Co dělat, aby byla březí kočka zdravá

Vaše kočka bude mít koťata – skvělá zpráva! Ve všem tom vzrušení však nesmíte zapomenout na to, že kočka v období březosti potřebuje nadstandardní péči, pohodlí a dostatek lásky.
Žena s kočkou
Žena s kočkou
Žena s kočkou

Krmení a výživa

Bílkoviny a energie navíc dodají kočce v období březosti potřebnou sílu. Standardní krmiva pro dospělé kočky jsou skvělá pro každodenní výživu, neobsahují však přidané živiny, které březí kočka potřebuje. Vaše kočka by hned na počátku březosti měla pozvolna přejít na krmivo pro koťata, které by měla dostávat až do odstavu koťat.

Prospěje to nejen samotné kočce, ale později také novorozeným koťatům. Od matky budou dostávat kvalitní mléko, zároveň jim to však také pomůže během odstavu, neboť budou napodobovat matku a ochutnávat její krmivo.

Vyzkoušejte jeden z těchto výrobků:

Během 7-10 dnů postupně přidávejte nové krmivo do stávající stravy, dokud kočka nebude mít v misce pouze nové krmivo. Pozvolný přechod na nové krmivo zabrání vzniku zažívacích potíží.

Jestliže má kočka ze zdravotních důvodů předepsanou speciální stravu nebo má citlivé zažívání, poraďte se před změnou jejích stravovacích návyků s veterinářem.

Jelikož má kočka má v období březosti mnohem větší chuť k jídlu, její porce se mohou do porodu až zdvojnásobit. S rostoucí chutí k jídlu se bude zvyšovat také její tělesná hmotnost. Za normálních okolností se hmotnost kočky během březosti zvýší asi o 40-50 %. Pokud vaše březí kočka nemá chuť k jídlu nebo dokonce hubne, poraďte se s veterinářem. Kočka by měla nadbytečná kila opět shodit během 3-4 týdnů kojení.

Stálý přísun energie kočce zajistíte tak, že jí budete během dne dávat častěji menší porce krmiva. Pokud to lépe vyhovuje vašemu dennímu programu, můžete dát kočce do misky suché krmivo, které si může kdykoliv během dne vzít.

Více informací najdete v části Výživa koček během březosti a kojení.

Cat drinking water

Kromě zvýšení krmné dávky je pro kočku velmi důležitý snadný přístup k pitné vodě, zejména pokud konzumuje suché krmivo. Příjem velkého množství vody je základní podmínkou dostatečné hydratace a dobrého zdravotního stavu.

Aby se kočka snadno dostala k vodě, můžete na místech, kde kočka ráda pobývá, rozmístit několik misek s pitnou vodou.

Hand and paw icon

Mazlení

Jakmile začnou účinkovat hormony produkované v období březosti, kočka bude pravděpodobně přítulnější a bude chtít, abyste se s ní více mazlili. Projevy lásky a náklonnosti jsou důležitou součástí péče o březí kočku. Kvůli změnám, kterými její tělo prochází, je nutné manipulovat s ní opatrně.

Hlazení je samozřejmě zcela bezpečné, raději se však nedotýkejte jejího břicha. Kočka má v tomto období břicho velmi citlivé a jakékoliv doteky v této oblasti jí mohou být nepříjemné. Při nešetrném zachází by také mohlo dojít k poranění nenarozených koťat. Je-li třeba, abyste kočku vzali do náručí, neberte ji za břicho, ale raději jí při zvedání podložte ruku pod zadek.

Ke konci březosti už by kočka neměla ani při hře příliš řádit, a je-li to možné, nechejte ji raději v klidu. V této fázi je důležité pomoci kočce, aby zůstala co nejvíc v klidu – jakákoliv náročnější aktivita jí může působit stres.

Purple vaccincation icon

Očkování

Kočka by v ideálním případě měla ještě před krytím absolvovat všechna pravidelná očkování. Zdravá matka předává koťatům protilátky v mléce, takže je dobré, aby měla v tomto období co nejsilnější imunitu. Veterinář může kočce udělat krevní testy na příslušné protilátky a rozhodnout, zda je nutné zvíře očkovat nebo ne.

