Jak a čím krmit březí kočku

Týdny, během nichž je vaše kočka březí, jsou pro vás i pro ni úžasným a zároveň úžasně náročným obdobím. Jednou z důležitých věcí, které můžete pro březí kočku udělat, je poskytnout jí přesně takovou výživu, jakou potřebuje.
Kočka při krmení
Kočka při krmení
Kočka při krmení

Jak a čím krmit březí kočku

Pregnant cat food

Období březosti je pro vás i pro vaši kočku úžasné a zároveň úžasně náročné období. Jednou z důležitých věcí, které můžete pro březí kočku udělat, je poskytnout jí přesně takovou výživu, jakou potřebuje. Zvolíte-li správný výživový plán, je téměř jisté, že kočka odnosí zdravá koťata a bude mít dostatek síly, aby zvládla porod a péči o novorozená mláďata.

Krmivo pro dospělé kočky, které jí dáváte, je skvělé pro každodenní krmení, neobsahuje však živiny navíc, jež kočka během březosti potřebuje. Aby byla kočka spokojená a odnosila zdravá koťata, dávejte jí krmivo, které splní její nové nutriční nároky.

Veškeré výživové nároky březích koček dokonale uspokojí vysoce kvalitní krmivo pro koťata. Toto krmivo jí dávejte od doby krytí až do několika týdnů po porodu. Dodá jí sílu a energii, kterou potřebuje, aby se mohla starat o novorozená koťata.

Proč je dobré dávat březí kočce krmivo pro koťata?

Březí kočky potřebují více kalorií a proteinů, které jsou obsaženy v kvalitních krmivech pro koťata. Bude-li březí kočka dostávat toto krmivo, bude to dobré i pro koťata, která budou napodobovat chování matky a po odstavu občas ochutnají pevné krmivo z její misky. V naší nabídce je řada vhodných produktů, které můžete vyzkoušet:

Pokud má vaše kočka citlivý žaludek, zvolte recepturu pro koťata s citlivým zažíváním. Jestliže má kočka ze zdravotních důvodů předepsanou speciální stravu, poraďte se před přechodem na krmivo pro koťata s veterinářem.

Při výběru krmiva pro koťata, které budete dávat vaší březí kočce, myslete na to, čemu ona sama dává přednost.

V jedné porci suchého krmiva je více kalorií než v jedné dávce vlhkého krmiva. Pokud tedy březí kočce dáváte pouze vlhké krmivo, krmte ji častěji nebo jí dávejte větší porce, aby získala potřebnou energii navíc. Můžete jí také dávat směs vlhkého a suchého krmiva, aby maximálně využila výhody obou receptur.

Jaké množství krmiva březí kočce dávat?

Objem krmiva, které březí kočka zkonzumuje, se bude od dne početí až do konce březosti postupně zvyšovat. Před porodem bude potřebovat přibližně o 50 % krmiva více než obvykle (některé kočky potřebují až dvojnásobek běžné dávky!). Krmení březí kočky je naštěstí relativně snadné. Pokud má kočka k dispozici dostatek krmiva, většinou zkonzumuje jen tolik, kolik potřebuje, a když má dost, přestane jíst.

Jelikož mláďata potřebují živiny navíc již v rané fázi vývoje, začněte kočce dávat krmivo pro koťata od čtvrtého týdne březosti.

Při výběru krmiva pro koťata, které budete dávat březí kočce, vycházejte z toho, čemu ona sama dává přednost – pokud má ráda vlhké krmivo, pamatujte na to, že obsahuje méně kalorií než suché krmivo. Můžete jí také dávat směs vlhkého a suchého krmiva, aby získala potřebnou energii navíc. Kočka musí mít za všech okolností přístup k dostatečnému množství čerstvé vody, aby nebyla dehydrovaná – to platí obzvláště tehdy, pokud dává přednost suchému krmivu.

Přechod na nové krmivo musí být pozvolný, aby kočka neměla zažívací potíže. Během 7-10 dnů postupně přidávejte nové krmivo do stávající stravy, dokud kočka nebude mít v misce pouze nové krmivo. Přechod na novou stravu tak bude pro březí kočku co nejplynulejší.

Aby měla kočka pořád dostatek energie, dávejte jí během dne větší počet malých porcí. Pokud je to možné, kočka by měla mít krmivo k dispozici v podstatě nepřetržitě. Doplňujte jí proto do misky suché krmivo a dávejte jí velké množství čerstvé vody. Koťata se začínají vyvíjet od devátého týdne březosti. V této fázi by měla kočka začít konzumovat více krmiva a její chuť k jídlu postupně poroste až do doby, kdy koťata odstaví.

Vzhledem k vyššímu příjmu potravy si můžete povšimnout, že kočka přibírá. Část přírůstku váhy tvoří tukové zásoby, které si kočka ukládá na dobu, až bude kojit koťata. Tento přírůstek je zcela normální a kočka by měla opět zhubnout během 3-4 týdnů, kdy bude kojit.

Nemusí vás znepokojovat, pokud kočka ke konci březosti ztrácí chuť k jídlu. Je to běžný příznak, podle něhož poznáte, že se blíží porod. I když začne být kočka poněkud vybíravá, měla by mít vždy k dispozici dostatek krmiva a vody pro případ, že by dostala hlad.

Kvalitní výživa je pro kočky důležitá po celou dobu březosti. Pokud si všimnete, že kočka ztrácí chuť k jídlu nebo začne hubnout, poraďte se s veterinářem.

Jaké množství krmiva dávat kočce v období kojení?

Vzhledem k tomu, že kojící kočka je pro koťata do 8 týdnů věku jediným zdrojem potravy, musí dostávat vysoce kvalitní stravu, která pokryje produkci mléka a zajistí správnou výživu matky. Aby měla v tomto období dost sil, může zkonzumovat až čtyřikrát tolik krmiva než potřebovala před zabřeznutím.

Má-li kočka odchovat spokojená a zdravá koťata, měla by až do odstavu koťat dostávat speciální krmivo pro koťata. Díky vyššímu obsahu kalorií a přidaným živinám bude mít dost energie, kterou potřebuje, aby se mohla postarat o všechna svá nezbedná koťata!

V období kojení dávejte kočce stejné porce jako předtím, zvyšte však jejich četnost. Aby měla kočka dostatečný přísun tekutin, můžete jí do krmiva (vlhkého i suchého) přidat trochu vody – to může zároveň u koťat vzbudit zájem o pevnou stravu, protože pro ně bude snadnější namočené krmivo ochutnat.

Matka bude postupně produkovat méně mléka a přibližně 6-8 týdnů po porodu již žádné mléko mít nebude. V tomto období můžete začít kočce pomalu snižovat krmnou dávku až na velikost porce, kterou dostávala před zabřeznutím. Při přechodu zpět na krmivo pro dospělé kočky postupujte stejně, jako když kočka na začátku březosti přecházela na krmivo pro koťata – přechod by měl probíhat pomalu po dobu 7-10 dnů.

Pokud máte dojem, že vaše kočka nepřiměřeně hubne nebo přibírá, použijte náš nástroj hodnocení tělesné kondice. Více informací o výživě kočky po porodu vám poskytne také váš veterinář.

Značková krmiva Purina pro březí a kojící kočky

Výživu vhodnou pro březí a kojící kočky představuje několik značkových krmiv Purina pro koťata. Více informací o krmivech PURINA® pro kočky naleznete v sekci Krmiva Purina