Jak poznáte, že je kočka březí?

Narození koťat je pro vás i vaši kočku velmi vzrušující a emotivní událostí. Ještě než se začnete připravovat na příchod koťat na svět, musíte vědět, jak rozpoznat, zda je kočka březí, a co můžete udělat pro to, aby byla v období březosti co nejspokojenější.
Jak poznáte, že je kočka březí
Jak poznáte, že je kočka březí
Jak poznáte, že je kočka březí

Březost u koček

U koček stejně jako u většiny savců existuje období maximální plodnosti, kdy mohou nejsnáze zabřeznout – u kočky hovoříme o tom, že je v říji. Kočky mohou být v říji jednou za tři týdny, takže k tomu, aby zabřezly, mají řadu příležitostí.

Pokud chcete zabránit neplánovanému zabřeznutí, doporučujeme nechat kočku vykastrovat ještě před první říjí, jelikož po první říji již může zabřeznout velmi brzy. Pro kočku je odchov stresující zkušenost a pro vás to znamená značné náklady. Pokud je to možné, doporučujeme nechat chov koťat na odbornících.

Březost u koček běžně trvá 63 až 67 dnů, je nicméně obtížné přesně zjistit, jak dlouho už je kočka březí . Období březosti koček tak vlastně může trvat 61 až 72 dnů.

Kočky často ještě několika týdnů po zabřeznutí nejeví žádné známky gravidity. Pokud si myslíte, že vaše kočka je březí, vezměte ji k veterináři, který vaši domněnku potvrdí či vyvrátí.

Chcete-li vědět, jak poznáte, že kočka je březí, můžete se zaměřit na několik fyzických příznaků, podle nichž je možné březost rozpoznat již po dvou až třech týdnech.

Blue eyed fluffy cat lying down

Jak poznáte, že je kočka březí

 • Přibližně po 15-18 dnech březosti si můžete povšimnout, že kočka má zarudlé a zvětšené bradavky (anglicky se této fázi říká "pinking-up").
 • Stejně jako bývá ráno nevolno těhotným ženám, i březí kočky v určité fázi častěji zvrací. Pokud si všimnete, že je kočce často nevolno nebo celkově není v dobré kondici, obraťte se na veterináře.
 • Kočce se začne zvětšovat bříško. Břicha se však nedotýkejte, aby nedošlo k poranění nastávající matky nebo nenarozených koťat. Zvětšené břicho může mít i jiné příčiny, takže bedlivě sledujte, zda kočka nemá příznaky nějaké choroby. Pokud se vám něco nezdá, poraďte se s veterinářem.
 • Březí kočka postupně přibere 1-2 kg (podle počtu koťat, které čeká) – přírůstek váhy je přesvědčivou indicií, že kočka je gravidní.
 • V pozdějším stádiu březosti mají kočky zvýšený apetit, což také přispívá k váhovému přírůstku. Větší chuť k jídlu nicméně může být i důsledkem červivosti či jiné choroby. Požádejte proto veterináře, aby zjistil, oč se v tomto případě jedná.
 • Kočka může začít projevovat mateřské instinkty, například tak, že více přede, chce se častěji mazlit a vyžaduje od vás více pozornosti.
 • V některých veterinárních praxích je možné graviditu zjistit ultrazvukem, někdy již 15 dnů po zabřeznutí. Kolem 40. dne březosti by již měl být veterinář schopen vám sdělit, kolik kočka pravděpodobně čeká koťat. Je třeba si uvědomit, že na ultrazvuku březí kočky mohou větší koťata zakrýt obrysy menších sourozenců, takže se někdy narodí více koťat, než jste čekali!

I když je kočka více než schopná zvládnout porod sama, rozhodně před blížícím se porodem připravte vše potřebné. Při porodu byste měli být kočce nablízku a tichým hlasem ji uklidňovat. V případě komplikací je třeba zasáhnout.

Existuje několik příznaků, podle nichž poznáte, že koťata jsou již na cestě.

Fluffy cat curled up on sofa
 • Pokud kočka odmítá krmivo, je jako na jehlách a hledá odlehlé místo, kam by se uchýlila, může to znamenat, že přípravná fáze porodu začne velmi brzy.
 • Během 12-24 hodin před začátkem porodní fáze kočkám klesá tělesná teplota na přibližně 37,8 °C.
 • Těsně před narozením koťat může začít kočka více mňoukat, vypadá rozrušeně a neustále se chce olizovat.
 • Samotný porod začíná silnými stahy v břišní oblasti s následným výtokem z vagíny. Pokud je výtok hustý a černý nebo zbarvený krví, volejte veterináře.
 • Poté, co došlo k výtoku, by měla velmi rychle přicházet na svět koťata!

Většina koček rodí zcela bez problémů, takže nejspíš nebude nutné, abyste při porodu jakkoliv zasahovali. Existuje nicméně několik příznaků komplikací, např. zabarvený vaginální výtok nebo fakt, že kočka se delší dobu snaží porodit koťata bezvýsledně. Pokud si kteréhokoliv z těchto příznaků povšimnete, volejte veterináře. V našich pokynech zde najdete více informací o závěrečné fázi porodu u koček