází i při pozvolné změně potravy, může být důvodem nesnášenlivost nového krmiva.

Stolice

Jak pomoci psovi s citlivým trávením

KROK 1: PORAĎTE SE S VETERINÁŘEM

Když má váš pes řídkou stolici nebo trpí nadměrnou plynatostí, nejdříve ze všeho se poraďte s veterinářem. Musíte si být jistí, že příčinou projevů citlivosti není nemoc. Vylučte příčiny jako jsou alergické reakce, bakteriální a virová infekce, vnitřní paraziti nebo zánětlivé onemocnění střeva. Veterinář vám řekne, jaká je příčina problémů.

KROK 2: ZAMĚŘTE SE NA KRMIVO VAŠEHO PSA

Kvalita výkalů je dobrý indikátor kvality krmiva. Vysoce kvalitní složky krmiva pomáhají snižovat zátěž pro střeva psa. Správně technologicky zpracované vysoce kvalitní složky vytváří vysoce stravitelné krmivo – obzvlášť pokud krmivo obsahuje prebiotika, která pomáhají podpořit zdraví střev. Pes, který dostává vysoce stravitelné krmivo, má normální objem stolice a dobře formované, pevné výkaly. Vezměte v úvahu i chuť krmiva. Stejně jako lidé si i psi mohou spojit nepříjemnosti při trávení s určitou chutí krmiva, které přijali. To může vést k tomu, že se psi určitému krmivu vyhýbají nebo ho odmítají. Proto pokud jsou zvyklí například na kuřecí příchuť, zkuste jinou, třeba jehněčí, nebo krůtí.

KROK 3: POSTUPNÁ ZMĚNA KRMIVA

Jakmile najdete to správné krmivo, postupně na něj psa zvykejte, vyhněte se náhlým změnám. První dva dny snižte podíl stávajícího krmiva v krmné dávce a nahraďte ho novým krmivem. Obě krmiva jednoduše smíchejte. Během následujících dní postupně snižujte množství dosavadního krmiva a přidejte více nového. Pokračujte tak během následujících 7 – 10 dní, dokud dosavadní krmivo úplně nevyměníte. Možná vám zabere nějaký čas, než vyzkoušíte a najdete to správné krmivo pro citlivý trávicí systém vašeho psa – nenechte se odradit, pokud se vám to nepovede hned napoprvé.

KROK 4: OPATRNĚ S PAMLSKY

Nedávejte psovi s citlivým trávením příliš mnoho zbytků od stolu, protože pro něj mohou být nestravitelné a způsobit trávicí problémy. Když si váš pes zaslouží pamlsek za odměnu, nejprve pečlivě zkontrolujte složení pamlsku. Ani kvalitní pamlsky by neměly představovat více než 10 % z denní dávky krmiva.

Dodržováním těchto jednoduchých postupů můžete veterináři pomoci diagnostikovat, co způsobuje podráždění žaludku vašeho psa a optimálně nastavit jeho výživu.

Dobré trávení začíná výběrem vhodného krmiva

Některá plemena a někteří psi mají citlivý trávicí systém a to bez jakékoliv konkrétní příčiny. Máte-li podezření, že váš pes má citlivé zažívání, poraďte se s veterinárním lékařem. Veterinář vám může doporučit krmivo prospívající zažívání, např. PURINA® PRO PLAN® OPTIDIGEST.

Toto krmivo obsahuje speciální kombinaci živin OPTIDIGEST, která podporuje zdravé zažívání štěňat i dospělých psů. Krmivo obsahuje dobře stravitelné složky, které usnadňují proces trávení a zlepšují rovnováhu střevní mikroflóry. Díky obsahu přírodního zdroje prebiotik, který prokazatelně zvyšuje množství Bifidobakterií ve střevech, vajec a bentonitu (přírodní jíl), podporuje správnou konzistenci výkalů.

Dostupné ve variantě pro:

MALÁ A TRPASLIČÍ PLEMENA

PURINA® PRO PLAN® SMALL & MINI ADULT s OPTIDIGEST.

PURINA® PRO PLAN® SMALL & MINI ADULT s OPTIDIGEST GRAIN FREE.

STŘEDNÍ PLEMENA

PURINA® PRO PLAN® MEDIUM PUPPY s OPTIDIGEST.

PURINA® PRO PLAN® MEDIUM ADULT s OPTIDIGEST.

STŘEDNÍ A VELKÁ PLEMENA

PURINA® PRO PLAN® MEDIUM & LARGE ADULT s OPTIDIGEST GRAIN FREE.

VELKÁ PLEMENA

PURINA® PRO PLAN® LARGE ADULT ROBUST s OPTIDIGEST.

PURINA® PRO PLAN® LARGE ADULT ATHLETIC s OPTIDIGEST.