Pamatujte, že u koček, kterým chybí nějaké očkování a přitom jsou již březí, není možné některé vakcíny použít. Veterinář vám sdělí, které vakcíny jsou pro březí kočku i koťata bezpečné a které již aplikovat nelze.

Pokud kočka v období březosti očkovaná není, není to žádná tragédie. Všechno by i tak mělo jít zcela hladce. Pokud vám to však dělá starosti, promluvte si s veterinářem.

Orange stop sign icon

Paraziti

Jelikož matka může na koťata přenést parazitické červy, je třeba kočku i během březosti pravidelně odčervovat. Stejně tak je vhodné nadále používat přípravky proti blechám – veterinář vám potvrdí, zda přípravky, které používáte, jsou bezpečné pro kočku i koťata.

Komplikace

Kočky mají to štěstí, že období březosti většinou prožívají zcela bez potíží. Komplikace u březích koček jsou vzácné – pokud kočka potratí, stane se tak většinou hned na počátku gravidity.

Blue chevron icon

Potrat

Pokud kočka potratí v rané fázi březosti, nijak mimořádně ji to nestresuje, a nestane-li se tak v pozdější fázi, majitelé si toho většinou ani nevšimnou.

Jestliže kočka potratí v pozdější fázi gravidity, nechte ji prohlédnout veterinářem, který vyloučí riziko infekce.

Blue chevron icon

Císařský řez

I když porod u koček většinou probíhá bezproblémově, občas je nutné přistoupit k císařskému řezu. Může to být případ koček, které v minulosti utrpěly úraz pánve (např. frakturu), anebo koček plemen, která se vyznačují nadměrnou velikostí hlavy nebo těla (např. perské kočky).

Císařský řez může být také řešením během porodů, kdy se kočka snaží porodit koťata déle než hodinu, avšak bezúspěšně. V takovém případě neprodleně vyhledejte pomoc veterináře.

Blue chevron icon

Eklampsie

V porovnání s fenami je u koček menší pravděpodobnost problémů s nízkou hladinou vápníku během březosti nebo po porodu (eklampsie).

Pro jistotu však dávejte pozor, zda kočka není rozrušená, nervózní nebo nemá záškuby či tiky – jedná se o příznaky eklampsie, která, pokud se neléčí, může vést ke vzniku záchvatů.

Stavění "hnízda"

Během posledních dvou týdnů březosti kočku raději nepouštějte z domu, aby neporodila koťata venku. Kočce můžete pomoci s přípravou "hnízda", kde bude moci v pohodlí odpočívat. Zde také porodí koťata a bude o ně po porodu pečovat.

Ideální je kartónová krabice vystlaná čistými lůžkovinami nebo ručníky. Krabice musí být dostatečně velká, aby se do ní vešla kočka i s koťaty, a také dost vysoká na to, aby z ní malí nezbedové neutíkali na dobrodružné výpravy. Krabici umístěte na teplé místo (optimální je pokojová teplota), aby se v ní kočka cítila příjemně.

Nebuďte překvapení, když si kočka vybere jiné místo, kde porodí. Pokud k tomu dojde, nebojte se novorozená koťata po porodu přenést do předem připraveného "hnízda". Je zcela v pořádku, pokud si novorozená koťata pochováte – kočka je pak neopustí ani jim nijak neublíží. Pokud koťata přemístíte, je možné, že si je matka přenese zpět. Jestliže jste přesvědčeni, že jim bude lépe jinde, klidně je opět přemístěte. Místo, kam je přesunete, musíte udržovat v teple, pokud tam s nimi nebude matka, která by je zahřívala – nejsnazší je zabalit teplou láhev s vodou do ručníku, aby je koťata nemohla prokousnout nebo propíchnout drápky. Dlouhodobě je zahřeje i elektrická zahřívací dečka.