Hodnocení tělesné kondice vaší kočky

Má-li být vaše kočka zdravá a spokojená, doporučujeme pravidelně hodnotit její tělesnou kondici. Skóre tělesné kondice vám hodně napoví o zdravotním stavu a aktuální hmotnosti vaší kočky.
Detail kočky v trávě
Detail kočky v trávě
Detail kočky v trávě
Purple cat icon

Co je skóre tělesné kondice?

Skóre tělesné kondice (body condition score, BCS) je počet bodů přidělených podle tělesného typu kočky. Hodnotí se pomocí devítibodové škály, kde 1 označuje podváhu a 9 silnou nadváhu. Optimální váhu mají kočky, jejichž skóre se nejvíce blíží 5 bodům.

Zkontrolovat skóre tělesné kondice vaší kočky můžete i sami pomocí tohoto nástroje: NÁSTROJ HODNOCENÍ TĚLESNÉ KONDICE KOČEK. Je to jednoduché – postupujte krok za krokem podle uvedených pokynů. Jdeme na to!

Green magnifying glass icon

Než začnete s hodnocením skóre tělesné kondice

Než začnete, dejte kočce najevo svou náklonnost a lásku, aby se uklidnila. Jakmile se cítí příjemně a bezpečně, začněte s hodnocením zdravotního stavu a tělesné kondice vaší kočky. Průběžně ji něžně hlaďte – možná si ani neuvědomí, že podstupuje prohlídku!

Calender

Poté, co zkontrolujete cílové oblasti hodnocení, porovnejte svá zjištění s jednotlivými fázemi bodovacího systému:

Podváha (1-4)

 • Viditelná žebra u krátkosrstých koček, které nemají žádné tukové zásoby. Kočka má silně vtažené břicho; páteř a kosti kyčelní jsou silně vystouplé.
 • U krátkosrstých koček jsou zřetelně viditelná žebra a páteř. Minimální svalová hmota bez viditelného tuku, silně propadlé břicho.
 • Žebra lze snadno nahmatat a páteř a pas za žebry jsou zřetelně viditelné. Kočka má minimální tukovou vrstvu na celém těle i na břichu.
 • Žebra lze nahmatat, jsou minimálně potažena tukem, viditelný pas za žebry. Mírně vyklenutá abdominální oblast, na břichu není tukový polštář.

Optimální hmotnost (5)

 • Tělo má správné proporce – pas za žebry viditelný, žebra hmatatelná, pokrytá tenkou vrstvou tuku. Na břichu menší tukový polštář. Kočky těchto parametrů mají optimální váhu.

Nadváha (6-9)

 • Žebra jsou hmatatelná, nicméně pokryta mírně nadbytečnou vrstvou tuku. Tukové polštáře v pase a na břiše jsou patrné, ne však nápadné – kočka nemá vyklenuté břicho.
 • Žebra nejsou snadno hmatatelná pod středně silnou tukovou vrstvou. Pas není zřetelně viditelný a břicho je zjevně zakulacené se středním tukovým polštářem.
 • Žebra nejsou hmatatelná a jsou pokryta nadbytečnou vrstvou tuku. Pas není viditelný, abdomen je nápadně zaoblený s vystupujícím tukovým polštářem na břiše, tuk je i na zádech.
 • Žebra a bederní oblast jsou skryty pod silnou vrstvou tuku, silné tukové zásoby jsou také na tváři a končetinách. Rozšířené břicho je pokryté tukem, pas nerozeznatelný.

Právě jste dokončili hodnocení tělesné kondice vaší kočky – ano, opravdu je to tak snadné! Doufáme, že vaše kočka je fit, nicméně pokud máte nějaké pochybnosti o její tělesné kondici, poraďte se s veterinářem.

Pokud tyto kroky budete pravidelně provádět při rutinním kartáčování a běžné péči, měli byste být schopni dlouhodobě zajistit, že vaše kočka bude spokojená a zdravá a že bude mít ve všech životních stádiích optimální váhu i tělesnou kondici.

Skóre tělesné kondice: Pokyny k hodnocení tělesné

Nejprve si zvíře pozorně prohlédněte. Díky vizuální prohlídce se ujistíte, že vaše kočka má optimální hmotnost. Vyzkoušejte následující postup:

 • Pohled z profilu: prohlédněte si stojící kočku z boku, rovina vašeho pohledu musí být v rovině těla kočky. Z tohoto úhlu dobře uvidíte břicho, končetiny a držení těla.
 • Pohled shora: prohlédněte si stojící kočku shora. Dobře uvidíte pas a bederní oblast (záda).

Při těchto krocích vezměte v úvahu specifika plemene vaší kočky. Některé kočky jsou od přírody štíhlejší, např. siamská plemena. Kočky nemají tendenci přibírat ve tvářích, takže pokud jejich obličej vypadá příliš naducaně nebo naopak vyhuble, není to důvod k obavám. Díky těmto rozdílům jsou kočky jedinečná stvoření.

Po vizuálním hodnocení je čas na kontrolu pomocí hmatu. Kontrolovat budete tři hlavní části těla:

Siamese cat lying on table getting a check up

Žebra

Pomalu kočce přejíždějte rukama po hrudním koši jako při silnějším hlazení. Aniž byste příliš tlačili, měli byste nahmatat žebra – pokud cítíte, že žebra vystupují, anebo naopak pro jejich nahmatání musíte vyvinout větší tlak, kočka má možná podváhu nebo nadváhu

Hrudní koš by neměl být skrze srst vidět, podle délky srsti nicméně můžete zahlédnout jeho obrys.

Pas

Plynule sjeďte rukama z žeber do oblasti pasu. Kočky jsou v této oblasti citlivé, takže postupujte opatrně! Jemně přejíždějte přes oblast pasu směrem ke kyčlím – v této části by tělo kočky mělo připomínat přesýpací hodiny. U kočky s nadváhou tento obrys není zřetelný.

Jelikož oblast pasu je u koček často zakryta srstí, musíte pro zjištění jejího tvaru použít ruce. Vizuální kontrola v tomto případě nestačí.

Břicho

Jakmile jste vyhodnotili oblast pasu, můžete se zaměřit na břicho. Některé kočky si na břicho za žádnou cenu nenechají sáhnout, takže postupujte jemně a opatrně – pokud kočka dává najevo, že nechce, abyste jí sahali na břicho, nenuťte ji.

Pokud se vám podaří nahmatat břicho, měli byste si všimnou přímé linie vedoucí ke kyčlím. Kočky často mívají v této oblasti menší měkké bříško – to je zcela normální, nedopusťte však, aby se malé bříško proměnilo v něco většího! Vaše kočka má velmi pravděpodobně nadváhu, pokud je toto bříško nápadně povislé a začíná se při chůzi houpat ze strany na stranu.